Naujienų portalas lrytas.lt primena, kad prieš kelias savaites statybinių medžiagų parduotuvėje buvo užfiksuotas greitosios pagalbos automobilis, tačiau vėliau Klaipėdos jūrininkų ligoninė išplatino pranešimą, kur patikino, kad su juo jau nėra vykstama padėti žmonėms.
Pasak jų, tai sena ligoninės transporto priemonė, kuria anksčiau pacientai buvo pervežami iš vienos gydymo įstaigos į kitą. Šiuo metu ligoninė turi naują, modernesnį pacientų gabenimui skirtą automobilį, o senasis naudojamas įvairiems ligoninės poreikiams.
„Tarp jų – ir statybinių medžiagų atsigabenimui, taip taupant lėšas pervežimo paslaugoms. Atsakingas už transportą darbuotojas įpareigotas nuimti skiriamuosius automobilio ženklus, kad jie ateityje neklaidintų“, – tikino jie.
Suformuluotas draudimas
Vidaus reikalų ministerijos atstovas Mindaugas Bajarūnas informavo, kad specialiųjų transporto priemonių žymėjimas nustatytas Lietuvos standarte.
Seimui 2022 m. spalio 10 d. priėmus Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo straipsnių pakeitimo įstatymą, aiškiai suformuluotas draudimas dalyvauti viešajame eisme transporto priemonėms, kurios nepriskirtos specialiosioms transporto priemonėms, tačiau yra su specialiaisiais šviesos ir (arba) garso signalais ir (arba) pažymėtos taip pat ar panašiai, kaip žymimos specialiosios transporto priemonės.
Atitinkamai administracinė atsakomybė už tokį draudimo pažeidimą nustatyta Administracinių nusižengimų kodekse. Už tokį pažeidimą gresia bauda nuo 30 iki 50 eurų ir švyturėlių konfiskavimas.
Vidaus reikalų tarnybų, spec. transporto priemones naudoja ir šios įstaigos: greitosios medicinos pagalbos, dujų įmonės avarinės tarnybos, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės institucijos, Kalėjimų departamento, prokuratūros, Valstybės saugumo departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos, Vadovybės apsaugos tarnybos, Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų, Karo policijos, muitinės, Lietuvos transporto saugos administracijos specialiomis spalvomis nudažyta ar nenudažyta motorinė transporto priemonė su specialiaisiais šviesos ir garso signalais arba tik su specialiaisiais šviesos signalais.
Atlieka ekspertinį vertinimą
Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties viešųjų ryšių vyriausioji specialistė Dalia Bacevičienė naujienų portalui lrytas.lt pažymėjo, kad, ar greitosios medicinos pagalbos (GMP) transporto priemonė jau nebegali būti naudojama pagal paskirtį, sprendžia atlikę ekspertinį vertinimą. GMP automobiliai eksploatuojami nepertraukiamai, t. y., 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę, įvairiomis oro sąlygomis.
„Be to, tenka vykti įvairaus pravažumo keliais. Dėl šių priežasčių GMP automobilių nusidėvėjimas įvyksta greičiau nei transporto priemonių, naudojamų įprastai. Kaip ilgai GMP automobilis bus eksploatuojamas, ne visada priklauso nuo pagaminimo metų, eksploatacijos trukmės ar ridos.
GMP automobiliui patyrus autoįvykį ar itin padažnėjus esminiams gedimams, automobilis yra nukreipiamas vertinimui į GMP automobilių remonto ir priežiūros paslaugas vykdančią įmonę.
Remiantis ekspertų išvadomis ir pateikta remontuotinų detalių ir paslaugų sąmata sprendžiame, ar įstaigai automobilio remontas būtų ekonomiškai efektyvus. Jeigu numatomo remonto kaštai viršija 15 tūkst. eurų arba yra nustatytas variklio gedimas, svarstome dėl automobilio atsisakymo remontuoti“, – pasakojo D.Bacevičienė.
