Į Meksiką persikėliau gyventi dėl vyro, jis meksikietis, susipažinome keliaudami po Europą. Įsimylėjome ir štai jau 7 metus esame drauge.
Su vyru susipažinome per Pasaulio futbolo čempionatą, kuris vyko Vokietijoje. Jo vardas – Manuelis. Jis buvęs futbolininkas ir jaunių komandų treneris, jam – 41 metai.
Jis keliavo po Europą beveik 2 mėnesius dėl futbolo – tai jo verslas ir hobis.
Pažintis buvo neįprasta ir romantiška. Tokie buvo ir kiti pasimatymai Prahoje, Amsterdame bei Meksikoje.
Po metų draugystės susituokėme.
Gatvėse grobia tik mafijozus
Meksika mane traukia pirmiausia dėl savo įvairovės bei šilto klimato. Pačiame Meksiko mieste gyvena apie 10 milijonų gyventojų, tad čia tikrai nenuobodu, yra veiklos pagal kiekvieno pomėgius bei galimybes.
Mane sužavėjo egzotiška gamta, piramidžių istorija bei gausa, paplūdimių įvairovė – Meksika turi 3 jūras, taip pat žmonių draugiškumas ir šeimos vertybės.
Ekonominiu atžvilgiu Meksikoje pragyvenimas yra pigesnis nei Europoje ar Amerikoje. Čia nemokame už šildymą, vanduo ir degalai yra nebrangūs, neišlaidaujame pirkdami žieminį garderobą ar keisdami žiemines padangas.
Kalbant apie saugumą, nėra taip baisiai, kad gatvėse būtų grobiami ir žudomi žmonės, tačiau yra atvejų, kai tarpusavy nesutardami mafijos nariai susišaudo ar kitaip viešai sprendžia narkotikų prekybos problemas. Tokiu atvejų pasitaiko prie Amerikos pasienio.
Pasitaiko žmonių grobimo atvejų, už juos prašoma išpirkos. Tai įtakingi ir valdingi politikai ar kiti garsūs ir turtingi asmenys, turintys priešininkų kitoje partijoje ar su nusikalstamo pasaulio atstovais, tačiau paprastam žmogui tai negresia ir nėra ko bijoti.
Kurortines ir turistines vietoves Meksikoje yra itin saugios, turizmas pagal šalies pajamų šaltinį, yra pirmajame trejetuke, tad užsienio, o ypač Europos keliautojas, Meksikoje yra labai vertinamas ir saugomas. Turizmo Ministerija tam skiria pakankamai dėmesio ir lėšų.
Visiškai apsaugoti nesame nei Meksikoje, nei Lietuvoje, nei kitoje pasaulio valstybėje, tačiau čia gyvendami žinome, kurie rajonai nėra saugūs ir paprasčiausiai ten nevažiuojame.
Elementaraus saugumo taisyklės Meksikoje: nesinešioti piniginės užpakalinėje kelnių kišenėje ir nevažinėti pilnai atidarytais langais automobilyje.
Žmonės kaip iš muilo operų
Neveltui Meksika asocijuojasi su serialais. Žmonės čia kaip iš muilo operos: meilė, aistra, pavydas, neapykanta, daug dramos ir jausmų! Meksikiečiai labai išraiškingi, mėgsta daug kalbėti, gestikuliuoti rankomis išreikšdami jausmus.
Jie mėgsta linksmai gyventi, šokti, o susitikdami bei atsisveikindami turi tradiciją apsikabinti ir pabučiuoti į skruostą tiek draugus, tiek šeimos narius ar kolegas darbe.
Vienas iš skirtumų tarp lietuvių ir meksikiečių – lietuviai turi puikias eismo taisykles ir jų laikosi. Meksikoje jei nori gauti vairavimo teises, tiesiog nueini į biurą, susimoki 110 litų ir tą pacią dieną gauni teises. Nei mokytis reikia, nei egzaminų laikyti ir niekas net neklausia, ar moki vairuoti.
Dėl to čia dauguma vairuoja kaip kam patinka, jei įjungsi posūkio signalą – būk tikras, kad važiuojantis gretimoje eismo juostoje paspaus greičio pedalą, kad tavęs nepraleistų...
Meksika ypač žavi moteris, nes vyrai čia džentelmenai: atidaro mašinos dureles, paduoda ranką, kad išliptum iš autobuso, jau nekalbant, kad tau atidaro restorano ar parduotuvės duris, dovanoja gėles, padeda, jei neši ką sunkaus ir panašiai.
