Atsiųstose nuotraukoje užfiksuotas išties įspūdingas reginys – danguje plieskiančią saulę juosia apskritimo formos vaivorykštės lankas.
Senovės žmonės tokius danguje pasirodančius ratus laikydavo Dievo siųstu ženklu. Tačiau kas tai mokslo požiūriu?
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus Vyriausioji specialistė dr. Indrė Gečaitė paaiškino, kad vaivorykštės ratas aplink saulę – optinis reiškinys, vadinamas saulės halu.
„Jis susidaro panašiai, kaip vaivorykštė. Saulės spinduliai pasiekia atmosferoje esančius ledo kristalus, kurie yra šešiabriauniai. Juos pasiekę spinduliai lūžta, ir nuo lūžusių spindulių aplink Saulę susidaro ratas, kuris vadinasi halas“, - aiškino klimatologė.
Halą pamatyti galima bet kurioje pasaulio vietoje, nebūtinai egzotiniuose kraštuose – jis stebimas ir Lietuvoje, bet kuriuo metų laiku. Aukštuose atmosferos sluoksniuose temperatūra būna žema, tad ten visada yra ledo kristalų.
Tiktai tam, kad pamatytume saulę juosiančią aureolę, reikalinga, kad susidarytų atitinkamas kampas žemės stebėtojo atžvilgiu. Labai dažnai, kai matomas halas, danguje būna plunksniniai debesys.
Vaivorykštės ratas gali būti stebimas ne tik aplink Saulę, bet ir aplink Mėnulį, kai ryškiai šviečia pilnatis.
Tiesa, kokių nors dramatiškų ateities įvykių šis optinis reiškinys nepranašauja. Nebent iš dalies. Klimatologė Audronė Galvonaitė paaiškino, kad halas gali reikšti, jog netrukus keisis orai - už poros dienų turėtų prasidėti lietūs.