Anot jos, kiekvienu atveju sprendžia individualiai, ar toks GMP automobilis bus eksploatuojamas, ar parduodamas viešo aukciono būdu, ar utilizuojamas. GMP automobilį, parduodamą viešo aukciono būdu, gali įsigyti bet kuris fizinis ar juridinis asmuo. Šiais bei praeitais metais Vilniaus miesto GMP stotis nepardavė automobilių viešo aukciono būdu.
„Vilniaus GMP stotis aukcionui automobilį paruošia suteikdama jam neutralią išvaizdą – išmontuoja įrangą, švyturėlius, pašalina lipdukus ir juostas. Taip apsaugome savo įstaigą nuo bereikalingų interpretacijų“, – dėstė pašnekovė.
Kauno greitosios medicinos pagalbos stotis šiais bei praeitais metais nepardavė nė vieno automobilio aukcione.
Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties atstovas Tomas Saročka pridūrė, kad taip pat automobilio netinkamumą eksploatacijai gali nustatyti ir techninių apžiūrų centrai surašydami didelius trūkumus.
„Automobiliai gali būti „nurašomi“ po eismo įvykio, jei draudimo bendrovė nusprendžia, kad automobilio atstatymo išlaidos didesnės nei automobilio likutinė vertė“, – naujienų portalui lrytas.lt minėjo jis.
T.Saročka taip pat pasisakė dėl statybinių medžiagų parduotuvėje naudojamo automobilio: „Kad jis klaidina žmones – tai faktas.“
Perveda į valstybės biudžetą
Lietuvos policijos komunikacijos skyriaus patarėja Revita Janavičiūtė pasakojo, kad policijos įstaigų transporto priemonės nurašomos vadovaujantis teisės aktuose nustatyta tvarka. Teisės aktuose nustatyta tvarka policijos įstaigose sudaromos komisijos, kurios apžiūri transporto priemones, įvertina jų būklę, užpildo dokumentus, kuriuose pateikiami siūlymai dėl tolesnio automobilių panaudojimo, teikimo į aukcionus, perdavimo ar nurašymo.
„Tuomet kreipiasi į policijos departamentą dėl galutinio sprendimo suderinimo tokius automobilius parduoti aukcionuose arba, nepavykus jų parduoti, juos nurašyti, išardyti ir priduoti į metalo laužą“, – naujienų portalui lrytas.lt paaiškino R.Janavičiūtė.
Netinkamais tolimesniam naudojimui pripažįstami automobiliai, kurie yra fiziškai, funkciškai nusidėvėję (didelė rida, reikalingos didelės investicijos remontui). Taip pat tokie automobiliai, kurių kėbulai stipriai pažeisti korozijos arba buvo patekę į eismo įvykį. Automobilius aukcionuose gali įsigyti kiekvienas to norintis asmuo, kuris dalyvauja paskelbtuose aukcionuose.
Prieš parduodant automobilius aukcionuose arba priduodant automobilius į metalo laužą, iš automobilių išmontuojama visa su policijos veikla susijusi įranga (švyturėliai, racijos, telemetrinė įranga) bei nulupami visi policijos skiriamieji ženklai.
Šiais bei praeitais metais buvo parduoti 172 automobiliai. Net 205 automobiliai buvo parduoti aukcionuose. Didžiausia suma, už kurią parduota mašina, 7050 eurų.
„Gauti pinigai už aukcionuose parduodamus automobilius, vadovaujantis teisės aktuose nustatyta tvarka, pervedami į valstybės biudžetą“, – akcentavo Lietuvos policijos komunikacijos skyriaus patarėja.
Per šiuos ir praeitus metus tik viena transporto priemonė iškeliavo į metalo laužą, nes pateko į eismo įvykį. Jos pagaminimo metai – 2018. Ji pateko ten, nes per keturis aukciono etapus neatsirado jokių pirkėjų.