Vyrai (o ir moterys) yra itin šeimyniški, nors, žinoma, mėgsta išeiti ir su draugais, bet pirmenybę teikia žmonai, draugei ar šeimai. Pas meksikiečius populiaru savaitgaliais susitikti pietų su šeima (tėvais, broliais, seserimis, net seneliais) ir praleisti bent pusdieni drauge, jau nekalbant apie šventes, gimtadienius ir t. t. Tai labai linksmi ir draugiški žmonės.
Žinoma, santykiuose yra aistrų, pavydo ir intrigų – gyvenimas Meksikoje yra nenuobodus.
Ilgisi lietuviško maisto
Būdama Meksikoje pasiilgstu lietuviško maisto. Į Lietuvą atostogų nuvažiuoju tik kas pusantrų metų ar rečiau. Meksikoje mums trūksta skanių rūkytų mėsos gaminių, glaistytų sūrelių, lietuviško alaus ir gardžių aguoninių pyragų.
Tačiau visą kitą pasigaminame namie (balandėlius, blynus, šašlykus, virtinius, netgi silkės čia turime). Su Meksikos lietuvių bendruomene (vien sostinėje mūsų yra virš 20) susiorganizuojame lietuviškas šventes, kur stengiamės suruošti stalą su lietuviškais patiekalais, ant kurio, beje, netrūksta ir čili.
Jei ketinate atvykti gyventi į Meksiką, prisijunkit, Meksikoje lietuviai yra labai laukiami! Norintiems apsigyventi Meksikoje patarčiau pramokti ispanų kalbą, nes dauguma valstybinio sektoriaus darbuotojų kalba tik ispaniškai, o norintiems gauti darbą yra būtina mokėti ir anglų kalbą. Reikėtų nusiteikti optimistiškai, pasiruošti praplėsti akiratį ir įgyvendinti savo siekius.
Organizuoja keliones tautiečiams
Aš asmeniškai turiu ir darbą, ir verslą. Jau 6 metus su vyru turime turizmo agentūrą „MexiTour“, organizuojame privačias ekskursijas lietuvių ir anglų kalbomis. Kelionę organizuojame tik jos besiteiraujantiems asmenims ar draugų grupei, tai gali būti ir 2 žmonės, gali būti ir 20.
Kelionės planas – asmeninis – pagal keliautojų pomėgius, hobį, ekonomines galimybes, dienų skaičių, datą ir panašiai. Yra žmonių, prašančių įtraukti į maršrutus kuo daugiau giluminio nardymo, kopimo į aukščiausią Meksikos kalną, žūklęę, jachtas, ralį. Kiti Meksikoje švenčia vestuves ant jūros kranto, leidžia medaus mėnesį ar tiesiog susipažįsta su kaimais ar senovinėmis gyvenvietėmis – viską suplanuojame pagal turistų pageidavimus.
Rekomenduojame ekskursijas į netradicines ir įdomias vietoves bei salas, kurios nėra perpildytos kitų turistų bei kurias dažniausiai žino tik Meksikos gyventojai. Supažindiname ir su meksikietiškos virtuvės plačiu asortimentu, prieskonių įvairove, kava, senaisiais patiekalais bei konditerija, jau nekalbant apie tekilą, kurios yra virš 500 rūšių.
Organizuojame keliones lietuviams, tačiau yra tekę priimti ir amerikiečių bei lenkų turistų, nors su lietuviais yra dirbti smagiausia.
Būdama toli nuo Lietuvos labai neatitrūkstu. Kasdien skaitau naujienas „Lietuvos ryte“, lrytas.lt bei kituose portaluose internete. Pasiilgstu Lietuvos, nes ten gyvena mano šeima, ten mano gimtinė.
Tačiau kol kas man Meksikoje yra patogiau, yra daugiau darbo, verslo galimybių ir tobulėjimo perspektyvų, mažiau biurokratinių reikalavimų, pragyvenimas pigesnis ir klimatas šiltesnis.
Šis tekstas – socialinės kampanijos „Kaip gyveni, pasaulio lietuvi“ dalis, kuria siekiame atidžiau pažvelgti į emigraciją ir suprasti, kuo gyvena išeivijos lietuviai. Kviečiame pasidalyti savo išvykimo ir gyvenimo užsienyje istorija bei pasidalyti nuomone apie tai, kas rūpi visiems – emigracija. Jūsų istorijų laukiame adresu bendraukime@lrytas.lt, jas galite įkelti ir čia.