Antras gyvenimas senoms padangoms: ką naudingo iš jų galima pagaminti

2022 m. spalio 28 d. 14:13
Artėja laikas, kai autoservisuose ir padangų centruose prasidės sujudimas, – vairuotojai suskubs vasarines padangas keisti į universalias ar žiemines. Anksčiau aplinkosaugininkams tai buvo įtemptas metas, kai padangos nusėdavo ir pakeles bei pamiškes. Šiai problemai ženkliai mažėjant jie primena, kaip padangos perdirbamos ir ką naudingo galima gauti tinkamai tvarkant jų atliekas.
Daugiau nuotraukų (4)
Padangas sudaro daugiau nei 200 įvairių medžiagų. Be gamtinės ir sintetinės gumos jų sudėtyje yra ir tekstilės bei įvairių metalų, pavyzdžiui, titano, kobalto. Beje, anksčiau padangos būdavo baltos, nes gamintojai į jų mišinį dėdavo cinko oksido, o juodą spalvą gumai suteikia anglies užpildas.
Šiuolaikiniame pasaulyje padangų poreikis yra didžiulis – skaičiuojama, kad kasdien jų pagaminama apie 6,8 milijono. Aplinkos apsaugos agentūros naujausiais duomenimis, 2020-aisiais į Lietuvą buvo įvežta apie 31 tūkst. tonų padangų. Dar nemaža dalis padangų į mūsų šalį patenka su užsienyje pirktais automobiliais. Nebetinkamos naudoti padangos negali būti išmetamos bet kur. Patekusios pas atliekų tvarkytojus jos yra perdirbamos, o iš jų gali būti pagaminta įvairių naudingų daiktų.
„Technologijoms vis tobulėjant perdirbtų padangų gumą galima panaudoti įvairiose srityse. Iš perdirbtų padangų gali būti gaminami automobilių kilimėliai, atitvarai stovėjimo aikštelėse. Atgaunama žaliava tinka vaikų žaidimų ir sporto aikštelių dangai, keliams, batų padams. Padangas įmanoma perdirbti net į kitas padangas ar kurą. Pakartotinai panaudoti galima ir iš padangų atgautą metalą“, – sako Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė Veronika Masalienė.
Nors kasmet miškuose, pakelėse, upėse ar ežeruose senų padangų randama vis mažiau, o kai kur ši problema visai išnykusi, aplinkosaugos specialistai primena, kad senos padangos suyra tik per 120–140 metų. O jeigu jos deginamos tam nepritaikytose krosnyse, į aplinką patenka daug pavojingų cheminių medžiagų.
„Kuo daugiau senų padangų pateks pas atliekų tvarkytojus, tuo mažiau bus teršiama gamta, o gamtos ištekliai bus taupomi“, – priminė V. Masalienė.
Naujas padangas perkantys vairuotojai senąsias gali nemokamai palikti pardavėjams, kurie ir pasirūpins tinkamų jų sutvarkymu. Tokį patį įsipareigojimą turi ir senas padangas į naujas keičiantys autoservisai. GIA skatina autoservisus rūšiuoti ir atskirai rinkti atliekas bei jų nešalinti su kitomis atliekomis, todėl kasmet vykdo aplinkosaugos projektus „Mes rūšiuojam autoservise“ ir „Mes rūšiuojam automobilių atliekas“.
Jeigu gyventojai padangas keičia patys, senas jie gali nuvežti į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles arba į atliekų perdirbimo įmones, kurių adresus galima rasti tinklapyje www.atliekos.lt.
senos padangosautoservisai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.