Lietuviai suskubo naudotis ilguoju Velykų savaitgaliu ir prasivėrusiais vartais bei pabiro poilsiauti po visą pasaulį. Savaitės pabaigoje šešiasdešimt tautiečių iš Lietuvos nusileido turistų pamėgtame Turkijos pietuose esančiame kurorte Alanijoje.
Šiame krašte tai buvo pirmasis lietuvių lėktuvas po ilgos pertraukos, kurią teko daryti dėl pernai prasidėjusios pasaulinės koronaviruso pandemijos.
Keli Alanijoje poilsiavę tautiečiai su „Bendraukime“ pasidalino savo įspūdžiais ir papasakojo, kiek jiems kainavo pabėgti nuo lietuviško karantino.
Velykas susigundė sutikti užsienyje
Turkijoje poilsiauti nusprendęs Povilas portalui Lrytas.lt pasakojo, kad dėl pandemijos jis su mylimąja pernai jau buvo atšaukęs atostogas užsienyje. Tačiau šįkart nusprendė surizikuoti ir Velykas atšvęsti šiltuose kraštuose.
„Paskutinį kartą keliavome prieš pusantrų metų. Dėl pandemijos atšaukėme kelionę į kalnus, tačiau dabar jau nieko nebebijojome – ryžomės pakeisti aplinką. Manau, kad žmonių baimės keliauti nėra pagrįstos, nes dabar gali pasidaryti testą ir keliauti saugiai. Pasvėrėme viską ir iškeliavome. Nė kiek nesigailime – viskas saugu, gražu ir malonu“, – džiaugėsi Povilas.
Kelionių pasiūla Velykų periodu buvo išties nemaža, tačiau lietuvių pora džiaugiasi, kad išsirinko būtent Turkiją.
„Turkai sezoną pradėjo nuo balandžio pirmos, mes esame vieni pirmųjų turistų. Matosi, kad šitam jie ruošėsi – vietiniai visi su kaukėmis vaikšto, visur dezinfekcinis skystis. Labai maloniai pasitiko. Matosi, kad išsiilgę turistų“, – pastebėjo Povilas.
Porelė neslėpė, kad už savaitės poilsį penkių žvaigždučių viešbutyje Alanijoje sumokėjo apie 500 eurų. Tačiau visus norinčius keliauti pora perspėja, kad papildomai kainuoja ir kitos išlaidos – draudimai ir COVID-19 tyrimai.
„Papildomai 20 eurų mokėjome už kelionės draudimą, jei netyčia sulauktume teigiamo koronaviruso testo ir negalėtume išvykti bei tektų kelionę nukelti kitai datai.
Nemaloniai nustebino, kad COVID-19 testas Lietuvoje yra pakankamai brangus, reikia važiuoti ne į mobilų punktą, bet į privačią kliniką. Tai kainuoja apie 75 eurus žmogui. Dar papildomai 5 eurai – už sertifikatą. Keliaujantiems reikėtų atkreipti dėmesį dėl papildomų išlaidų“, – sako Povilas.
Džiaugiasi 5 žvaigždučių viešbučiu
Alanijos kurorte poilsį pasirinko ir draugų kompanija iš Vilniaus. Kevinas, Justinas, Aušrinė ir Dovydas negalėjo atsidžiaugti Velykas pasirinkę atšvęsti Turkijoje, kur oro temperatūra +23 ir prie jūros nereikia nešioti kaukių.
„Metus Lietuvoje sėdėjome karantine, bet galiausiai apsisprendėme pasinaudoti Velykų periodu ir išvykti. Mūsų tikslas buvo pailsėti nuo karantino. Mums labai pasisekė, kad atvykus mums pakeitė viešbutį – mūsų užsakytas nespėjo atsidaryti, tad mus apgyvendino penkių žvaigždučių viešbutyje. Labai džiaugiamės, kad pavyko nusipirkti kelionę už 260 eurų ir apsistoti tokiame prabangiame viešbutyje“, – atviravo jaunimas.
Draugų kompanija džiaugėsi, kad nors ir visas personalas vaikšto su kaukėmis, tačiau turistai kaukių nedėvi, tad jie taip pat galės pailsėti nuo kaukių ir padeginti veidus.
COVID-19 testus daro ir viešbutyje
Alanijos penkių žvaigždučių viešbučio „Rubi Platinum Spa Resort & Suites“ pardavimų ir marketingo direktorius Tuncay Ince portalui Lrytas.lt pasakojo, kad pastarieji metai viso pasaulio turizmui buvo sunkūs. Tačiau turkai daug dirbo ir stengėsi užtikrinti visas saugumo sąlygas tam, kad neprarastų savo turistų.
Pavyzdžiui, per 2020 metų sezoną, kuris truko apie 100 dienų, jie sulaukė 8 tūkst., turistų. Kai tuo tarpu 2019-aisiais atvyko net 33 tūkst. svečių.
„Rusai ir ukrainiečiai savo atostogų įpročių nepakeitė, tačiau turistai iš Baltijos šalių atvyko pas mus po ilgo karantino. Esame labai laimingi, kad lietuviai sugrįžta pas mus. 2020-aisiais turizmo gyvenimas pasikeitė – dabar viešbučiai turi daugybę taisyklių, kurios atitinka saugaus turizmo sertifikatus. Pernai dėl koronaviruso grėsmės turėjome persiorientuoti ir daug ką pakeisti“, – pasakojo viešbučio atstovas.
Pavyzdžiui, iš oro uosto turistai iki viešbučių vežami specialiu transportu. Lėktuvuose, autobusuose, viešbučiuose prašoma laikytis saugumo taisyklių, už jų pažeidimus gresia baudos. Ribojami turistų srautai. Paprastai viešbutyje būdavo apgyvendinama apie 1100 žmonių, dabar svečių skaičius sumažėjęs beveik dvigubai – iki 600.
Tiesa, T. Ince atkreipia dėmesį, kad Alanijoje, tokiuose penkių žvaigždučių viešbučiuose, kaip jų, yra didelės teritorijos ir erdvės, todėl turistai turi galimybę laikytis saugaus atstumo. Pavyzdžiui, jų viešbutis yra 80 000 kvadratinių metrų. Todėl žmonių srautai pasiskirsto.
„Pas mus taip pat visą parą budi greitoji pagalba, gydytojas ir seselė. Viešbutyje yra 400 kambarių, iš kurių 15 skirti saviizoliacijai. Vakarų Europos šalių turistams privaloma grįžti su COVID-19 testu, padarytu per 72 valandas. Šį PGR testą galima atlikti ir viešbutyje, kad svečiams nereikėtų važiuoti į vietos ligoninę bei turėti papildomų kontaktų. Tiesa, kambarių izoliacijai prireikia retai, nes, pavyzdžiui, pernai nuo birželio iki spalio viešbutyje teigiamų COVID-19 testų buvo tik 10“, – pasakojo viešbučio atstovas.