O vėliau tradicinių variklių gerbėjams tapo aišku, kad lenktyniauti galios ir greičio varžybose su elektromobiliais yra ir beviltiška, ir beprasmiška. Norite to ar ne, bet bent jau kelis artimiausius dešimtmečius mūsų laukia vienokiu ar kitokiu būdu išgaunamos elektros energijos varomi motorai.
Na, o „Model S“ parodė, kad elektromobiliu galima važiuoti ne tik pigiai, bet ir smagiai. Ir gana toli – jei pirmieji „Leaf“ turėjo tik 24 kWh talpos akumuliatorius, tai „Tesla“ buvo komplektuojami su net nuo 75 iki 100 kWh energijos talpinančiais akumuliatoriais.
Ir net pačių silpniausių „Model S“ su galiniais varančiaisiais ratais elektromobilių pagreitis iki 100 km/h buvo vos 5,5 sekundės, galingiausios versijos šią atkarpą įveikdavo vos per 2,6 sekundes („100 D Performance Ludicrous“, 450 kW/612 AG), o neseniai pasirodžiusi „Plaid“ versija (750 kW/1020 AG) su trimis elektros motorais tą atlieka per sunkai suvokiamas 2,1 sekundes! Atrodo, laikas keisti standartus ir pradėti matuoti pagreitį bent jau iki 130 km/h.
Pašėlusi dinamika, gana didelis nuvažiuojamas atstumas ir visiškai naujas požiūris į multimedijos sistemų ir įrangos valdymą viename dideliame ekrane, taip pat programinės įrangos atnaujinimas nuotoliniu būdu rado šimtus tūkstančių gerbėjų, kurie ir įsigijo šiuos elektromobilius.
Žinoma, jiems teko ir tenka taikytis su ne vienu kompromisu. Jei atmesti nuogąstavimus dėl nuvažiuojamo atstumo (nors net su mažiausios talpos akumuliatoriumi galima nesunkiai įveikti iki 300 kilometrų, o WLTP duomenimis (labiau realistinis standartas nei anksčiau naudotas NEDC) – ir visus 400 kilometrų), tai bene daugiausiai priekaištų „Tesla“ sulaukia dėl nepakankamos garso izoliacijos.
Nors visgi bandytam 2018 metų modeliui po atnaujinimo kažkokių didesnių priekaištų dėl to neturėjau – akivaizdu, kad 2016 metais pristatytas atnaujintas „Model S“ turėjo ne tik kitokią priekinės dalies išvaizdą (neliko radiatoriaus grotelių imitacijos), bet ir buvo pagerinta garso izoliacija, taip pat surinkimo kokybė.
Nes kai maždaug prieš dešimtmetį kažkurioje iš didžiųjų automobilių parodų Europoje pirmą kartą apžiūrinėjau šį elektromobilį, buvo akivaizdu, kad „Model S“ su atsainiu kėbulo dažymu, nekruopščiu surinkimu ir pusėtinomis apdailos medžiagomis toli gražu neprilygsta vokiškiems verslo klasės sedanams.
Bet, žinoma, pirkėjams įspūdį darė efektingas dizainas, galimybė užsisakyti septynias sėdimas vietas ir mano jau minėta dinamika, taip pat naujos kartos multimedija, pažangios savivaldžio važiavimo funkcijos ir platus „Tesla“ įkrovimo tinklas pagrindinėse rinkose – visa tai užtikrino didelį šio elektromobilio populiarumą iki pasirodant mažesniam ir pigesniam „Model 3“ (jo apžvalgą rasite čia).
Nors „Model S“ toli gražu nepasižymi nepriekaištingu patikimumu, bet svarbu paminėti, kad akumuliatoriai tarnauja ilgai, elektros motorai sukasi tūkstančius kilometrų be problemų – gęsti ten nelabai yra kam. Tad esminiai dalykai tikrai netaps galvos skausmu.
Bet štai jei prisireiks „Tesla“ remontuoti, artimiausios oficialios dirbtuvės yra tik Varšuvoje. Nors ir Lietuvoje yra ne vienas rekomenduojamas šio gamintojo modeliais besispecializuojantis servisas.
O štai kaip sako naudotų automobilių aikštelės, kur ir parduodamas šis elektromobilis, „Longo LT“ specialistai, vienas didesnių ir gana dažnai pasitaikančių šio modelio gedimų yra neveikianti ar blogai veikianti pneumatinė pakaba (beveik visi modeliai, išskyrus pigiausias versijas, turėjo reguliuojamos prošvaisos pakabą). Taip pat genda centrinio ekrano valdymo modulis – akivaizdu, kad ir šis gedimas nebus pigus.
Na, o internete galima rasti daug „Tesla“ vairuotojų skundų nuo lūžtančių vairo kolonėlės varžtų iki gendančio stoglangio, blogai veikiančios savivaldžio važiavimo sistemos, taip pat netrūksta ir kitų, gal ir ne tokių didelių, bet visgi erzinančių gedimų.
Apibendrinant galiu pasakyti, kad neseniai „What Car“ leidinio atliktoje patikimumo apžvalgoje „Model S“ liko paskutinėje vietoje iš keturiolikos vertintų elektromobilių. Tiesa, pagrindiniai skundai buvo dėl surinkimo kokybės ir su pavara nesusijusios elektronikos – kaip minėjau, ne kritiška, bet erzina.
Daugiau apie naudotą „Tesla Model S“ žiūrėkite vaizdo medžiagoje.