Tačiau tai susiję su didelėmis aplinkosaugos sąnaudomis. Greitai judančių laivų bangos kenkia jūros dugnui, variklių keliamas triukšmas trikdo laukinę gamtą, o 2020 m. pramoginė laivyba sudarė daugiau kaip 25 proc. viso Švedijoje išmetamo CO2 kiekio, susijusio su laivyba.
Tačiau vienas Švedijos startuolis teigia, kad jo akumuliatoriais varomi laivai gali sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį ir kartu sutrumpinti kelionės laiką.
Bendrovė „Candela“ sukūrė visiškai elektrines, anglies dioksido neišskiriančias vandens transporto priemones.
Įmonė teigia, kad per šešis mėnesius nuo pateikimo rinkai 2021 m. rugpjūčio mėn. pardavė daugiau nei 100 savo C-8 modelio 28 pėdų laisvalaikio laivų.
Tikimasi, kad jos keleiviniai keltai – pristatyti birželio 22 d. – į vandenį išplauks kitais metais.
Candela C-8 modelis yra skirtas pramoginėms kelionėms laivu, vienu įkrovimu naudotojams suteikiant apie dvi su puse valandos plaukiojimo vandenyje.
Bendrovės „Candela“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Gustavas Haselskogas (Gustav Hasselskog) sako, kad įkvėpimo sėmėsi iš elektromobilių gamintojo „Tesla“ .
„Tesla“ padarė tai, kad elektromobiliams suteikė daug stiliaus. Mes norime sukurti labai patrauklų gaminį, nes tai paskatins kur kas spartesnį perėjimą prie tvarumo“, – sako Hasselskogas.
Nepaklūstantis gravitacijai
Hasselskogas jau daug metų yra laivų entuziastas. Prieš 2014 m. pradėdamas „Candela“ veiklą, jis turėjo įprastą motorinę valtį, kuri, pasak jo, sunaudodavo maždaug „15 kartų daugiau degalų nei mūsų automobilis“.
Norėdamas sukurti ekologiškesnę valtį, Hasselskogas pasitelkė šimtmečio senumo technologiją.
Hidrokostiumai turi sparnus primenančias konstrukcijas, pritvirtintas prie korpuso apačios.
Kai laivai įgauna greitį, šie „sparnai“ pakelia juos virš vandens, sumažindami trintį ir bangavimą, todėl jie gali plaukti greičiau ir padidina akumuliatoriaus efektyvumą, sako Hasselskogas.
Iš kompozitinio anglies pluošto pagamintas korpusas yra itin lengvas – tai labai svarbu, kad laivas galėtų „skristi“ vandeniu, priduria jis.
Hasselskogas sako, kad dėl to, jog hidroplokštės nesudaro bangų, plaukimas didesniu greičiu tampa sklandesnis. „Jūs jaučiate, kad skrendate.“
Daug didesnė problema
Pramoginės laivybos anglies dioksido išmetimo mažinimas neišspręs vandenynų transporto išmetamųjų teršalų problemos. Europos Komisijos duomenimis, laivyba pasaulyje kasmet išskiria apie 1 mlrd. metrinių tonų CO2.
„Trys didžiausi (išmetamųjų teršalų) gamintojai bus konteineriniai laivai, biriųjų krovinių laivai ir tanklaiviai. Asmeniniai laivai paprastai būna mažiausi“, – sako Tarptautinės švaraus transporto tarybos tyrėja Elise Georgeff.
Tačiau maži keleiviniai keltai, plaukiojantys trumpais pastoviais maršrutais, yra „potencialūs kandidatai naudoti elektrą“.
Štai kodėl Candela dabar plečia savo veiklą į komercinius laivus.
Bendrovė kuria vandens taksi ir keltus, kuriais gali keliauti nuo 6 iki 30 keleivių.
Pirmasis bendrovės projektas – 30 vietų keleivinis keltas, kuris kitais metais bus bandomas Stokholmo priemiesčio maršrutuose.
Stokholmas ir ne tik
Tačiau ekologija nėra pigi. Laisvalaikio valtis C-8 kainuoja daugiau nei 300 000 eurų (320 000 JAV dolerių), t. y. panašiai tiek, kiek kainuoja kitos prabangios elektrinės laisvalaikio valtys.
Tačiau „Candela“ teigimu, eksploatacinės išlaidos, palyginti su vidaus degimo variklių valtimis, sumažėja iki 90 %.
Valčių entuziastai noriai įsitraukia į elektromobilių revoliuciją, sako Hasselskogas.
Be jau parduotų 100 C-8 modelių, šiuo metu rezervuota dar 200 vienetų, o jos keleivinis keltas P-12 jau turi keletą užsakymų iš Norvegijos.
Kitas didelis „Candela“ iššūkis – padidinti gamybos apimtis, kad būtų patenkinta ši paklausa: bendrovė persikelia į naują gamyklą, kuri yra keturis kartus didesnė nei dabartinė, ir padidina 30 darbuotojų komandą iki 100.
Laivybos pramonėje paprastai gamyba yra nedidelės apimties, o didžioji dalis darbų atliekama rankomis, tačiau Hasselskogas tiria būdus, kaip automatizuoti Candela gamybos procesą, siekiant sumažinti būsimų modelių kainą.
„(Norime) iš tikrųjų sumažinti sąnaudas, kad galėtume varžytis su vidaus degimo variklių valtimis“, – sako jis.