„Vyrai, prie Lietuvos sienos reikia mūsų pagalbos. „Vardan tos Lietuvos vienybė težydi“ – tokius žodžius Vincas Kudirka išspausdino „Varpo“ numeryje, o „Tautiška giesmė“ kvietė lietuvius būti vieningais. Mes kreipiamės į visus bekelės entuziastus: būkime vieningi ir padėkime Lietuvos sienos apsaugos tarnybos pareigūnams“, – paskelbė „4x4 United“ klubas savo feisbuko grupėje.
Jis pabrėžė, kad nesvarbu, ar žmogus vairuoja bekelės monstrą, keturratį, ar yra tik šturmanas.
Ši akcija savanoriška: už savanorių laiką, maistą, degalus ar techniką niekas nemokės.
Akcijos vadovas Andrejus Paškelevičius pasakojo, kad ši idėja kilo dar vasaros pradžioje. Jų klubui dažnai tenka važinėti sunkiai išvažiuojamose vietose, todėl suprato, kad gali padėti pasieniečiams, kurie šiuo metu daug laiko aukoja neteisėtiems migrantams.
„Mūsų klube atsirado labai daug norinčiųjų padėti pasieniečiams, todėl ir nusprendėme įgyvendinti šią idėją. Buvo labai sudėtinga rasti žmogų, su kuriuo galime suderinti šią iniciatyvą. Supratome, kad negalime tiesiog imti ir nuvažiuoti link pasienio“, – dėstė A.Paškelevičius.
Anot pašnekovo, pasienio pareigūnai „4x4 United“ klubo idėją vertino pozityviai. Jie tik paprašė akcijos dalyvių, kad praneštų: kokiais automobiliais važiuos, kiek laiko galės važinėti, kiek žmonių bus ir iš kokių jie regionų. Be to, klausė, ar tarp savanorių bus buvę pasieniečiai ar kareiviai.
„Sienos apsaugos tarnybos pareigūnai supranta, kad bet kokio žmogaus negali paleisti prie pasienio. Kitą savaitę perduosime visus duomenis pasieniečiams ir lauksime jų atsakymų, kaip galime jiems padėti. Minėjome, kad galime į transporto priemones pasodinti po vieną pasienietį arba patys važinėti tam tikrais keliais.
Taip pat siūlėme, kad galime palaikyti ryšį su tam tikrais pasieniečių postais ir pastebėję neteisėtą migrantą iš karto pranešti atsakingiems asmenims. Svarstoma daug variantų, bet, kaip viskas bus vykdoma, turėtų nuspręsti pasienio darbuotojai“, – teigė A.Paškelevičius.
Šiuo metu akcija susidomėjo virš 60 žmonių. Iš jų virš 40 proc. turinčių darbo su pasieniu patirties. Akcijos vadovą šie skaičiai nustebino. Jis manė, kad tokių žmonių bus vos vienas kitas.
Ne vien tik vyrai dega noru padėti pasienio pareigūnams. Šioje akcijoje nori dalyvauti ir moterys.
„Kai bus suderinti visi leidimai, mes tai darysime iki tol, kol pasieniečiams nebereikės mūsų paslaugų arba nebus pabėgėlių“, – pridūrė pašnekovas.
Žmonės, sutikę dalyvauti šioje akcijoje, turės pranešti atsakingiems asmenims, kur ir kada planuoja važiuoti. Pasieniečiai žinos, kur važinės savanoriai.
Daugiausia šiuo metu užsiregistravę vairuotojų su visureigiais. Tačiau netrūksta ir paprastų lengvųjų automobilių.
„Vairuotojai su lengvaisiais automobiliais irgi galės padėti, nes pagal duomenis, kuriuos mes gavome, didžiausias procentas pabėgėlių pagaunami, kai jie nuo sienos nueina 4–5 km. Ten gali važinėti bet kas, be to, čia nėra draudžiama zona. Tikrai yra kelių, kur gali važinėti ir paprasti automobiliai.
Galbūt visureigių vairuotojai važiuos kartu su pasienio darbuotojais, nes jie turi kameras, judesių daviklius. Be to, yra tam tikros sunkiai išvažiuojamos vietos, todėl mūsų technika galės lengviau jas pasiekti“, – minėjo akcijos vadovas.
Savanoriai turės ir instruktažą, kurio metu bus nurodoma, kaip reikės elgtis tam tikrais atvejais. A.Paškelevičius kalbėjo, kad savanoriai negalės kalbinti pabėgėlio, su juo agresyviai elgtis arba kažkur vežti: savanoriai pabėgėlius galės tik stebėti ir visą informaciją perduoti pasieniečiams.
Nors bekelės entuziastai dirbs pamainomis, tačiau turės prie pasienio praleisti bent 3-4 val. per dieną.
„Aš negalėsiu patruliuoti kiekvieną dieną, nes turiu ir kitų darbų, bet planuoju per savaitę bent 3 dienas skirti šiai veiklai“, – pažymėjo akcijos vadovas.
A.Paškelevičius patruliuos su nuosavu visureigiu, kuris gali važiuoti ekstremaliomis situacijomis.