Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė J. Ivanauskaitė čia, Aguonų gatvėje, gyveno dešimt metų (nuo 1997 m. iki mirties 2007 m.) ir čia sukūrė daugumą svarbiausių savo kūrinių. Netoliese gyvenusios žinomos dramaturgės garbei skverą po jos mirties papuošė ir didžiulė katino skulptūra.
Šis katinas tapo skvero simboliu, prie kurio susirenka ne tik jaunos šeimos ir jaunimas, turistai.
Deja, bet šioje miesto dalyje neretai tenka sutikti ir ant suoliuko prisėdusių ar prigulusių apsvaigusių benamių. Neretai jie kuičiasi čia pat, priešais katiną esančiuose konteineriuose, išverčia visas šiukšles, likučius varnos išnešioja po skverą. Pasistiprinę benamiai čia pat ir užsnūsta.
Kitas dalykas yra pačio skvero priežiūra. Mano jau minėti konteineriai su išdraskytomis šiukšlėmis, ypač vasarą, nemalonūs ne tik akiai, bet ir nosiai.
Juk Vilnius puošiasi, tvarkosi, ar nebūtų galima įrengti kitoje vietoje kokių požeminių konteinerių? Gal ir tų benamių puotos persikeltų į kitą, atokesnę vietą. O ne čia, kur dažnai žaidžia vaikai ir romantiškai burkuoja porelės ar užsuka turistai.
Taip pat liūdna žiūrėti į skverą dėl neprižiūrėtos vejos – čia jos apskritai nėra, tik nešienaujamos kiaulpienės, kitos piktžolės.
Tačiau liūdniausia yra dėl šiurpių radinių. Šalia skvero neretai tenka rasti švirkštų ir adatų. Jų prikaišiota netgi prie kultūros centro „Kablys“ laiptų. Nesinori net galvoti, kas ir kodėl juos ten palieka...
Baisu net pagalvoti, kas būtų, jei tokie radiniai papultų į čia žaidžiančių paauglių, vaikų rankas? Ar nevertėtų šioje zonoje padidinti policijos patruliavimą, pastatyti bent vieną stebėjimo kamerą ar bent jau miegojimui nepatogius suoliukus?
Galbūt Vilniaus meras galėtų atsakyti, kodėl vienuose miesto skveruose užsirūkiusiems piliečiams išrašomos baudos, o štai kituose skveruose ir parkuose užsimerkiama netgi prieš tokius baisius dalykus, kaip švirkštai?
* * *
Vilniaus miesto savivaldybės pateiktame komentare rašoma, kad skundų apie J. Ivanauskaitės skvere galimai vartojančius alkoholį asocialius asmenis Viešosios tvarkos pareigūnai gavo vos vieną kartą – balandžio mėnesį.
„Pareigūnai patikrinimų metu nematė nė vieno miegančio ant suoliuko asmens ir kad būtų prišiukšlinta. Vieną kartą tik pastebėjo kelis asmenis su neatidarytu alkoholio buteliu, tai prevenciškai pakalbėjo ir asmenys nuėjo toliau.
Viešosios tvarkos pareigūnai nuolat kreipia dėmesį į viešąsias, daugiau dėmesio skiriama vietoms, kur didesnis srautas, daugiau veiklos ir kur tikėtina dažniau renkasi asocialūs asmenys.
Viešosios tvarkos pareigūnai neturi galimybės ir įgaliojimų nustatyti asmenų neblaivumo.
Bet jei matoma, kad asmuo akivaizdžiai neblaivus ir kelia kažkokią riziką, tiek sau, tiek aplinkiniams (kalbant apie asocialius asmenis), tai esant reikalui kviečiame soc. paramą, arba kraštutiniu atveju – policiją.
Tuo metu minimo skvero tvarka rūpinasi UAB Mano aplinka. Bendrovė įpareigota užtikrinti nuolatinę skvero priežiūrą – šiukšlių rinkimą, šienavimą ir pan.
Savo ruožtu pakeisime esamas atviras betonines šiukšliadėžes į naujas uždaro tipo, kad nebūtų išnešiojamos šiukšlės.
Šiuo metu skvere žolė yra nupjauta, skvero tvarka bus rūpinamasi ir toliau“, – teigiama Vilniaus miesto savivaldybės komentare.