Tačiau „Bendraukime“ skaitytojas Ignas svarstė, ar racionalu šalyje uždraudus plastiką, vis dar pardavinėti aplinką teršiančias žvakes?
„Artėja Vėlinės ir į prekybos centrus paletėmis vėl pradedamos vežti kapų žvakės. Suprantama, be žvakių neįsivaizduojame šios šventės, bet gyvename laiku, kuomet kiekvienas turėtų galvoti ir apie ekologiją, tvarumą.
O ar jūs matėte, kokios žvakės sudaro gal 85 proc. visų parduodamų žvakių Lietuvoje? Tai storo stiklo „stiklainiai“, užpildyti parafinu. Kitaip tariant, tai vienkartinė žvakė, kuriai sudegus, tą stiklainį reikės išmesti.
Aš norėjau paklausti: ar tai racionalu ir ekologiška? Mūsų šalyje net vienkartiniai plastikiniai šiaudeliai yra uždrausti, o čia, prašau – šimtai tonų stiklinių žvakių plūstels į šiukšlių konteinerius per porą parų visoje Lietuvoje.
Juk yra gaminamos gražios daugkartinės stiklinės žvakės, į kurias įdedami plastikiniai įdėklai su parafinu, toks sprendimas ir gražus, ir pakankamai ekologiškas, bet žmonės, matyt, dar nėra tokie sąmoningi, kad pasirinktų tokį variantą sąmoningai, jei prekybininkai užperka ir tikisi parduoti tokį kiekį „vienkartinių stiklainių“.
Gal vertėtų įsikišti Aplinkos apsaugos institucijoms ir tokio tipo žvakes tiesiog uždrausti importuoti ir pardavinėti, nes tikėtis sąmoningumo iš žmonių, ko gero, beprasmiška...“ – rašė skaitytojas Ignas.
Reikėtų keisti įpročius
Aplinkos ministerijos viceministrė Raminta Radavičienė komentavo, kad užrausti prekiauti tokiomis žvakėmis tik išskirtinai Lietuvoje nebūtų galima. Todėl keisti vartojimo įpročius reikėtų patiems gyventojams.
„Informacijos apie panašius draudimus kitose valstybėse neturime. Toks sprendimas būtų sietinas su laisvo prekių judėjimo draudimu, todėl manytina, kad Europos Komisija nepritartų tokiam sprendimui atskirų šalių iniciatyva, nebent tai būtų daroma visos Europos Sąjungos mastu.
Be to, toks draudimas paliestų ne tik kapinių žvakių indelių gamintojus ir importuotojus, bet ir visus kitus, pavyzdžiui, aromatinių žvakių gamintojus ir importuotojus. Tad draudimo atveju kiltų klausimai dėl konkurencijos, kodėl išskiriamos tik kapinių žvakės. Taigi, vertinant kultūrinius aspektus, laidojimo paslaugų, kapinių priežiūros bei laisvos rinkos standartus, klausimas nėra svarstomas.
Tvariausias sprendimas – naudoti daugkartinę žvakę su keičiamu vaško plastikiniu įdėklu. Taip pat reikėtų atsisakyti įpročių nukloti žvakėmis visą kapavietę ir mirusiųjų atmintį paminėti uždegant vieną žvakę.
Po naudojimo susidariusias stiklo žvakides (net ir su vaško likučiais) būtina rūšiuoti atskirai į tam skirtus konteinerius, kuriuos kapinėse turėtų parūpinti kapinių prižiūrėtojai, operatoriai ar seniūnijos. Stikliniai žvakių indeliai gali būti perdirbami ir Lietuvoje“, – komentavo Aplinkos ministerijos viceministrė R. Radavičienė.