Su „Bendraukime“ susisiekė vilnietė Jolita, rudens pabaigoje gimdžiusi Vilniaus gimdymo namuose. Ji papasakojo apie patirtus nepatogumus ir teigė, kad jautėsi apgauta.
„Įdomu tai, kad ligoninė apytuštė buvo, matyt, į Santariškes daugiau kas važiuoja. Kol aš gimdžiau, vyras nuėjo užsakyti mokamos šeimyninės palatos ir paprašė ją parodyti. Nuvedė į erdvią palatą, jis sakė: „Ok.“
O kai mane parvežė jau po gimdymo, tai į tokią kamurkę įkišo. Nors matėm, kad aplink buvo pilna tuščių erdvesnių palatų. Pasijutom išdurti. Bet viršūnė buvo pagalvės“, – prisiminė Jolita.
Pagalvę vežėsi iš namų
Ji stebėjosi, jog pagalvės buvo apvilktos vienkartiniais, prakaitavimą skatinančiais užvalkalais.
Na, ant pagalvės apvilktas šiukšlių maišas, o ant jo – užvalkalas. Įsivaizduokit, kaip šlykštu gulėt ant tokių, kaip beprotiškai prakaituoji! Dėl paklodės vienkartinės galima suprast – kad neišteptum krauju. O čia pagalvės! Gėdų gėda. Paprašiau vyro, kad pagalvę atvežtų iš namų, nes tiesiog kančia buvo ant tų celofanų“, – pasakojo moteris.
Pora ligoninėje praleido 3 paras. Už tai teigia sumokėję daugiau kaip 100 eurų. Anot jų, tiek mokant jau ir visas vienkartines pagalves būtų galima nupirkti.
„Aš ten daugiau negimdysiu“, – kirto Jolita.
Kiek yra laisvų palatų – nesvarbu
Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė aiškino, jog viskas buvo atlikta pagal reikalavimus.
„Privačios palatos skiriamos iš eilės. Paaiškinsiu: kai gimdyvė išsirašo, turi praeiti kokios 8 valandos, kol viską išvalome, sutvarkome. Tada pagal eilę, kaip yra sutvarkyta, jas ir skiriame“, – sakė direktorė.
Ji mėgino paaiškinti ir tai, dėl kokių priežasčių sutarta palata gali būti netikėtai pakeista kita.
„Atvažiavus gimdyvei, jai parodoma pirma eilėje palata – ta, kuri seniausiai išvalyta, iš kurios seniausiai iškelta buvusi gimdyvė. Jeigu moteriai gimdant kita pagimdo anksčiau, anksčiau pagimdžiusi ir gauna pirmą eilėje palatą. O minėta gimdyvė pagimdo vėliau ir gauna tą palatą, kuri eilėje buvo antra. Jeigu yra galimybė, moterims parodome įvairių palatų. Palatų dydžiai yra nevienodi, bet jose skiriamas plotas gimdyvėms – vienodas. Taip pat jos vienodai atitinka visus higienos reikalavimus“, – teigė K.Mačiulienė.
Anot jos, visai nesvarbu, kad buvo net kelios laisvos palatos – visos yra skiriamos pagal eilę.
Venkartinių pagalvių užvalkalų būtinybę direktorė teisino dezinfekcijos ypatumais.
Ant kiekvienos pagalvės velkame vienkartinį užvalkalą, o ant jo – medvilninį. Todėl vienkartinį užvalkalą nuėmus nebūtina pagalvės „deginti“, sterilizuoti. Tada pakanka žemos temperatūros plovimo, kad ji būtų išdezinfekuota.
„Žodžiu, yra žymiai paprastesnė dezinfekcija. Bet ant vienkartinio užvalkalo pacientės neguli – tik ant medvilninio, esančio virš jo“, – pabrėžė ji.
Direktorė tvirtino, jog ligoninėje jau senokai naudojamas tarpinis užvalkalas, bet skundą apie tai ji girdinti pirmą kartą. Taip pat K.Mačiulienė apgailestavo, kad gimdyvė patyrė nepatogumų: „Jeigu ką nors padarėme ne taip, labai atsiprašau.“