Atšvaito nepakanka turėti – kitaip sutemus kelyje apsisaugoti bus ypač sunku

2023 m. sausio 26 d. 19:00
Atšvaitų būna įvairiausių formų, dydžių, spalvų: kietų, minkštų, ilgesnių ar trumpesnių, siauresnių ar platesnių juostelių, primenančių žaisliukus, segamų ar priklijuojamų.
Daugiau nuotraukų (9)
Specialistai sutinka: bet koks atšvaitas padeda būti matomam kelyje tamsiuoju paros metu, tik svarbu nepamiršti vienos taisyklės – atšvaitas nepadės, jei bus laikomas kuprinėje, rankinėje ar stalčiuje, taip pat, jei įsigytas nekokybiškas arba nėra prižiūrimas – atšvaitus kas kelerius metus taip pat verta pasikeisti.
Užsidėti ne bet kaip
Teigiama, jog vairuotojas, tamsiuoju paros metu važiuodamas su įjungtomis artimosiomis žibintų šviesomis, pėsčiąjį be atšvaito pastebi vos už 50 metrų, su atšvaitais – už 150 metrų. Jei įjungtos tolimosios žibintų šviesos, vairuotojas pėsčiąjį be atšvaito mato už 100 metrų, o su atšvaitu – už 300.
Jeigu drabužiai storesni, pavyzdžiui, šaltuoju metų laiku, pravers platesni ir ilgesni juostiniai atšvaitai, siauresni ir trumpesni – tinkamesni vaikams.
Juostinių atšvaitų atspindimas plotas didesnis nei, pavyzdžiui, pakabinamų, tačiau vien to jaustis saugiau kelyje nepakaks, ant rankos ir kojos, o geriausia – ant abiejų, juostinį atšvaitą privalu užsidėti tinkamai: ant rankos – aukščiau nei rankos riešas arba ant kojos blauzdos. Juostinis atšvaitas neturėtų būti vyniojamas ant rankinės rankenos, nes jis nebus matomas vairuotojui.
Einant užmiesčio keliu juostinis atšvaitas turėtų būti dedamas ant dešinės rankos ir kojos, mat užmiestyje, kur nėra šaligatvių, privalu eiti kairiąja kelio puse, priešais atvažiuojančius automobilius.
Saugaus eismo specialistai įspėja: prieš užsidedant atšvaitą svarbu pagalvoti, kaip, einant keliu, jo nepaslėpti. Jei jis uždėtas ant rankos, ranka turėtų judėti, nesaugu eiti susigūžus, rankas susikišus į kišenes, svarbu neužstoti atšvaito – juk pats atšvaitas nešviečia, tik atspindi automobilio žibintų šviesą.
Pasikabinti taip, kad pamatytų
Prekybos vietose galima įsigyti įvairiausių pakabinamų atšvaitų: kieto, minkšto plastiko, žaisliukų, pagamintų iš šviesą atspindinčios medžiagos. Pasirinkus pakabinamą atšvaitą, bene svarbiausia taisyklė, kurios privalu nepamiršti išėjus į kelią – jis privalo švytuoti.
Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele (jos ilgis turėtų būti bent 20 cm) ar grandinėle, svarbu prisegti prie drabužių dešinėje pusėje, kad jis laisvai švytuotų suaugusio žmogaus kelių aukštyje (t. y. automobilių žibintų aukštyje).
Pakabinamą atšvaitą prie rankinių ir kuprinių taip pat reikia tvirtinti taip, kad jis laisvai švytuotų – tik laisvai švytuojantį atšvaitą automobilio šviesos „pagaus“ ir apšvies.
Jei atrodo, kad einant šaligatviu ar apšviesta gatve atšvaitas nereikalingas, pakabinamą atšvaitą paprasta žiogeliu įsisegti į kišenę – tuomet jį nesunku paslėpti, o prireikus – išsitraukti.
Beje, atšvaitas, priešingai nei manoma, reikalingas ne tik tamsiuoju paros metu, bet ir anksti rytą ar vasarą, ypač jei vaikštoma sutemus.
