Senato Finansų komiteto pirmininko Rono Wydeno darbuotojų ataskaitoje teigiama, kad ne mažiau kaip 8 000 BMW koncernui priklausančių „Mini Cooper“ automobilių į JAV buvo importuoti su uždraustos Kinijos įmonės „Sichuan Jingweida Technology Group“ (JWD) komponentais, praneša BBC.
„Akivaizdu, kad automobilių gamintojų savikontrolė neatlieka savo darbo“, – sakė demokratų senatorius.
BMW teigė, kad „taiko griežtus įdarbinimo praktikos, žmogaus teisių ir darbo sąlygų standartus ir politiką, kurių privalo laikytis visi mūsų tiesioginiai tiekėjai“.
Įmonė pridūrė, kad ėmėsi veiksmų, jog „sustabdytų paveiktų produktų importą ir imsis aptarnavimo veiksmų, apie kuriuos bus pranešta klientams ir pardavėjams, susijusiems su paveiktomis motorinėmis transporto priemonėmis“.
Įmonė „Jaguar“, kuri priklauso „Land Rover“ BBC sakė, kad „rimtai vertina žmogaus teisių ir priverstinio darbo klausimus bei vykdo aktyvią nuolatinę žmogaus teisių apsaugos ir kovos su vergove priemonių programą“.
„Volkswagen“ iš karto neatsakė į prašymą pateikti komentarą.
R.Wydenas taip pat paragino JAV Muitinės ir sienų apsaugos agentūrą „sustiprinti teisės aktų vykdymą ir kovoti su bendrovėmis, kurios skatina gėdingą priverstinio darbo naudojimą Kinijoje“.
Ataskaitoje priduriama, kad „Jaguar“ importavo atsargines dalis, įskaitant komponentus iš JWD, po to, kai bendrovė buvo įtraukta į uždraustųjų sąrašą.
„Jaguar“ teigė, kad dabar nustatė ir naikina visame pasaulyje turimas atsargas, kuriose yra šis komponentas.
Vasario mėnesį „Volkswagen“ pranešė, kad valdžios institucijos sulaikė tūkstančius jos automobilių, įskaitant „Porsche“ ir „Bentley“, nes juose buvo komponentų, pažeidžiančių Amerikos įstatymus dėl priverstinio darbo.
Koncernas savanoriškai informavo muitinės pareigūnus apie šią problemą, sakoma pranešime.
2021 m. Kongresas priėmė įstatymą dėl Uigūrų priverstinio darbo prevencijos įstatymo (UFLPA).
Šiuo teisės aktu siekiama užkirsti kelią importuoti prekes iš Kinijos šiaurės vakarų Sindziango regiono, kurias, kaip manoma, priverstinio darbo sąlygomis pagamino uigūrų mažumos grupės žmonės.
2023 m. gruodžio mėn. bendrovė JWD buvo įtraukta į UFLPA subjektų sąrašą, o tai reiškia, kad jos gaminiai, kaip manoma, pagaminti priverstinio darbo sąlygomis.
Kinija kaltinama, kad per pastaruosius kelerius metus Sindziange prieš savo valią sulaikė daugiau kaip milijoną uigūrų.
Valdžios institucijos neigia visus kaltinimus dėl žmogaus teisių pažeidimų Sindziange.
„JAV priimtu vadinamuoju Uigūrų priverstinio darbo prevencijos įstatymu siekiama ne priverstinio darbo, o nedarbo sukūrimo. Juo neginamos žmogaus teisės, bet, prisidengiant žmogaus teisėmis, kenkiama Sindziango gyventojų išgyvenimo ir užimtumo teisėms“, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Wangas Wenbinas.
„Kinija tai griežtai smerkia ir tvirtai tam priešinasi. Mes imsimės priemonių, kad ryžtingai apsaugotume teisėtas Kinijos įmonių teises ir interesus.“
Parengta pagal BBC informaciją.