Išgyveno tikrą detektyvą, kol išvydo slaugomą brolį: kai pasakė apie tokias taisykles, nepatikėjo

2024 m. gruodžio 18 d. 22:09
Violeta
Savo artimą giminaitį Marijampolės globos namuose ir paliatyvios pagalbos centre „Giedruma“ norėjusi aplankyti moteris liko nustėrusi, kai išgirdo ten galiojančias taisykles. Su savo broliu susitikti norėjusi Violeta (tikras vardas redakcijai žinomas, „Bendraukime“ past.) patyrė tikrą filmo vertą detektyvą, kol išvydo savo mylimą giminaitį.
Daugiau nuotraukų (4)
„Nusprendžiau kreiptis pagalbos, nes žiniasklaida, mano manymu, yra galingas ginklas kovoje su korupcija ir neteisybe.
Ar Lietuvoje yra daug tokių senelių globos/slaugos įstaigų, kur ligoniukai saugomi už dviejų spynų?! Ar daug senelių globos namų, kur reikia iš anksto registruotis?! Ir, galiausiai, ar yra daugiau tokių įstaigų, kur lankytojas vis dėlto patenka į vidų per darbuotojų neapdairumą, bet nėra prileidžiamas prie artimojo?!
Tai nėra retoriniai klausimai. Man rūpi išties. Tokia, siaubą kelianti įstaiga, yra Marijampolėje pavadinimu „Giedruma“. Joje lankiausi gruodžio 2 dieną norėdama aplankyt brolį. Kai brolienė, jau nebūdama šviesaus proto, pasakė, jog „ten neįleidžia paprastai, reikia registruotis iš anksto“, nepatikėjau ir po ilgų paieškų dėl klaidingų jos pateiktų koordinačių nuvykau į vietą.
Įėjus į vidų pradėjau ieškot, su kuo pasikalbėt. Pasirodžiusi darbuotoja nustebo, kaip patekau vidun ir papriekaištavo, kad neužsiregistravau iš anksto. Kai natūraliai išreiškiau nuostabą, kodėl tą privalau daryt, darbuotoja dingo ir atėjo kita. Išklausiau tą patį. Tik paprašyta prisistatė direktore.
Pasakiau, „jei jau esu čia, noriu aplankyt brolį“. Sutriko. Pagalvojusi pasakė, kad įstaigoje karantinas. Pasakiau, jog turiu kaukę ir galiu užsidėt, „bet kodėl jūs be kaukių?!“ Tuo metu viena išlindo iš už pertvaros, besidedanti kaukę, o direktorė pasakė, kad jos persirgę.
Galiausiai, verčiama išėjau lauk. Eidama link vartelių, kurie atsidaro į vidų, sugalvojau nusifotografuoti iškabos informaciją apie lankymo valandas, karantiną ar kitus apribojimus, bet nieko neužfiksavau be telefono numerio.
Dėl tos pačios priežasties grįžau link lauko durų, – ten visai nieko. Einu link vartelių, keliskart patraukiu, bet jie užrakinti! Mane ištiko šokas. Gal nori pasityčiot ar išgąsdint..? Laimei durys liko nerakintos.
Įeinu į vidų, balsiai prašau atrakint, o ten – nė gyvos dvasios. Nieko kito nelieka, kaip šokti laipteliais į viršų. Pro praviras duris prie lovos matau sėdinčią lankytoją. Paklausiu, kur rasti administraciją ir kur guli vyrai. Pasako. Šoku į kitą aukštą. Užsuku į vieną kambariuką – brolio ten nematau. Užsuku į antrą, o ten būrys darbuotojų vidury, ir mano brolis guli lovoje. Nieko daugiau nemačiau. Puoliau prie brolio. Spėjau nusifotografuot veidelį, paglosčiau rankelę, pradėjau kalbint, – nekalba. Tuo momentu įlekia įsiutusi ta pati direktorė, rėkia kaip čia patekau ir vėl įžūliai išvaro lauk...
Paklusau pasakiusi, jog savo patirtį tikrai paviešinsiu. Tą ir noriu padaryt su jūsų pagalba.
Nežinau, ką slepia ši kalėjimo tipo įstaiga už 2 spynų ir kas leidžia tokią tvarką?! Kodėl niekam iki šiol neužkliuvo?!
