Apie vyriškumą, tvirtą vyro charakterį, racionalų, šaltą protą? O gal visai priešingai – apie vyro prigimtį, apie jo emocijas ir išgyvenimus, apie tai, su kuo jis gyvena savo kasdieninėje rutinoje ir krizės ištiktoje situacijoje, ir kaip jam pavyksta priimti ne tik laimėjimus, bet ir pralaimėjimus.
Apie visa tai kalbės, diskutuos, praktikuos į šio projekto metu organizuojamas paskaitas bei susibūrimus susirinkę vyrai, tėčiai, sūnūs ir broliai – mūsų visuomenės vyrai.
Kokia šio projekto idėja?
Klaipėdos rajono savivaldybė drauge su projektą įgyvendinančia VšĮ „Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras“, kuri teikia vyrams pirmąją Lietuvoje specializuotą emocinės pagalbos telefonu ir elektroniniais laiškais paslaugą „Nelik vienas“ inicijavo šį projektą, nes pastebi vis dar vyraujančią tendenciją – vyrai neverkia ir susitvarkyti su savo problemomis jie privalo patys.
Daugelis vyrų neieško pagalbos, visuomenėje vis dar gaji nuomonė apie neklystantį ir emocijų nerodantį vyrą. Nes tai vyriška.
Anot Andriaus Mamontovo, kuris mielai sutiko prisidėti prie šio projekto sklaidos ir viešinimo bei pasidalino savo mintimis su projekto organizatoriais – vyrai problemas linkę slėpti.
„Visų žmonių gyvenimuose, vienų mažiau, kitų daugiau, yra situacijų, kuomet nebematoma jokia išeitis, kai, rodos, esi vienui vienas prieš visą pasaulį, kai vienas turi visa tai išspręsti ir ant savo pečių nešti milžinišką krūvį.“
Pasak pašnekovo, vyrai turi kur kas daugiau užspaustų emocijų. Nuo vaikystės berniukus auklėjame taip, jog jie niekada nerodytų emocinio silpnumo ir ašarų.
Užspaustos, neišsakytos emocijos lieka žmoguje ir, deja, laikui bėgant prasiveržia įvairiomis, dažnai patį vyrą ir jo aplinką žlugdančiomis formomis: alkoholizmu ir kitomis priklausomybėmis, polinkiu į savižudybę, depresija, agresija, smurtavimu.
Projekto koordinatorius Marius Tumšys, teigia, kad tokį pavadinimą projektui padiktavo būtent vyraujančios nuostatos visuomenėje. Norisi klausti ir kalbėti: ar tikrai berniukas, jaunuolis, vyras negali savo autentiškumo ir prigimties priimti tokios, kokia ji yra? Nesinori spekuliuoti terminais „vyriška“- „nevyriška“, pirmiausia norisi kalbėti apie žmogų, apie problemas, kartais tiesiog nepakeliamas emocijas ir krizes, kurias išgyvena vyrai.
„Vyrams taip pat reikalinga emocinė pagalba. Apie tai, kad projektas tikrai svarbus tiek Klaipėdos rajonui, tiek Lietuvai, liudija neraminanti statistika: vyrai žudosi 4–5 kartus dažniau nei moterys. Priklausomybių statistika, deja, taip pat kelis kartus liūdnesnė būtent vyrų bendruomenėje. Norisi sukurti priemones, inicijuoti projektus, emocinės pagalbos informacinę sklaidą, suteikti galimybes dalintis gerąja patirtimi vienas su kitu ir padėti šią statistiką Lietuvoje gerinti. Padėti keisti visuomenėje nusistovėjusią nuomonę apie vyriškumą. Pagalbos ieškojimas – nėra gėdinga ar silpnybės požymis. Pagalbos ieškojimas – žmogaus stiprybė“. – teigia M. Tumšys.
Kada projektas startuoja ir kokie susitikimai, temos laukia jo dalyvių?
„Projektas prasideda lapkričio 12 d. ir tęsis iki gruodžio 10 d. Jo metu organizuojame susitikimus su tokiais lektoriais, kaip Vaidas Arvasevičius, Kęstutis Kaupas, Pajūrio vyrų klubo mentoriai, „Vinetu kaimo“ bendruomenė, muzikantas, visuomenės veikėjas, puikus tėtis ir „Grock“ studijos įkūrėjas Linas Švirinas ir daugelis kitų puikų pagalbos linijos „Nelik vienas“ bičiulių, partnerių ir norinčių prisidėti prie šios iniciatyvos vyrų.“ – teigia M. Tumšys.
Projekto organizatoriai lapkričio 12 d. kviečia į Vaido Arvasevičiaus paskaitą „Vyrų pasaulio vėjai ir užuovėjos“, kur šeimos santykių ir pozityviosios tėvystės mokovas, konsultantas, kognityvinės ir elgesio terapijos specialistas bei trijų vaikų tėtis kalbės ir kvies diskutuoti tema apie vyro autentiško pasaulio negandas ir palankius vėjus. Lapkričio 19 d. Pajūrio vyrų klubas, „Nelik vienas“ pagalbos linijos vyrams bendruomenė kvies paminėti vyrų dieną palaikymo laužo tradicija Klaipėdos rajone įsikūrusiame „Vinetu kaime“, kuris tapo projekto partneriu ir bičiuliu.
Gruodžio 1 d. projekto dalyvių laukia kitas svečias – mąstytojas, muzikantas, socialinių projektų autorius, keliautojas ir „Debesų pievos“ idėjos autorius Kęstutis Kaupas, kuris pasidalins savo gyvenimiška patirtimi ir kalbės tema, labai artima ir tądien pasaulyje minimai tarptautinei AIDS dienai – „Vyriškumas ir (ne)priklausomybės“. Po seminaro lauks gongų vakaras su Linu Švirinu.
