Savarankiškai išvykusios iš Vilniaus kovo 9 dieną turėjome parskristi kovo 16-ąją. Tačiau susidėjusios lagaminus ir pasirengusios kartu su pasisamdytu vairuotoju važiuoti oro uosto link, prie savo viešbučio išvydome ginkluotus karius – jie buvo apsupę viešbutį.
Į oro uostą mūsų neišleido, liepė nepanikuoti ir likti viešbutyje, priežastis – Jordanija paskelbė karantiną.
Skubiai telefonu susisiekėme su konsulu Egipte Minijumi Samuila, pranešėme, kad mūsų neišleidžia. Jis atsakė: jeigu kuri nors iš ES šalių imsis organizuoti skrydį įstrigusiems žmonėms, bandys prijungti ir mus. Tiek žinių.
Iš viešbučio vadovybės taip pat jokių patarimų bei nurodymų negavome išskyrus tai, kad mums liepta likti kambariuose. Viešbutis pilnas – 300 žmonių, 10 užsieniečių, kiti vietiniai.
Tiesa, buvo užsukę du gydytojai su vienu termometru, pamatavo temperatūrą, pasakė, su mumis viskas gerai. Bet mes ir pačios tai žinome.
Tuomet sulaukėme skambučio iš karių, jie siūlė patys mus nugabenti į oro uostą.
Neva jie mums rezervavo kitus bilietus, nors mes jau iki to jau žinojome, kad bilietų į jungiamuosius skrydžius jau nėra už jokius pinigus... Paprašėme parodyti mūsų bilietus, parodyti negali, tad nusprendėme niekur iš viešbučio nejudėti. Jausmas toks, lyg norėtų, padarę klaidą ir mūsų neišleidę, dabar mumis atsikratyti.
Keliautojas apėmė neviltis
Kreipėmės elektroniniu laišku į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją (URM): „Savarankiškai keliavome po Jordaniją, kovo 16 dieną 18.20 turėjome bilietus ir jau buvome užsiregistravusios į paskutinį „Ryanair“ tiesioginį skrydį į Lietuvą. Jordanijos kariškiai su automatais, vykdydami valdžios nurodymus dėl karantino, neišleido mūsų iš viešbučio, nors mūsų vairuotojas laukė anapus vartų. Laukiame nurodymų, kaip sugrįžti į Lietuvą.“
Į šį laišką gavome atsakymą iš to paties konsulo M.Samuilos. Ir tai buvo ne laiškas, o tik prisegtas dokumentas su dažniausiai užduodamais klausimais dėl grįžimo į Lietuvą.
Padėtis šiandien, kovo 17 dieną, tokia pati, kaip ir vakar, tik tiek, kad iš vertikalios pozicijos šiandien ji tapo horizontali – tiesiog apimtos nevilties gulime lovose.
Šiandien bandysime gauti kokį dokumentą, kad mūsų neišleido, kelionės draudimui to būtinai reikia, kad apmokėtų kitus skrydžio bilietus.
Mano draugas Vilniuje skambino į URM, bet ten jokios konsultacijos nesulaukė. Jam patarė, kad mes užsiregistruotume, kad esame Jordanijoje, tačiau tai jau padarėm prie porą dienų.
Atgal į Lietuvą – mokami skrydžiai
Šiandien spaudos konferenciją surengęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius teigė, kad šiuo metu vis dar derinami komerciniai skrydžiai, kuriais bus galima pargabenti užsienyje įstrigusius piliečius.
„Iki vakaro turėtų būti nustatytas grafikas ir pateikta galimybė įsigyti bilietus“, – Seime žurnalistams sakė J.Narkevičius, pridurdamas, kad šiuo metu taip pat sprendžiama, iš kurių oro uostų bus vykdomi šie skrydžiai.
„Jei skaičiuotume, kad vien iš Ispanijos reikia atskraidinti 2000 piliečių, kitose šalyse (skaičiai. – ELTA) yra skirtingi... Mes šiuos skaičius įvedame į sistemą ir pagal tai formuojame skrydžių geografiją“, – sakė ministras. Jo teigimu, piliečiai, esantys tolimesnėse šalyse, turėtų stengtis pagal galimybes atskristi į Lietuvai artimesnes šalis.
„Lietuvos piliečiai, kurie yra tolesnėse šalyse, turėtų stengtis pagal galimybę atskristi į artimesnes šalis, į Europą. Tada bus lengviau mums modeliuoti skrydžių grafikus“, – teigė jis.
J.Narkevičius nepatikslino, kada galėtų prasidėti šie skrydžiai. Jo teigimu, stengiamasi, kad tai įvyktų kuo greičiau. Priešingai, nei piliečių grįžimas organizuojamu specialiuoju traukiniu bei keltu iš Vokietijos, tikino J.Narkevičius, skrydžiai bus mokami.