Išvydus lenkiškas kainas moteris įtūžo – Lietuvoje šiuos gaminius pardavinėja per pigiai

2024 m. balandžio 24 d. 22:57
Sonata
„Bendraukime“ skaitytoja Sonata, neseniai iš komandiruotės grįždama į Lietuvą pro Lenkiją, pastebėjo neįprastą dalyką. Moters akį patraukė kaimynų tabako gaminių kainos. Namuose su rūkančio vyro priklausomybe kovojanti moteris įsitikinusi, kad cigaretes Lietuvoje pardavinėjame per pigiai.
Daugiau nuotraukų (5)
Kovoja su vyro priklausomybe
„Dirbu su tarptautinėmis parodomis, todėl dažnai lankausi užsienyje. Į darbines keliones neretai vykstu automobiliu, tad grįždama užsuku į įvairias kitų šalių parduotuves apsipirkti lauktuvių ar maisto. Visai neseniai grįžau iš Vokietijos pro Lenkiją ir pastebėjau vieną dalyką, kuris mane nustebino.
Mano vyras – užkietėjęs rūkorius. Nors jis išbandė ir šeimos gydytojo rekomendacijas, ir kitus visokius pratimus ar technikas, cigaretės iš dantų atsikratyti nepavyko. Praėjusiais metais pagaliau pavyko jį įtikinti bent pabandyti nustot dūmint cigaretes namie ir pereit prie kaitinamojo tabako. Džiaugiausi, nes nebeliko smirdančio kvapo namuose.
Tačiau prieš savaitę pastebėjau, kad balkone pastatyta peleninė, kurioje mėtosi tos pačios cigaretės. Pasirodo, kad vyras pradėjo vėl pirkti cigaretes. Namai vėl prasmirdę. Po akistatos jis man pradėjo aiškinti, kad dabar kaitinamojo tabako kainos tiek sukilo, kad kainuoja jau daugiau nei cigaretės. Ir iš tiesų, nuo Naujųjų pakelio kaina Lietuvoje pabrango apie 40 centų ir dabar beveik susilygino su brangiausiomis cigaretėmis. Mano argumentai apie mažesnę žalą sau ir mažesnę smarvę jam buvo vienodai.
Kaip tik praėjusią savaitę pravažiavau Vokietijos pasienį su Lenkija ir pastebėjau įdomų dalyką. Prie pasienio vienoje vietoje buvo išsidėsčiusios 3 tabako parduotuvės, kurios atrodė kaip degalinės. Šalia parduotuvių buvo nurodytos tabako kainos, kurios švytėjo kaip degalų, net nuotraukų padariau ir nusiunčiau vyrui.
Toks neįprastas dalykas patraukė mano akį. Įėjus dar labiau nustebau, nes nors buvau Lenkijos teritorijoje, ten dirbančios moterys šnekėjo tik vokiškai arba angliškai. Pasilabinus su jomis sužinojau, kad dauguma jų klientų važiuoja iš kitų šalių apsipirkti pigesnių tabako gaminių.
Pradėjau žiūrinėti kainas ir šiek tiek pasimečiau. Cigarečių kainos Lenkijoje gan panašios – apie 4-4.7 euro. Bet dėl kažkokių priežasčių kaitinamojo tabako kainos radikaliai skiriasi. Pakelis kainuoja apie 3.7 euro.
Pradėjau klausinėti, kodėl tokie dideli skirtumai, kaitinamasis tabakas pas mus Lietuvoj gerokai brangesnis, vyras vėl rūko cigaretes. Viena man juokaudama atsakė, kad lenkų politikai labai nemėgsta cigarečių smarvės. Nors nuskambėjo kaip juokas, jos žodžiuose įžvelgiau logikos – gerai, kad nesmirdantys gaminiai kainuoja mažiau, jei žmonėms patiems nerūpi jų sveikata, tai bent aplinkiniams mažiau uostyti cigarečių smarvės reikia.
Sugrįžusi į Lietuvą dar kartą patikrinau produktų kainų skirtumus ir supratau, kad mes Lietuvoje neatsižvelgiame nei į rūkančius, nei į aplinkinius, kurie priversti tuos dūmus gert sau į plaučius. Cigarečių kainos pakilusios vos vos, o kaitinamojo tabako vos ne pusė euro. Visiškas nesusipratimas.
Tai galvoju ir nesuprantu šitos logikos, ar mes skatiname cigarečių rūkymą? Ar yra kokia institucija, kuri galėtų paaiškinti tokią logiką ir pasakyti, kokius dar argumentus naudoti man, kad vyras neparneštų iš balkono dūmų kamuolio ir nenuodytų nei savęs, nei manęs?“ – piktinosi skaitytoja Sonata.
Siūlys kelti akcijų tarifus alkoholio ir tabako gaminiams
Finansų ministerijos atstovai atkreipė dėmesį, kad kainos skirtingose ES šalyse priklauso nuo kiekvienos jų pragyvenimo lygio, vartotojų perkamosios galios, rinkos dydžio, patiriamų sąnaudų, taip pat mokestinės ir konkurencinės aplinkos bei kitų priežasčių.
