Šilutiškiai susikibo dėl komunizmą menančios gatvės: keisti pavadinimą priešinasi net istorijos mokytoja

2022 m. kovo 26 d. 23:12
Saulina Grinčinaitienė, silutesnaujienos.lt
Nešami palaikymo ukrainiečiams emocijų, užjausdami, remdami ar kaip kitaip stengdamiesi ištiesti pagalbos ranką, neužmirškime apsidairyti aplink.
Daugiau nuotraukų (3)
Ir tik neapsirikime! Gražios idėjos ir norai gali kaip mat virsti bizūnu arba skelti čaižų antausį. Tai patvirtino Šilutėje esančio Naujakurių mikrorajono Komunarų gatvės vyresniųjų gyventojų dauguma, penktadienį susirinkusi į pasitarimą dėl šios gatvės pavadinimo. Sovietmečio epochoje suteiktas Komunarų gatvės pavadinimas, ne paslaptis, skaudžių šiandienos įvykių kontekste ėmė skleisti aitrų sovietmečio kvapą…
Bet jį pajuto ne visi.
Diskusijoje išryškėjo įsitikinimų skirtumai
Faktas, kad ne visiems lietuviams kitų lietuvių idėjos, iniciatyvos ir pasiūlymai gali būti priimtini. Taip pat yra ir toje pačioje Rusijoje. Ne visi jos gyventojai šlovina Putino veiksmus, ne visi palaiko taip vadinamąją „specialiąją operaciją“. Yra ir tokių, kurie šlovina savo vadovą, emocingai palaiko jo idėjas ir užmojus.
Tokiu aiškiu skirtingų nuomonių bei įsitikinimų pavyzdžiu tapo ir paprasta diskusija Šilutėje, Naujakuriuose, dėl vienos gatvės pavadinimo. Kaip žinia, gatvių pavadinimai yra vieni ryškiausių istorinės atminties atspindžių. Ypač sovietmetyje Lietuvoje buvo daug gatvių, kurių pavadinimai simbolizavo ir šlovino to meto santvarką ar asmenis: Komunistų, Kolūkiečių, Lenino, P. Cvirkos ir t.t.
Lietuvai susigrąžinus nepriklausomybę sovietiniai pavadinimai buvo kaipmat keičiami, verčiami ir komunistinę santvarką šlovinusių asmenų paminklai. Lietuviai atgavo žodžio laisvę ir atvertė naują istorijos puslapį, kuris visiškai skiriasi nuo buvusios tikrovės. Tačiau 50 metų sėta sovietinė „kultūra“ dar ir šiandien, praėjus 32 metams po nepriklausomybės atkūrimo, nėra visiškai išguita. Dar turime ir gatvių pavadinimų, kurie daugeliui kelia dviprasmiškas mintis.
Pažymi sovietmečio epopėją
Kadangi šių dienų įvykiai Ukrainoje verčia iš naujo peržiūrėti istorijos etapus ir naujai įvertinti sovietinio palikimo pėdsakus mūsų krašte, Lietuvos socialdemokratų (LSDP) Šilutės skyriaus taryba, atstovaujama pirmininko Tomo Budrikio, pasiūlė pasvarstyti, ar vis dėlto nereikėtų pakeisti Naujakurių mikrorajone esančios Komunarų gatvės pavadinimo.
Toks pavadinimas gatvei oficialiai buvo suteiktas prieš beveik pusšimtį metų – 1976 m. O 1976-ieji, kaip žinia, ir buvo pats aktyviausias to meto „komunizmo kūrimo“ laikotarpis, tiesiog – epopėja. Vienas po kito šiame Šilutės priemiestyje, vėliau pavadintame mikrorajonu, ėmė kilti didžiuliai gyvenamieji namai – po du, tris ir net keturis aukštus, su rūsiais, baseinais ir pirtimis.
Ne paslaptis – tuomet buvo prestižas čia gyventi. Aptarti gatvės pavadinimo klausimą į susitikimą su Šilutės seniūnu Raimondu Steponkumi ir T. Budrikiu penktadienį atvyko grupelė vyresnio, daugiausia pensinio amžiaus Komunarų gatvės gyventojų. Jaunesniosios kartos bei kaimyninių gatvių buvo vos keli atstovai.
Komunarų gatvės pavadinimo klausimas jau buvo keliamas ir anksčiau, tačiau visada ši iniciatyva sulaukdavo pasipriešinimo, ypač – senųjų šios gatvės gyventojų. Ne išimtis buvo ir praėjęs penktadienis. Tik liko neaišku, ar Komunarų g. pavadinimo gynėjai ilgisi tų senų laikų, ar tiesiog savo jaunystės…
Sieja su žmonių priešinimu
Vos prasidėjus diskusijai, ar nereikėtų pakeisti Komunarų gatvės pavadinimo, iškart kilo „komunarininkų“ pasipriešinimas. Šios gatvės vyresnieji gyventojai net neleido seniūnui R. Steponkui iki galo paaiškinti, kodėl šiandien kaip tik būtų puikus laikas šiam atgyvena ir sovietmečiu alsuojančiam gatvės pavadinimui suteikti naują.
