Lietuvos pasas - aukso vertės

2012 m. sausio 6 d. 19:37
Saulius Nickus
Nors jau 8 metus Lietuva yra Europos Sąjungoje, o ir pati Europos Sąjunga egzistuoja daugiau nei dešimtmetį, tačiau dar toli iki tikrai bendros Europos apie kurią išdidžiai bent anksčiau kalbėjo politikai.
Daugiau nuotraukų (1)
Noriu pateikti tik vieną pavyzdį – paso keitimas. Kad tiksliau būtų rašysiu būtent apie lietuviško paso keitimą, kadangi vis dar esu Lietuvos pilietis, kaip ir mano žmona bei du vaikai (8 ir 10 metų).
Istoriją galime pradėti nuo tų laikų 2004m., kai čia Vokietijoje gimė antras vaikas ir pirmą kartą norėjome aplankyti Lietuvą. Pasirodė, kad norint be įstatymų pažeidimų vykti iš Vokietijos į Lietuvą reikėjo kūdikiui gauti grįžimo pažymėjimą arba tiesiog pasą. Joks kitas dokumentas kaip vokiškas ar tarptautinis gimimo liudijimas deja negalioja. Kadangi gyvename netoli Miuncheno, ir tuo metu Vokietijos ambasados buvo Bonoje ir Berlyne, tad buvo būtina aplankyti vieną iš šių ambasadų, kad gauti reikiamą dokumentą, kad aplankyti Lietuvą.
Kaip manote, kiek laiko ir išlaidų reikia, kad nuvykti iš Miuncheno į Berlyną su kūdikiu? Vienai žmonai su kūdikiu įveikti 600 km (iki Berlyno) lėktuvu, traukiniu ar automobiliu tikrai yra sunku. Tiesa, buvo svarstomi variantai vykti į Lietuvos ambasadas, kurios yra arčiau (Praha, Austrija), bet deja šių ambasadų darbuotojams rūpi tik tose šalyse gyvenantys Lietuvos piliečiai.
Faktas, kad turime vykti abu bei kūdikis. Bet negi kažkam paliksi dviejų su puse metų antrą atžalą, kai jokių artimųjų ar giminių čia nėra? Sprendimas - vykti visai šeimai. Kitas klausimas kokią transporto priemonę pasirinkti, įvertinant galimus faktorius, tokius kaip greitis, saugumas, kaina, patogumas ir panašiai. Sprendimas - vykti nuosavu automobiliu.
Taip pat reikia įvertinti tai, kad man reikia imti bent vieną dieną atostogų, nes ambasados konsulinis skyrius, kuris rūpinasi dokumentais dirba tik darbo dienomis (pirmadieniais-penktadieniais). Beje, yra ir ribotos darbo valandos, bet čia tikrai norėčiau padėkoti konsulinio skyriaus darbuotojams, kurie buvo pasiryžę laukti mūsų, net jei ir atvyktume pavėluotai. Bet ar mums patiems nebus per sunku tą pačią dieną lėkti vėl namo? Nusprendžiame apsistoti Berlyne vienai nakčiai, kad vaikai nebūtų pervargę per dieną nuvažiavę ~ 1200 km (~ 12 valandų automobilyje).
Tad pabandykime dabar suskaičiuoti, kiek kainuoja tai išlaidų dėl to vieno lietuviško paso? Kelionė automobiliu ~ 120 eurų, viešbutis ~ 100 eurų, priverstinės atostogos, pasas - 75 eurai. Tad bendra suma įskaitant kitas smulkias išlaidas gali siekti ir apie 500 eurų – už vieną lietuvišką pasą Lietuvos piliečiui gyvenančiam tolėliau nuo Lietuvos ambasados!
Ir tai tik porai metų, nes suėjus vaikui antriems gyvenimo metams, vėl istorija turi kartotis. Ir istoriją deja teko pakartoti. Suėjus penkiems metams vėl tas pats. Dabar vyresniai atžalai suėjo dešimt metų paso galiojimas baigiasi ir deja atrodo vėl teks kartoti tą pačią istoriją. Tiesa, iš pažįstamų sužinojome, kad yra ir kitas būdas pasikeiti dokumentus. Pasirodo, gali atvykti garbės konsulas į Hiutenfeldą (~ 200 km nuo mūsų) ir atlikti reikiamas procedūras paso keitimui. Keista, kad ambasada apie tai niekada mums nepasiūlydavo, nors buvo klausiama būtent apie kitus galimus paso keitimo variantus.
Beje, galime įžiūrėti ir teigiamų tokių kelionių pusių – kaip ekskursija po Vokietijos sostinę, ką beje mes ir darydavome. Tikrai stengėmės vengti tokio sauso formalumo atliko – atvykai, padarei, išvykai. Bet ar nejuokinga, kai po tiek metų šioje srityje stovime vis dar toje pačioje vietoje?
Nenorėčiau pretenzijas reikšti tik Lietuvai. Šį klausimą žadu siųsti ir pačiai Europos Sąjungos komisijai, kuri per tiek laiko negali įgyvendinti atrodytų paprasto projekto – bendras Europos Sąjungos pasas. Kodėl vadinu tai „paprastu“ projektu? Ogi todėl, kad pats dirbu informacinių technologijų srityje ir atrodytų nemažai žinau apie bendras duomenų bazes, saugumą, duomenų perdavimą. Nesvarbu kokios Europos Sąjungos šalies pilietis esi, dokumento keitimas turi būti atliekamas ten, kur iki šiandien tvarkomi tik tos šalies piliečių dokumentai. Tuo būdu vykčiau į Vokietijos instituciją Miunchene ir visi (bent mūsų šeima) būtų laiminga. Turbūt būtų teisinga šią problemą adresuoti tiesiogiai Europos Sąjungos komisijai, o ne tik Lietuvai.
Žinoma, retoriškai galima klausti - kodėl dar iki dabar esame Lietuvos piliečiai ir kam mums reikalinga Lietuvos pilietybė, jei Lietuvos pasas yra aukso vertės, kurią deja patys turime apmokėti?

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.