„Mokestinėmis priemonėmis yra siekiama prisidėti prie tabako gaminių ir su tabako gaminiais susijusių gaminių įperkamumo ir vartojimo (ypač tarp jaunų asmenų) mažinimo bei visuomenės sveikatos politikos tikslų.
Šiemet baigiantis galioti trimečiam akcizų didinimo tabako gaminiams planui ir siekiant užtikrinti mokestinės politikos stabilumą ir prognozuojamumą, Finansų ministerija parengė ir pateikė derinimui su visuomene Akcizų įstatymo pakeitimo projektą, kuriame siūloma 2025–2027 metais įtvirtinti naujus akcizų tarifus alkoholiui ir tabakui bei jam alternatyviems produktams.
Skaičiuojama, jog įgyvendinus siūlomus akcizų plano pokyčius, cigaretės kitąmet galėtų pabrangti 0,21 euro centų už 20 vnt., cigarai ir cigarilės – 0,32 euro centais už 20 g, rūkomasis tabakas – 0,21 euro centu už 20 g, kaitinamojo tabako ir jam alternatyvūs produktai – 0,21 euro centu už 20 vnt. Elektroninių cigarečių skysčio kaina galėtų padidėti 0,19 euro centų už 2 ml skysčio. Tokie pakeitimai prisidėtų prie kaitinamojo tabako produktų įperkamumo mažinimo.
Daugiau informacijos galite rasti FM pranešime spaudai Finansų ministerija pristato 2025–2027 m. akcizų plano projektą Finansų ministerija pristato 2025–2027 m. akcizų plano projektą – Lietuvos Respublikos finansų ministerija“, – komentavo Finansų ministerijos atstovai.
Nėra nekenksmingo rūkymo
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Roberta Arbačiauskaitė pabrėžė, kad vien draudimais ar ribojimais pilnai užkardyti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemą yra sudėtinga.
„Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas laikosi pozicijos, kad nėra nekenksmingo rūkymo – visi būdai kenkia. Su dūmais ar garais išsiskiriančios medžiagos patenka ne tik į rūkančiojo organizmą, bet ir į aplinką. Tokiu būdu aplinkiniai žmonės yra veikiami tų pačių kenksmingų medžiagų kaip ir jas rūkantis asmuo.
Higienos instituto duomenimis, 2022 m. dėl su rūkymu susijusių piktybinių navikų mirė 1 780 žmonių. 2021 m. sumažėjęs iki 1695 tokių mirties atvejų skaičius, 2022 m. ir vėl išaugo (5 proc.), bet buvo mažesnis nei laikotarpiu nuo 2016 m. iki 2020 m. 2022 m. vyrų, mirusių nuo su rūkymu susijusių piktybinių navikų, buvo 3,7 karto daugiau nei moterų. 2022 m. mirusiųjų dėl su rūkymu susijusių piktybinių navikų vidutinis amžius buvo 68,5 m.
Tabako kontrolės politikoje yra labai svarbūs subalansuoti veiksmai, nes vien draudimais ar ribojimais pilnai užkardyti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problemą yra sudėtinga, tačiau vien tik edukacija taip pat neduos siekiamo rezultato. Informavimas apie žalą sveikatai – viena iš esminių prevencijos sudedamųjų dalių. Ji gali padėti mažinti rūkymą žmonių tarpe, tačiau svarbu nepamiršti, jog vien informacijos sklaida nesustabdys žmonių nuo rūkymo.
Svarbu, jog asmenys būtų informuoti ir žinotų, kur gali kreiptis pagalbos norėdami mesti rūkyti, būtų užtikrintas įstatymų laikymasis, t.y., tabako gaminiai neparduodami nepilnamečiams asmenims.
Lietuvoje 2024 m. vasario 6 d. veiklą pradėjo Nacionalinė metimo rūkyti pagalbos telefoninė linija 1819. Įkurdamas šią liniją Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas įgyvendina vieną iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tabako kontrolės pagrindų konvencijos rekomenduojamų priemonių, skirtų priklausomybės nuo tabako nutraukimui.
Informacijos pasiekiamumas iš patikimų šaltinių yra labai svarbus prevencijos komponentas, kurį Departamentas aktyviai vysto svetainėje www.nerukysiu.lt, komunikuodamas socialiniuose tinkluose, moksliniais tyrimais paremtais spaudos pranešimais, socialinėmis informacinėmis kampanijomis tikslinėms grupėms.
Metimo rūkyti pagalbos paslaugos taip pat yra teikiamos visuomenės sveikatos biuruose, psichikos sveikatos centruose ir Respublikinio priklausomybės ligų centro filialuose“, – komentavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė R. Arbačiauskaitė.
RūkymasCigaretėsLenkija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.