Su vyru esame 55 + amžiaus. Esame pakankamai sąmoningi piliečiai ir tikime medicina. Taip pat tikėjome ir pasitikėjome naująja mūsų šalies vyriausybe. Dabar jau net nežinau, ar betikime...
O viskas buvo taip. Kai tik buvo leista skiepytis mūsų amžiaus grupei, mes užsiregistravome „AstraZeneca“ vakcinos skiepui. Užsiregistravome, nes tuo metu vis dar buvo skelbiama, kad skiepą bus galima pasiankstinti ir nereikės laukti 12 savaičių. (Beje, mūsų dukra jį lengvai pasiankstino, tiesa Kaune).
Vilniuje paskambinus į Vilniaus savivaldybę, buvo paaiškinta, kad „palaukit, padarysim sistemą tuoj tuoj ir be jokių problemų galėsite ankstintis skiepą (žinoma ne anksčiau kaip po 4 savaičių)“.
Viskas atrodė gerai, mes vėl gi tikėjom ir Vilniaus savivaldybe ir mūsų Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiama informacija.
Ir štai – sistema atsiranda, skiepo laiką kaip ir būtų galima keisti, vakcinų yra, bet sveikatos apsaugos ministras ima ir persigalvoja – „AstraZeneca“ skiepo ankstinti nebegalima.
Tai reiškia, kad ir atostogauti užsienyje nebegalima. Nes, o kam čia tos atostogos užsienyje? Ne viskas gi matyta Lietuvoje – važiuokit į Palangą, Druskininkus ar pas mamą į kaimą.
Ministrui atrodo, kad visur vienodai gerai. Nesvarbu, kad daugelis šalių atsidaro pilnai vakcinuotiems turistams, kad Lietuvoje nebereikia izoliuotis grįžus, jei esi pilnai vakcinuotas, Ministrui nesvarbu. Jis teisus, nes jis Ministras.
Jis gali žadėti, paskui apsigalvoti, paskui gal dar ką nors sugalvoti. Jam tas pats. Nes piliečių lūkesčiai ir tikėjimas Vyriausybe jam nė motais. Emocinė piliečių sveikata taip pat nesvarbi. Nes lietuviai tikrai ne ta tauta, kuri garsėja savižudybėmis – mes linksmi, optimistai ir gyvenam saulėtoje šalyje prie šiltos jūros.
Ne ne, tikrai dėl to nenumirsim. Bet atsėdėjus tiek laiko uždarytiems namuose labai norėjosi šiek tiek leisti sau prasiblaškyti. Taigi, suplanavom atostogas svetur. Dabar teks planus atšaukti.
Mūsų revakcinacijos data liepos pradžioje, tai reiškia dar plius 14 dienų po to, kad įsigaliotų pilna vakcinacija. Taip ir vasara praeina, ir atostogos. Atostogų datą pakeisti dar gal ir galėtume, bet kelionė dingo, nuotaika dingo, pasitikėjimas Vyriausybe – dingo. Na, gal ne visa Vyriausybe, bet Sveikatos apsaugos ministru – tikrų tikriausiai.
Ir dar šiek tiek. Pabandžius parašyti nurodytu paštu keiciuskiepa@poliklinika.lt be visų išvardintų straipsnių apie skiepo keitimo galimybes, gavau atsakymą, kad „Atostogos, asmeninės išvykos, nesusijusios su darbine ar profesine veikla, negali būti priežastimi trumpinti antrojo skiepo laiką“.
Taip pat buvo pateiktas kontaktinis telefonas, kuriuo niekas neatsiliepia – vieną dieną jo niekas nekėlė, arba jis buvo užimtas. Kitą dieną jis nuolat buvo užimtas. Tai kam jį iš viso skelbti, jei nesugebate užtikrinti jo veikimo?
Dabar prasideda masinė vakcinacija – 16+ ir visi kiti – prašom. Vakcinavimo centrus televizija rodo tuštokus, skelbia, kad vakcinų kasdien lieka, bet antro skiepo gauti negalima, na nebent esi abiturientas.
Nelieka nieko kito, kaip kad palinkėti geros saulėtos vasaros visiems, kas gavote kitas vakcinas, kas sėkmingai kituose miestuose pasikeitėte „AstraZenecą“ skiepo datą. Geros vasaros ir Jums, Ministre, gerų atostogų!
* * *
Sveikatos ministro patarėja Aistė Šuksta komentavo, kad vakcinavimo tvarka nepasikeitusi – ji tokia pati buvo nuo vakcinavimo proceso Lietuvoje.
„Ministerija, kaip anksčiau, taip ir dabar, rekomenduoja 12 savaičių intervalą tarp pirmosios ir antrosios „AstraZeneca“ vakcinos dozių tam, kad būtų užtikrintas imuniteto susiformavimas.
Remiantis moksliniais tyrimais ir ekspertų rekomendacijomis, kuo ilgesnis terminas tarp pirmojo ir antrojo skiepo, tuo didesnis imunitetas susiformuoja.
Dar balandžio mėnesi ministerijos išplatintoje žinioje teigiama, kad atsižvelgiant į individualias aplinkybes, leidžiama skirti antrąją dozę anksčiau gamintojo nustatytu 4-12 savaičių intervalu.
Tačiau žmogus konkrečią situaciją turėtų labai įsivertinti. Tai rekomenduojama daryti, kai antrasis skiepas po 12 savaičių daro neigiamą įtaką vykdomai veiklai. Todėl sprendimai yra individualūs, nes vienam tai gali būti komandiruotė į užsienio šalį, kitam kitos priežastys. Tai turi patvirtinti vakcinavimo centras. Turi būti konkreti priežastis, kuri darytų neigiamą įtaką vykdomai veiklai. Pasitaiko atvejų, kuomet leidžia paankstinti antrąjį skiepą, tačiau ministerija laikosi pozicijos, kad kuo ilgesnis intervalas tarp skiepų, tuo didesnis imunitetas.
Mūsų tikslas, kad žmonės jaustųsi saugūs tiek keliaudami, tiek bendraudami su artimaisiais ir savo aplinka“, – komentavo Sveikatos ministro patarėja Aistė Šuksta.