Esu lankius žmones bent poroje senelių namų Lietuvoje, bet ten džiaugiasi lankytojais. Ironiška, bet, kaip pasakytų mūsų šviesios atminties dėdė, paliatyvios medicinos pradininkas Lietuvoje, slaugos/globos įstaigose žmonės turi gaut geriausią priežiūrą ir lankytojai ten yra labiausiai laukiami. Deja, ne „Giedrumoj“..! Peršasi mintis, kad ši įstaiga turi ką slėpti.
Prašau jūsų paviešint mano nuogąstavimus ir, jei matysit reikalinga, – nukreipti reikalingoms institucijoms ištirti“, – rašė susirūpinusi Violeta.
Dėl Covid-19 buvo įvestas karantinas
Marijampolės globos namų ir paliatyvios pagalbos centro „Giedruma“ direktorė Vaida Giraitytė–Juškevičienė komentavo, kad lankytojų registracija reikalinga norint apsisaugoti nuo nepageidaujamų asmenų vizitų. Be to, tuo metu siekiant globos namų gyventojus apsaugoti nuo Covid-19 infekcijos, buvo įvestas karantinas.
„Nuo šių metų gruodžio 13 d., pradėjau eiti VšĮ „Giedruma LT“ direktorės pareigas. Radusi informaciją apie jūsų užklausą, paprašiau darbuotojų paaiškinti įvykio aplinkybes. Remdamasi darbuotojų paaiškinimu, tuo metu galiojančia tvarka, pasistengsiu atsakyti ir jums.
Pagal globos namų vidaus tvarkos ir gyventojų lankymo taisykles, prieš atvykstant lankyti, būtina užsiregistruoti telefonu (tokia taisyklė buvo įvesta, kadangi yra buvę nepageidaujamų religinių organizacijų vizitų, vagysčių ir tokia tvarka siekiama kuo geriau apsaugoti gyventojų interesus).
Šios taisyklės yra paskelbtos viešai internetinėje svetainėje slaugau.lt. Marijampolės apskrityje daugėjant susirgimų Covid-19 bei gripo atvejų, taip pat susirgus keliems darbuotojams, atsižvelgiant į gyventojų sveikatos būklę, globos namuose buvo paskelbtas karantinas laikotarpiui nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 8 d. Tokiu būdu buvo siekiama kuo labiau apsaugoti gyventojų sveikatą.
Lankytojai (kuri kreipėsi į redakciją) lankymo tvarka buvo žinoma, – ji savo laiške pati nurodė, kad brolienė ją informavo apie registraciją. Tačiau ji prieš atvykstant vizitui nesiregistravo, apie savo atvykimą neinformavo. Šios lankytojos nėra įrašyta į asmenų, kuriems galima būtų teikti informaciją apie gyventoją, sąrašą.
Kiekvienam gyventojui atvykus, surašoma informacija apie šeimos narius, apie asmenis, kuriems teiktina informacija ir pan. Šiuo konkrečiu atveju lankytoja nebuvo nurodyta kaip artimoji. Asmuo, pas kurį ji nurodė atvykusi– nebendraujantis, nesiorientuojantis aplinkoje, todėl jo paklausti apie atvykusį asmenį galimybės neturėjome.
Pakvietus į direktorės kabinetą pasikalbėti, rasti sprendimus, minėta moteris atsisakė kalbėtis. Lankytojai išvykus iš įstaigos, darbuotojai paskambino gyventojo sutuoktinei pranešti apie įvykusį incidentą. Ji nurodė, kad pas mus esantis gyventojas tikrai turi seserį, kuri galėjo atvykti, tačiau ji nebuvo įrašyta į gyventojo artimųjų sąrašą, kadangi jie tarpusavyje nebendravo. Labai apgailestauju dėl susidariusios situacijos.
Suprantu, jog artimų asmenų perkėlimas į globos įstaigą visada yra jautri tema, sukelia daug emocijų. Stengsimės bendradarbiauti, atliepti tiek gyventojų, tiek jų šeimos narių lūkesčius ir, kad tokių situacijų neiškiltų. Visos įstaigos tvarkos artimiausiu metu bus peržiūrėtos“, – rašė „Giedruma“ direktorė Vaida Giraitytė – Juškevičienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.