Vedu savo ikimokyklinuką į muzikines pamokėles, kaskart pakeliui susitinkame su paaugliais, stoviniuojančiais ar sėdinčiais šalia mokyklėlės, garinančiais ir besidalijančiais elektroniniais prietaisais – vadinamaisiais modais.
Kiek teko pastebėti, dalijasi ne tik prietaisais, bet ir skysčiais, patys juos maišydami.
Vakar vakare pamatytas vaizdas buvo klaikus: keli vaikinai akivaizdžiai nesiorientavo ir nesilaikė ant kojų.
Pakalbinusi pažįstamas mamas ir jų paauglius vaikus sužinojau, jog legaliai įsigyjamus skysčius, vadinamąsias „druskas“, jaunesniems perparduoda vyresni jaunuoliai.
Ar žinote šių skysčių sudėtį ir kokį poveikį jis daro jaunam organizmui? Iš pažiūros jie saldžiai viliojantys savo skoniais ir jų įvairove: desertiniai, gaivūs, kavos skonio, vaisiniai, tabakiniai, mėtiniai...
Sako, pradeda „garint“ jau šeštokai, nenorėdami atsilikti nuo vyresnių, o priklausomybė, rodos, momentinė nuo tokių „arkliškų“ dozių.
Taip pat sužinojau, jog socialiniuose tinkluose sukurtose uždarose grupėse ir kitais būdais jaunuoliai apsirūpina ir analoginio THC (tetrahidrokanabinoliai – psichoaktyvios medžiagos, randamos kanapėse) poveikio turinčiais skysčiais, vadinamais „smailais“.
Tiek dėl „druskos“, turinčios daug nikotino, pajuntamas momentinis poveikis, kuomet aptirpsta smegenys ir galūnės, tiek neaiškios kilmės „Smailas“ ar jų mišinys paveikia centrinę nervų sistemą.
Tai labiau pakomentuoti galėtų medicininį išsilavinimą turintys žmonės, žinau tiek, kad poveikis nėra ilgas.
Iki pareidami namo jaunuoliai gali atrodyti visiškai normalūs. Tylus bekvapis žudikas veikia nepastebimai.
Viešoje erdvėje nesu pastebėjusi prevencinio pobūdžio straipsnių ar įspėjimų šia tema, tad noriu paklausti: ar mes tikrai žinome, kuo gyvena dabartinis jaunimas? Kokia yra valstybės politika šiuo klausimu?
Ar jie pavalgė, o gal iškeitė maistpinigius į galimybę pasisvaiginti?
Ar jis gaus gerą mišinį ir dar grįš namo? Ar tik tragedija gali atkreipti visuomenės dėmesį?