Pastaraisiais metais šios mikrojudumo transporto priemonės tapo įprastu reginiu didžiųjų pasaulio miestų gatvėse, dažnai giriamos už tai, kad yra efektyvus ir tvarus būdas žmonėms judėti.
Tačiau dėl padažnėjusių nelaimingų atsitikimų ir skundų, kad jos sukelia chaosą šaligatviuose ir gatvėse, taip pat pasigirdo šauksmų griežčiau jas kontroliuoti.
Australijos Melburno miesto pareigūnai nusprendė žengti dar toliau ir visiškai uždraudė elektrinių paspirtukų nuomą, nurodydami, kad dėl šimtų skundų ir pranešimų apie nelaimingus atsitikimus kyla susirūpinimas saugumu, skelbia CNN.
Antradienį Melburno miesto taryba nubalsavo nutraukti sutartis su dviem el. paspirtukų operatoriais „Lime“ ir „Neuron“, įspėdama juos, kad turi 30 dienų pašalinti savo transporto priemones.
„Tai buvo galimybė nutraukti chaosą Melburno pėsčiųjų takuose ir vėl padaryti mūsų miestą saugų“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė Melburno meras Nicolas Reece'as.
„Pastarosiomis dienomis iš gyventojų, prekybininkų ir Melburno svečių girdėjau, kaip jie tiesiog maldauja mus užbaigti teismo procesą ir vėl padaryti mūsų miestą saugų“, – pridūrė jis.
Melburnas savo trumpalaikę meilę el. paspirtukams pradėjo 2022 m., kai Viktorijos valstijos vyriausybė pradėjo dvejus metus trukusį bandymą, pavadinusi juos „prieinamu, ekologišku ir ekonomišku keliavimo būdu“.
Remiantis miesto „važiavimo ataskaita“, pastaraisiais metais Melburne vidutiniškai 7 800 kasdienių kelionių buvo atliekama mikrojudumo transporto priemonėmis, įskaitant 6 800 kelionių el. paspirtukais.
Tuo tarpu per pastaruosius dvejus su puse metų šis bandymas padėjo sumažinti miesto išmetamo anglies dioksido kiekį daugiau nei 400 tonų, teigiama anksčiau šį mėnesį paskelbtame vyriausybės pranešime.
Tačiau populiarėjant šiai palyginti naujai transporto priemonei, padaugėjo nelaimingų atsitikimų ir sužeidimų.
Karališkoji Melburno ligoninė 2023 m. gruodį paskelbė ataskaitą, kurioje nurodė 256 su el. paspirtukais susijusias traumas, įskaitant mirtiną avariją, ir paragino miestą tobulinti el. paspirtukų naudotojų saugos priemones. Dažnai juos galima išsinuomoti be licencijos, jie gali važiuoti ne didesniu kaip 25 kilometrų per valandą greičiu.
Dabar, atrodo, gali formuotis valdžios pareigūnų kova.
Trečiadienį Viktorijos premjerė Jacinta Allan pareiškė, kad valstybė gali įsikišti reaguodama į miesto sprendimą, ir leido suprasti, kad tai yra viena iš diskusijų, kuri greitai neišnyks.
Viena iš Melburno el. paspirtukų operatorių „Lime“ apibūdino sprendimą kaip „apgailėtiną“ žingsnį, dėl kurio daugelis naudotojų liks „įstrigę“.
„Nesitikime, kad šis pavienis sprendimas turės įtakos pareigūnams už Melburno ribų, nes pastebėjome didžiulį pagreitį miestuose, kurie visame pasaulyje priima bendrus el. paspirtukus“, – sakoma jos pareiškime.
Visuotiniai draudimai ir griežtos priemonės
Melburnas – ne vienintelis didelis miestas, kuris susimąstė apie el. paspirtukų naudą.
Paryžius, kadaise buvęs vienas iš daugiausiai el. paspirtukais važinėjančių miestų Europoje, balsavo už tai, kad 2023 m. būtų uždrausta nuomoti tokius paspirtukus.
Kopenhaga uždraudė juos 2020 m., o kitais metais vėl juos įvedė, tačiau jau su naujomis griežtomis taisyklėmis.
Barselona nuo 2016 m. iš dalies uždraudė juos naudoti istorinėse miesto dalyse.
Londone privačiai valdomus elektroninius paspirtukus ir toliau draudžiama naudoti viešuosiuose keliuose, tačiau nuo 2021 m. vidurio vykdomi vieši bandymai su trimis operatoriais.
2022 m. Romos santykiai su el. paspirtukais sulaukė atpildo akimirkos – miesto pareigūnai buvo priversti įgyvendinti naujas taisykles, kad sumažintų jų poveikį visuomenei.
Tais metais taip pat iškilo paveldo apsaugos klausimas, kai du amerikiečiai buvo nubausti maždaug 800 JAV dolerių bauda už tai, kad mėtė išsinuomotus paspirtukus nuo Ispanijos laiptų, padarydami trapiam marmurui žalos už maždaug 26 000 JAV dolerių.
O šį mėnesį apie alkoholio ir el. paspirtukų maišymo pavojus rašyta Seule, kur K-pop megažvaigždė Suga atsiprašė po to, kai, kaip pranešama, buvo pagauta važiuojanti elektriniu paspirtuku apsvaigusi nuo alkoholio.
Dainininkas, kuris yra korėjiečių vaikinų grupės BTS narys, internetinės gerbėjų bendruomenės platformoje „Weverse“ paskelbtame įraše teigė, kad jam „sunku ir gaila“.
„Vakar vakare vakarieniaudamas išgėriau ir grįžau namo važiuodamas elektriniu paspirtuku. Lengvai pamaniau, kad tai nedidelis atstumas, ir nežinojau, kad negalima važiuoti elektriniu paspirtuku apsvaigus nuo alkoholio, todėl pažeidžiau Kelių eismo taisykles“, – sakoma pranešime.
„Paspirtuką pasistatęs priešais savo namų vartus pats nukritau, o kai netoliese esanti policija išmatavo alkoholio kiekį kraujyje, buvau nubaustas ir iš manęs buvo atimtas vairuotojo pažymėjimas“, – pridūrė 31 metų dainininkas.
Parengta pagal CNN.