Kėdainiuose susidomėjimas menkas
Pasak Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Komunikacijos specialistės Austėjos Jonaitytės, Kėdainių regiono gyventojai ypatingai didelio susidomėjimo iškeisti taršius automobilius į dviračius ar paspirtukus neparodė.
„Iš viso dėl kompensacijų į agentūrą kreipėsi 34 gyventojai: Kėdainių mieste – 23, Kėdainių rajone – 11 žmonių. Jas gavo daugiau nei pusė visų pareiškėjų“, – „Rinkos aikštei“ sakė APVA komunikacijos specialistė.
Tuo metu dviračiais prekiaujančios įmonės „Elra“ direktorius Arūnas Venckus teigė sulaukęs vos kelių pirkėjų, panorusių už gautas kompensacijas įsigyti dviračių.
„Pardaviau keturis dviračius, penktas nespėjo, nes baigėsi skirti penki milijonai eurų, – komišką situaciją prisiminė dviračių pardavėjas. – Iš tikrųjų pardavimai pas mus nebuvo dideli, Kėdainiuose didelio ažiotažo pasiūlymas nesulaukė. Tačiau, kaip suprantu, Lietuvos mastu susidomėjimas yra nemažas.“
Daugiausia kėdainiečiai pirko paspirtukus ir dviračius
Anot A.Jonaitytės, kompensacijas už taršius automobilius žmonės gali panaudoti įsigydami ne tik dviračius ar mažiau taršius automobilius, bet ir kitoms transporto priemonėms.
„Kompensacijos taip pat yra skiriamos elektromobiliams, el. paspirtukams, paprastiems ir el. dviračiams, el. mopedams, el. motociklams ir metiniams viešojo transporto bilietams Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje“, – detalizavo APVA atstovė.
Jos duomenimis, tarp Kėdainių regiono gyventojų didžiausio populiarumo sulaukė dvi transporto priemonės.
„Daugiausia buvo įsigyta el. paspirtukų ir dviračių – viso 75 vienetai“, – sakė A.Jonaitytė.
A.Venckaus nuomone, mažiems dviračių ir paspirtukų pardavimams Kėdainiuose įtakos turėjo gana netoli esantis Kaunas.
„Mes Kėdainiuose didelio susidomėjimo galėjome nepajusti todėl, kad labai daug kėdainiečių važiuoja apsipirkti į Kauną. Dažniausiai pas mus atveža dviračius tik remontuoti.
Aš taip pat tikėjausi, kad šį sezoną bus didesnis susidomėjimas dviračiais ir geresnė prekyba, pats buvau nustebęs tokia situacija“, – atvirai kalbėjo dviračių parduotuvės direktorius.
Kompensacijomis jau pasinaudojo pusaštunto tūkstančio gyventojų
Apskritai šalyje, pasak A.Jonaitytės, galimybe seną taršų automobilį iškeisti į naujesnį švaresnį ar kitą ekologiškesnę transporto priemonę pasinaudojo jau daugiau nei pusšešto tūkstančio gyventojų.
„Dėl kompensacijų įsigytiems el. paspirtukams, paprastiems ir el. dviračiams, el. mopedams, el. motociklams ir metiniams viešojo transporto bilietams Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje kreipėsi 5 620 pareiškėjų, – sakė APVA komunikacijos specialistė. – Taip pat 273 pareiškėjai kreipėsi dėl kompensacijų už įsigytus elektromobilius ir dar 1 773 pareiškėjai kreipėsi dėl kompensacijos už įsigytus mažiau taršius automobilius.
Tai iš viso 7 666 gyventojai pasinaudojo kompensacijomis ir iškeitė savo senus taršius automobilius į kitas mažiau taršias transporto priemones.“
A.Jonaitytė pažymėjo, jog viso kompensacijoms iš Klimato kaitos programos buvo skirti 5 mln. eurų, o nuo rugsėjo 28 d. žmonės, nespėję pateikti prašymų, kviečiami vėl teikti paraiškas ir pretenduoti į papildomus tris milijonus eurų.
Taigi viso kompensacijoms el. paspirtukams, el. dviračiams, paprastiems dviračiams, el. mopedams, el. motociklams ar metiniams viešojo transporto bilietams įsigyti skirti 8 mln. eurų.
Taip pat iš Klimato kaitos programos skirti dar 5 mln. eurų norintiems įsigyti mažiau taršų automobilį ir gauti 1 000 eurų kompensaciją. Tokia pat suma – 5 mln. eurų – skirta ir elektromobilius įsigyjantiems žmonėms.
Gyventojų prašymai bus priimami, kol pakaks skirtų papildomų lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2021 m. vasario 1 d.