Gruodžio mėnesiui įsibėgėjant projektas sulauks ir labai šiltų bei prasmingų – vyro, tėčio, mokytojo, kūrėjo – Lino Švirino akordų „Tėčio lopšinių“. Kaip gimė ši idėjas, kas yra ta sąmoninga tėvystė, koks vyro vaidmuo šeimoje ir kaip muzika bei kūrybiškumas padeda išgyventi gyvenimo sunkumus ir problemas – dalinsis Linas, mielai sutikęs prisidėti prie šio projekto iniciatyvos ir paskatinti vyrus – tėčius kurti ryšį per kūrybinę bendrystę.
„Tai dalis mūsų projekto bičiulių ir aktualių temų, kurias padiktavo pati vyrų bendruomenė, dalis jų gimė iš emocinės pagalbos vyrams linijos „Nelik vienas“ savanorių pokalbių su skambinančiais ir besikreipiančiais pagalbos. Mūsų tikslas bendrauti, edukuoti, dalintis, netylėti ir padėti vienas kitam stiprėti, augti, tobulėti, spręsti problemas drauge, jeigu jos nepakeliamos ir neįveikiamos arba tiesiog išgyvenamas etapas, kuomet esi labai pasiklydęs ir emociškai palūžęs.“ – kalbėjo projekto iniciatorius M. Tumšys.
Ar šis projektas „Vyrai neverkia“ taps tęstiniu?
„Visa mūsų komanda tikisi, jog šis projektas galėtų tapti tęstiniu ir prisidėti prie Všį „Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centro“ veiklos ir vykdomų projektų programos ir, žinoma, papildytų ir sukurtų papildomą vertę bei pagalbą įkurtai emocinės pagalbos vyrams linijai „Nelik vienas“, – teigė M. Tumšys.
Projekto organizatoriai ir „Nelik vienas“ komanda dar kartą primena, jog pagalbos linija dirba visomis dienomis nuo 18.00 iki 21.00 val. Kiekvienas vyras, susidūręs su sunkumais, problemomis, beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmu ar norintis pasikonsultuoti su pagalbos linijoje konsultuojančiais specialistais gali kreiptis telefonu 8604 11119 arba elektroniniu paštu, rašydamas laišką adresu pagalba@nelikvienas.lt.
Vyrai neverkia! Bet... Vyrai smurtauja... Vyrai kelia prieš save ranką... Vyrai kenčia nuo priklausomybių.. Vyrai nevaldo emocijų... Vyrams sunku kurti santykį... Vyrams taip pat reikalinga emocinė pagalba..
Lapkričio 12 d. 17.00 val. „Vyrų pasaulio viesulai ir užuovėjos“
Svečiuose Vaidas Arvasevičius – šeimos santykių ir pozityviosios tėvystės mokovas, konsultantas, kognityvinės ir elgesio terapijos specialistas, sertifikuotas kūno psichoterpeutas bei trijų vaikų tėtis.
Vyrų pagalbos linijos „Nelik vienas“ pristatymas
Gargždų kultūros centras, Klaipėdos g. 15, Gargždai
Lapkričio 19 d. 18 val. „Vyrų dienos palaikymo laužas“
Vyrų pagalbos linijos „Nelik vienas“ pristatymas
„Vinetu kaimas“, Šlikių g. 63, Šlikių km., Klaipėdos raj.
Gruodžio 1 d. 18 val. „Vyriškumas ir (Ne)priklausomybės“
Svečiuose Kęstutis Kaupas – mąstytojas, rašytojas, muzikantas, „Debesų pieva“ idėjos autorius, keliautojas ir improvizatorius.
Po seminaro gongų vakaras su Linu Švirinu.
Vyrų pagalbos linijos „Nelik vienas“ pristatymas
Drevernos kultūros namai , Žemaičių g. 2, Dreverna, Klaipėdos raj.
Gruodžio 10 d. 17.00 val. „Vyras – tėvas – sūnus“
Vyrų pagalbos linijos „Nelik vienas“ pristatymas ir pokalbis su tėčių tėčiu, muzikos pedagogu, terapeutu Linu Švirinu, kuris užaugino ne tik nuostabius sūnus, bet ir muzikaliai bei žmogiškai auklėjo visą būrį „Grock“ studijos vaikų.
19.00 val. Koncertas dovana vaikams ir šeimai „Tėčių lopšinės“. Dalyvauja Linas Švirinas ir Gytis Šimelionis.
Veiviržėnų kultūros centras, Mokyklos g. 2-1, Klaipėdos raj.
Pagalbos ieškojimas – žmogaus stiprybė!
NELIK VIENAS – pagalbos vyrams linija 8604 11119, pagalba@nelikvienas.lt
„Nelik vienas“ pagalbos linijos vyrams darbo laikas, kasdien nuo 18–21 val, galima kreiptis telefonu 8604 11119 bei el. paštu pagalba@nelikvienas.lt. Į laiškus atsakoma per 72 valandas. nelikvienas.lt
Portalas lrytas.lt yra informacinis vyrų emocinės pagalbos linijos Nelikvienas.lt rėmėjas, todėl prisideda prie projekto ir skelbia rašinių konkursą! „Bendraukime“ rubrikoje laukiame jūsų jautrių, linksmų, liūdnų, įkvepiančių ar pamokančių pasakojimų apie tai, kodėl pravirksta šiuolaikiniai vyrai. Laiškų lauksime bendraukime@lrytas.lt
Trijų didžiausio dėmesio sulaukusių istorijų autorius apdovanosime 50 eurų „Gera dovana“ dovanų kuponais.