Manome, kad biblioteka galėtų tapti vienu dabartinio miesto simbolių istoriniame senamiestyje“, – sakė vienas projekto autorių Viačeslavas Malenko. Projektą jis kūrė kartu su Aurimu Sasnausku, Giedriumi Mamavičiumi, Gabriele Ubarevičiūte, Ieva Saldauskaite, Joriu Šykovu.
Bendravimo ir kūrybos erdvė
Bibliotekos projekto idėjas lėmė aplink esantys nedideli pastatai ir teritorijoje žaliuojantys medžiai.
Skirtingai nei kiti konkurso dalyviai, lietuviai pasiūlė išsaugoti medžius, o istorinį sporto mokyklos administracinį pastatą pritaikyti naujoms reikmėms – taip atsirado minimalistinės išraiškos architektūrinis objektas.
„Norėjome, kad pastatas natūraliai ir sklandžiai įsikomponuotų į aplinką, todėl pasirinkta jo forma – ne vienas didelis, o keletas mažesnių pastatų, kurie bus sujungti tarpusavyje“, – pasakojo projekto autoriai. Be to, pastatui siūloma naudoti tradicines latviškas medžiagas – raudonų plytų mūrą.
Skirtingos bibliotekos funkcijos – skaitymo, kavinės bei administracijos salės išskirstytos į atskirus stačiakampius tūrius.
Pastaruosius jungia įstiklinta centrinė erdvė, kuri, anot architektų, galės būti pritaikoma konferencijoms, renginiams, koncertams.
Projekto autoriai šiuolaikinę biblioteką įsivaizduoja kaip daugiafunkcį kompleksą, kuriame galima sukurti daug įvairių erdvių, tinkamų tiek asmeniniam darbui, tiek grupėms. Šios erdvės turi įkvėpti bendrauti ir kurti.
„Pagrindinis darbo tikslas buvo sukurti patrauklią ir patogią vietą, kuri suburtų miesto gyventojus į vieną erdvę”, – aiškino vienas projekto autorių V.Malenko.
Atvira visiems
Kiekviename pagrindinio pastato aukšte kuriamas vis kitoks scenarijus.
Pirmojo aukšto erdvę numatoma pritaikyti aktyviai veiklai, lankytojai galės pasirinkti, kur prisėsti – judresnėje zonoje, kur bus daugiau stalų, ar ramesnėje prie lango.
Antrasis aukštas skirtas tyliam darbui, o žemutinis – vaikams.
Skirtinga atmosfera kuriama ir keturiuose pusiau uždaruose bibliotekos kiemeliuose. Į atvirą biblioteką bus galima patekti iš bet kurio kiemo. Vienas jų bus reprezentacinis, kitas skirtas ramiam poilsiui, trečias – vaikų žaidimams.
Projekte taip pat numatyta ir bibliotekos erdvę pratęsianti terasa, kuri bus kilstelėta ant centrinio statinio stogo ir taip izoliuota nuo gatvės triukšmo. Čia numatyta rekreacinė erdvė, kurioje bus galima žaisti, žiūrėti kiną lauke ar tiesiog jaukiai prisėsti su knyga ar puodeliu kavos.
„Tikime, kad visuomenei atviresnė biblioteka yra geresnė. Tai ateities biblioteka, todėl siūlome atvirą erdvę, pritaikytą skirtingai veiklai, kad kiekvienas bendruomenės narys čia jaustųsi kaip namie”, – paaiškino projekto autoriai.
Pastatą planuojama pastatyti kitąmet.