Galbūt naujas pavadinimas, įprasminant šias dienas, galėtų simbolizuoti ukrainiečių didvyriškumą, pagerbtų šios tautos kovotojus už laisvę. Seniūnas R. Steponkus spėjo susirinkusiesiems pasakyti tik tiek, kad anksčiau, bene prieš metus, šią gatvę buvo siūloma pavadinti Kiliškių gatve, nes šioje vietoje kažkada buvo Kiliškių kaimas. Teikti tolesnius pasiūlymus seniūnui nebepavyko ir netgi tapo nebesaugu, mat sukilo tokios karštos emocijos, kad atrodė, jog ant jo galvos tuoj pasipils naujakuriškių kumščiai…
Komunarų gavės gyventojai suskubo aršiai ginti savo gatvės pavadinimą. Anot jų, pakeitus pavadinimą jiems tai skaudžiai atsilieps finansiškai, nes reikės keisti dokumentus, o kiekvieno dokumento pakeitimas šiais laikais irgi kainuoja. Susirinkime dalyvavęs T. Budrikis bandė paaiškinti, kad niekas gyventojams nekainuotų, nereiktų keisti nei pasų, nei kitų dokumentų. Tik jei gyventojai norėtų parduoti namą, turėtų kreiptis į Registrų centrą, kur pažyma su naujuoju gatvės pavadinimu kainuotų iki 4 Eur.
Šios gatvės gyventoja Natalija Zienienė, buvusi ilgametė istorijos mokytoja, paklausė seniūno, ar jis skaitė, kaip enciklopedijose yra paaiškinamos žodžio „komunaras“ sąvokos. N. Zienienės nuomone, šiuo metu keliamas gatvės pavadinimo klausimas yra susijęs su rusų tautos menkinimu, rusofobija, žmonių priešinimu.
„Nemaišykite vėjų“, – sakė kitos, jau ne Komunarų gatvės gyventojas Česlovas Ramanauskas. Anot kitų Komunarų gatvės atstovų, „kuo šiandien susijęs komunizmas su Putino banditizmu?..“ Komunarų gatvės pavadinimo pakeitimas, kaip teigė kai kurie susirinkusieji, yra tik valdžios noras parodyti, jog kažkas kažką dirba…
Siejo su Paryžiumi, ar su komunizmu?..
Stebint susirinkimą buvo galima suprasti, kad Komunarų gatvės pavadinimo klausimas jau senokai yra suskaldęs šios gatvės gyventojus į kelias grupes. Vieni jau net nebedalyvauja tokiuose susirinkimuose, kai sprendžiamas gatvės pavadinimo klausimas, nes, matyt, nebemato prasmės dėl kylančių aršių gynėjų pasisakymų. Kiti tik tyliai, nuleidę galvas klausosi, o treti aršiai rėkia, įrodinėja ir gina Komunarų gatvės pavadinimą, tarsi seną simbolį, „gerųjų laikų“ atminimą.
Išsiskirsčius Komunarų g. gyventojams, liko keli vietiniai, norėję padiskutuoti su seniūnu R. Steponkumi apie kitas Naujakurių mikrorajono aktualijas: gatvelių asfaltavimą, pavasarines švaros talkas. Pasilikusieji jau drąsiau išsakė ir kitokias nuomones dėl gatvės pavadinimo.
Naujakurių seniūnaitis Stasys Juškevičius sakė, jog šiek tiek liko nustebęs, kad pasiūlymas pakeisti gatvės pavadinimą galėjo sukelti tiek emocijų ir pasipriešinimo. Nustebę buvo ir kitų gatvių gyventojai. Esą jie, eidami į susirinkimą, net neabejojo, kad Komunarų gatvės gyventojai noriai priims siūlymą keisti šios gatvės pavadinimą kitu, pavyzdžiui, skirtu pagerbti broliškos Ukrainos kovas už laisvę ar už ją žūstančiuosius.
P. S. Kad ir kur ieškojome žodžio „komunaras“ paaiškinimo, visi žodynai davė vienodą atsakymą. Komunaras – komunos narys (Paryžiaus komunos 1871 m. dalyvis) arba kovotojas už komunizmą. Neabejotina, kad 1976 m., kai Komunarų gatvei buvo suteiktas toks pavadinimas, tikrai niekas negalvojo apie 1871-uosius ir Paryžiaus istorines peripetijas.
Naujakurių mikrorajone Komunarų gatvės pavadinimas yra išskirtinai sovietinių laikų palikimas. O aršiausiems šio pavadinimo mylėtojams gal vertėtų prisiminti, kad visada pirminės idėjos ar jų sąsajos tempiasi paskui save ir visą to meto istorinę dvasią… Akivaizdu, kad tempia net iki šių dienų…

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.