Nepamiršti laiku pasikeisti
Jeigu žmogus atšvaitą ar ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiomis juostomis nešioja kelerius metus: šviečiant saulei, lyjant, šie susidėvi, tad juos rekomenduojama keisti kas porą metų, o jei liemenė dėvima itin dažnai – kartą per metus.
Jei šviesą atspindinčios juostelės integruotos drabužiuose, patariama prisisegti ir papildomą atšvaitą, mat drabužius nuolat skalbiant ar valant cheminiu būdu, bėgant laikui, šviesą atspindinčios juostelės savo funkciją atlieka vis prasčiau.
Važiuojant dviračiu, privalu dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos, o gale raudonos šviesos žibintas. Nors dviratininkai šios taisyklės paiso, dažno vilkima liemenė būna gerokai nusidėvėjusi, vadinasi, jos efektyvumas abejotinas – tokią naudoti nesaugu, netgi pavojinga.
Važiuojant dviračiu dieną, efektyvesnė – ryškiaspalvė liemenė, mat ji pastebima iš toli. Sutemus, privalomi ir žibintai, ir liemenė, tačiau ją dėvėti būtina ne bet kaip: būna dviratininkas užsivelka liemenę ir ant jos užsideda kuprinę, taip uždengdamas šviesą atspindinčias juostas. Kai kurie randa išeitį – liemenę užsideda ant kuprinės – toks būdas efektyvesnis.
Žibintuvėlis, prožektorius turi nemažai privalumų: naudodamas juos pėsčiasis apšviečia ne tik kelkraštį, kuriuo eina, bet ir yra pastebimas automobilių vairuotojams.
Kai kurie įsigyja mirksinčių atšvaitų, naudojant kuriuos labai svarbu laiku pasikeisti baterijas, tačiau tą padaro retas.
Kelyje atsakingi ne visi
Atšvaitas išties efektyvus, jei jo dydis – 25 kv. centimetrai. Patariama rinktis tik kokybiškus atšvaitus, oficialiai paženklintus CE ženklu ir atitinkančius standartą EN13356.
Nors be atšvaito tamsiuoju paros metu į gatves išeinama vis rečiau, kai kurie pėstieji vis dar elgiasi neatsakingai, tikėdami, kad jei jie mato priešais atvažiuojantį automobilį, vairuotojas juos taip pat privalo pastebėti. Juk pėsčiasis atvažiuojantį automobilį mato todėl, kad yra įjungti automobilio žibintai.
Vairuotojas taip pat matys pėsčiąjį, jei šis bus „įsijungęs“˛žibintus – turės atšvaitą, vilkės liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba nešis šviečiantį žibintą.
Automobilio vairuotojas važiuodamas stebi aplinką, jo pareiga išlaikyti saugų atstumą iki kito automobilio, stebėti galinio vaizdo veidrodėlį: kas vyksta už jo automobilio, kitoje eismo juostoje, tad išties sudėtinga laiku pastebėti, ar kelkraštyje staiga neišdygs žmogus, kurio, esant prastoms oro sąlygoms ar tamsai, tiesiog nesimato.
Jei vairuotojas pėsčiąjį be atšvaito pamato už 50 m, o jam sustoti reikia 70 metrų – vadinasi, tą padaryti būtų per vėlu.
Pagal avaringumo statistiką, eismo įvykiuose dažniau nukenčia pėstieji senjorai, dalis kurių taip pat nėra pavyzdingi eismo dalyviai.
Vis dar dažnai jie neprisisega atšvaito, teigdami, kad niekur nevaikšto, o atšvaitus, kurie įvairių renginių metu dalijami neatlygintinai, parneša anūkams ar kitiems šeimos nariams, tačiau nepasirūpina savo saugumu.
Gatvėje nepakankamai įvertina, ar ją kirsti saugu, o kartais ją kerta visai ne ten, kur iš tiesų galima.
atšvaitaseismas miesteužmiestis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.