Pasibaisėjo gydytojos komentarais: „Ligonius vadino idiotais ir imbecilais“

2017 m. sausio 26 d. 14:09
Janina
„Skaičiau straipsnį „Genetinio tyrimo atsisakę klaipėdiečiai neslepia sumišusių emocijų“ ir peržvelgusi komentarus radau, mano įsitikinimu, neadekvatų vienos ponios komentarą.
Daugiau nuotraukų (6)
Ji „Facebook“ paskyroje prisistato kaip Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės skyriaus vedėja. Komentaruose ji rašė, kad Dawno liga sergantys žmonės yra idiotai ir imbecilai.
Įvedus internete į paiešką galima lengvai rasti informaciją, kad Danguolė Survilaitė iš tiesų dirba minėtoje įstaigoje.
Manau, kad jos žodžiai prieštarauja visam pamatiniam jos tiesioginiam darbui ir vertybėms. Jos požiūris nesiderina su principinėmis gydytojo nuostatomis, požiūriu į pacientus.
Ar nereikia pasidomėti, ką mano pačios įstaigos vadovas apie jo skyriaus vedėjos pareiškimus viešojoje erdvėje?
Galima tik spėlioti, kaip elgiamasi toje įstaigoje su pacientais, jei viešojoje erdvėje vedėja nevengia žmonių su Downo sindromu vadinti idiotais ir imbecilais.
Padariau jos pasisakymų nuotraukas. Tiesa, vėliau jos komentarai dingo. Galbūt dėl to, kad daug žmonių pranešė pačiam „Facebook“ apie įžeidžiamus komentarus.
Gal galite plačiau pasidomėti, kodėl tokias pareigas einantys žmonės leidžia sau viešai taip vadinti žmones, turinčius negalią?
Nelikime abejingi mūsų šalyje klestinčiai nepagarbai, neretai ir pasibaisėtinam požiūriui į „kitokį“ žmogų. O dar baisiau, kai taip šneka žmonės, kurie rūpinasi neįgaliais asmenimis.“
***
Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės skyriaus vedėja D.Survilaitė pabrėžė, kad idiotas ir imbecilas yra medicininis terminas, ne epitetas.
„Visą gyvenimą dirbu su tokiais pacientais. Nesu prieš juos. Komentaruose buvo diskutuojama apie tai, kad Downo sindromą turintys vaikai yra protingesni ir gabesni už normalius.
Aš ir parašiau, kad lengvo laipsnio protinis atsilikimas sergant Downo liga būna labai retai. Dažniausiai būna vidutinio ar didelio laipsnio patologija, mediciniškai vadinama idiotija, imbecilumu.
Downo liga arba sindromas – genetinis sutrikimas. Be kitų sutrikimų Downo sindromą visuomet lydi protinis atsilikimas, kuris skirstomas į 3 laipsnius: lengvą (debilumas), vidutinį (imbecilumas) ir sunkų, arba gilų (idiotija).
Visų trijų laipsnių asmenis sėkmingai galima ugdyti. Intensyviai ugdant protinio atsilikimo laipsnis gali palengvėti, o lengvą protinį atsilikimą turintys asmenys gali sėkmingai prisitaikyti gyvenime, netgi dirbti.
Teko skaityti apie tokius atvejus, kai Downo liga sergantys asmenys tampa aktoriais ar menininkais. Žinoma, neteisinga būtų sakyti apie tokius asmenis, kad jie yra protingi, nes jų protinis išsivystymas vis dėlto atsilieka.
Taip pat nemanau, kad psichikos sutrikimai turėtų būtų romantizuojami ir apie juos rašoma, kaip apie siekiamybę. Tai visuomet yra didelė tiek šeimos, tiek visuomenės problema.
Jokiu būdu nevadinau atskirų asmenų nei imbecilais, nei idiotais, tik paminėjau, kad sergant Downo liga būna tokie sutrikimų laipsniai.
Mano komentarai tikrai buvo per daug tiesmuki, nereikėjo reaguoti į kitų komentatorių man rašomus įžeidinėjimus, kurie necituojami“, – komentavo Vilniaus psichiatrijos ligoninės skyriaus vedėja D.Survilaitė.
***
Psichiatras Mindaugas Šablevičius sako, kad tokie medicininiai terminai kaip idiotas, imbecilas, isterikas, šizofrenikas, debilas, pederastas yra pasenę. Jų vartoti nerekomenduojama, nes tokie terminai turi neigiamą atspalvį.
„Dabar isterijos priepuolių kamuojamus pacientus vadiname ne isterikais, bet histrioninio tipo asmenybėmis, sergančiais šizofrenija ir pan.
Idiotai, imbecilai, debilai jau seniai nebevartojami ir pašalinti iš terminologijos. 
Pagal tarptautinę ligų klasifikaciją debilumas yra laikomas lengvu protiniu atsilikimu (žmonės, turintys mažesnį nei 69 intelekto koeficientą). Imbecilumas – vidutinis protinis atsilikimas. Idiotija – sunkus protinis atsilikimas.
Downo sindromą turintys žmonės pagal senąją terminologiją gali būti graduojami.
Downo sindromas byloja tik tai, kad yra 23 chromosomų poros trisomija. Tokių žmonių smegenų pažeidimai yra įvairūs.
Lengvą Downo formą turintys žmonės gali netgi baigti universitetus. Tačiau gali būti ir sunki atsilikimo forma, kai liga pažeidžia visą kūną. Paprastai tokie žmonės negyvena ilgiau 30-ies, nes turi ne tik intelekto defektą, bet ir širdies ydą, kitokių sklaidos trūkumų.
Panaši diskusija buvo su pederastija. Tai tarptautinis terminas, kuris vartotas labai ilgai, kol įgijo neigiamą reikšmę. 
Homoseksualai, pavadinti pederastais, laiko tai įžeidimu, nors seniau tai buvo įprastas terminas“, – komentavo psichiatras M.Šablevičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.