Tėvai neretai pamiršta ir apie kitą pavojų: iškritus mažylio telefonui iš rankų ir suskubus padėtį taisyti, žvilgsnis nukreipiamas nuo kelio – nelaimei pakanka vos vienos akimirkos.
Tėvai, vaikui į rankas įdavę telefoną, kad galėtų ramiai vairuoti, turėtų prisiminti ir tai, jog krisdamas įrenginys eismo įvykio metu gali sužaloti.
Vaikai stebi tėvų elgesį
Vairuojant ir rankose laikant išmanųjį telefoną, reakcijos laikas sulėtėja, padidėja tikimybė patekti į eismo įvykį – tokio neatsakingo elgesio pasekmės gali būt dar skaudesnės, jei automobilyje yra vaikai.
Vairavimo instruktorė Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė, pati auginanti vaiką, tik patvirtina: kiekvienas jos žodis ir veiksmas „įrašinėjami“, ypač kol mažyliui treji.
„Vaikas nesupranta, koks tėvų elgesys ar pavyzdys netinkamas, priima jį kaip tiesiog pavyzdį. Taip, mažas vaikas nevairuoja, telefonu prie vairo nekalba, bet nepamirškime, kad jeigu mes, jam paaugus, aiškinsime, kad taip daryti negalima, nors jis matė, kad tėvai taip elgėsi, supras – taisykles laužyti galima“, – įsitikinusi S. Dambrauskaitė-Bakutienė.
Nors, pašnekovės žodžiais, kai kam tinkamas pavyzdys vairuojant gali atrodyti bereikšmis, juk vaikas ilgai nesinaudos telefonu prie vairo, iš tiesų yra kitaip: tėvai jau vaikystėje netinkamu elgesiu formuoja požiūrį, kad taisykles pažeidinėti galima.
„Jei norime auklėti vaikus, turime tą daryti savo pavyzdžiu, o ne sakyti: „taip, aš nusižengiu, darau klaidų, bet tu nedaryk“, – mano vairavimo instruktorė.
Pašnekovė pripažįsta: ją liūdina vaikai, naršantys telefonuose, kol tėvai ramiai vairuoja. „Mano vaikas nesinaudoja telefonu. Be abejo, jis labai norėtų, kaip ir kiekvienas, bet žinau, kad jei telefono jam neduosiu, jam jo ir nereikės. Mažyliams labiausiai reikia bendravimo su tėvais, tad keliaudami į darželį mes kalbamės“, – teigė pašnekovė.
Mokosi iš mūsų pavyzdžio
Vaikų psichologė Raminta Gudelytė-Bagdonė antrina: vaikai mokosi ne iš to, ką jiems sakome, bet iš to, ką darome. „Mūsų elgesys prie vairo taip pat – ne išimtis. Vaikai yra natūraliai linkę mokytis stebėdami suaugusiųjų elgesį, taigi, tėvai turėtų ne tik kalbėti ir mokyti vaikus, kaip pavyzdingai elgtis, bet ir patys iš tiesų taip elgtis“, – komentavo psichologė.
Tikėtina, kad vaikai, matydami, kaip tėvai prie vairo naudojasi telefonu, ateityje ir patys bus labiau linkę taip elgtis. Čia jau reikia pačių vaikų sąmoningumo ir savikontrolės. Vairuojantis jaunas žmogus jau ir pats gali įvertinti, koks netinkamas elgesys gali sukelti neigiamas pasekmes ir, savo ruožtu, sąmoningai ugdyti tinkamus vairavimo įpročius.
O tėvai, prie vairo naudodamiesi telefonu, valgydami ar užsiimdami kitomis pašalinėmis veiklomis, turėtų pagalvoti ne tik apie tai, kad rodo netinkamą pavyzdį savo vaikams, bet ir apie savo pačių sveikatą ar net gyvybę.
Kelias – ne vieta problemoms spręsti
Vairavimo instruktorė S. Dambrauskaitė-Bakutienė paaiškino, kodėl ne tik tėvams, bet ir vaikams telefonu automobilyje naudotis nederėtų – tai pavojinga.
Maži vaikai, automobilyje naudodamiesi telefonu, neretai jį numeta ant grindų, naršant internete ar žaidžiant žaidimus kažkas neveikia, telefonas stringa – mažyliams tėvų pagalbos ir sprendimo norisi čia ir dabar. Vairuotojas, norėdamas paduoti nukritusį telefoną ar įjungti užstrigusį įrašą, nukreipia žvilgsnį nuo kelio.
Vairuotojas prisiima atsakomybę už automobilio valdymą, tad privalo visą savo dėmesį sutelkti į kelią. „Jeigu keleivis, nesvarbu, kokio amžiaus, kažko nori, prašo, netgi jei tai rėkiantis mažylis, vairuotojas negali staiga visko mesti, persisukti ir su juo bendrauti ar kažką paduoti.
Taip, triukšmas automobilio salone blaško, todėl geriausia įsijungti dešinįjį posūkio signalą, persirikiuoti, sustoti ten, kur saugu, galbūt, ne iš karto, o šiek tiek vėliau, paaiškinti, kad sustosiu, kai galėsiu, tuomet išspręsti problemą“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.
Neatidumas kelia pavojų
Kokia rizika, vaikui paprašius, atsisukti į automobilio galą ir sekundei ar keletui nukreipti žvilgsnį nuo kelio? Pirma, kiekviena sekundė, kai mes žiūrime ne į kelią, o kitur – reiškia nuvažiuotus metrus.
Nesudėtinga apskaičiuoti: per sekundę, atsižvelgiant į greitį, automobilis gali pajudėti 10 ar daugiau metrų. Tai – didelis atstumas, jis gali būti lemtingas, jei tektų greitai stabdyti.
„Jei automobilis stovi, galbūt, nieko neatsitiks, uždelsime pajudėti, bet eismo įvykio nesukelsime, tačiau vairuojant kyla pavojus nevalingai pasukti vairą į dešinę ir taip sukelti pavojų sau ir kitiems, taip pat nepamatyti į gatvę išėjusio pėsčiojo, staiga stabdančio automobilio ar išbėgusio gyvūno“, – dėstė vairavimo instruktorė.
Telefoną patarė laikyti saugioje vietoje
Telefonai pavojų kelia ne tik naudojami, bet ir laikomi automobilyje. Pasak S. Dambrauskaitės-Bakutienės, kaip rodo atlikti bandymai, telefonas arba planšetinis kompiuteris salone eismo įvykio metu juda automobilio salone. Tokie palyginti nesunkūs daiktai gali smarkiai sužaloti vaiką.
„Nupirkę sertifikuotą automobilinę kėdutę ir davę į rankas telefoną, ne visuomet pagalvojame, kad jis eismo įvykio metu gali padaryti labai didelės žalos vaiko sveikatai“, – priminė vairavimo instruktorė.