Išgėrė kelis bokalus, ir jūra iki kelių: paaiškino, kuo tai gresia, ir kodėl geriau nerizikuoti

2022 m. gruodžio 13 d. 19:00
Bokalas ar taurė alkoholinio gėrimo – nieko tokio? Tik ne tuomet, jei ketinama sėsti prie vairo. Specialistai pabrėžia: ne tik suvartoto alkoholio kiekis, bet ir miego trūkumas, stresas, vartoti vaistai – visas šis „kokteilis“ gali tapti nelaimės kelyje priežastimi.
Daugiau nuotraukų (4)
Saugios alkoholio dozės nėra
Viešosios įstaigos Antakalnio poliklinikos direktoriaus pavaduotoja medicinai Raimonda Kungytė atkreipė dėmesį, jog prognozuoti, kiek suvartotas alkoholis paveiks konkretų žmogų, sunkiai įmanoma, mat savijautai įtakos turi gretutinės ligos, išgertas alkoholio kiekis, suvalgytas maistas, vartoti vaistai.
„Žmogus sako: žinau, kiek alkoholio suvartojau, nieko nenutiko, todėl važiuosiu toliau. Kiekvienas atvejis skirtingas, tačiau alkoholio poveikį žmogus įprastai jaučia jau tuomet, kai jo kiekis kraujyje siekia 0,2 promilės“, – komentavo R. Kungytė.
Įprastai, išgėrę dvi taures vyno, alkoholio kiekiui kraujyje pasiekus 0,1–0,5 promilės, žmonės tampa drąsesni, labiau pasitiki savo jėgomis, dažniau linkę rizikuoti.
Medikės žodžiais, bene svarbiausias alkoholio poveikis žmogui – lėtesnė reakcija. Jei įprastai vairuotojas greitai sureaguotų į netikėtą situaciją, tai pavartojęs alkoholio, to padaryti gali nesuspėti. Ne mažiau svarbu vairuojant sutelkti dėmesį: priklausomai nuo suvartoto alkoholio kiekio, žmogus mato tai, ką jis nori, sutelkti dėmesį jam tampa vis sunkiau, kaip ir priimti racionalius sprendimus.
Alkoholio pavartoję žmonės prastai orientuojasi, kalbant apie laiką, erdvę ir atstumą. Vairuojant tampa sunkiau orientuotis, koks atstumas likęs, kada stabdyti automobilį – tai labai pavojinga. Alkoholis veikia netgi gebėjimą girdėti, matyti, siaurėja regėjimo laukas – iš tiesų paveikiamos kone visos organizmo sistemos.
R. Kungytė laikosi nuostatos – saugios alkoholio dozės nėra, todėl jei žmogus vartojo nors kiek alkoholio, prie vairo neturėtų sėsti. Dar pavojingiau, jei vairuotojas ne tik išgėręs, bet ir pavargęs, nemiegojęs.
„Jei galime pasirinkti sąmoningai ir nerizikuoti, tą ir turime daryti. Alkoholio pavartojęs žmogus objektyviai nesuvokia savęs, aplinkos ir nesugeba tinkamai bei laiku reaguoti. To privalome nepamiršti“, – konstatavo pašnekovė.
Nors kiekvieno žmogaus organizmas unikalus, alkoholiui pasišalinti reikia laiko – nuo 15 val. Iki paros. Nepraėjus 15 valandų, medikės žodžiais, tikrai nerekomenduojama sėsti prie vairo. Labai svarbu prisiminti ir dar vieną svarbią taisyklę: alkoholio nemaišyti su vaistais – su tokiomis situacijomis medikai vis dar susiduria. Žinoma, alkoholio poveikis priklauso ir nuo žmogaus amžiaus, svorio. Nedaug, bet yra žmonių, kurių organizmas negali skaidyti alkoholio, tad net ir mažas jo kiekis išlieka itin ilgą laiką.
Ką padarė suvokia ne visi
Vairavimo instruktorė Olga Židovlenkova pabrėžė, jog išgėrę ir tuomet sėdantys prie vairo tiki – greitai grįš namo, nieko nenutiks: „Tokie vairuotojai tikrai nepagalvoja, kad jų koordinacija sutrikusi, atsakomybės jausmas seniausiai peržengė visas įmanomas ribas, jūra iki kelių. Kas darosi jų galvoje, sunku įsivaizduoti. Labai tikiuosi, kad niekada to nepajusiu ir nesuprasiu.“
Pašnekovės manymu, sprendimui sėsti prie vairo išgėrus ar ne, įtakos turi įpročiai ir auklėjimas. Kiek ji pati pamena, vyresni žmonės vis pabrėždavo: „vieną bokalą alaus galima“, „viena taurelė, jog kelias nedulkėtų“, „greitai užkąsi, ir viskas bus gerai, promilės greitai išgaruos“.
Pati susidurianti su vairuotojais, kurie vairuodami išgėrę prarado teises, vairavimo instruktorė pastebi: retas kuris suvokia savo elgesio pasekmes. Daugelis teisinasi: vairavo normaliai, nieko nenutiko.
„Gerai, jei saugiai grįžai namo, nieko neužmušei, o jeigu būtum – ką tada darytum ir galvotum? Kad ir 0,4 promilės alkoholio kraujyje – juk tavo sąžinė būtų nešvari. Ką reiškia 0,4 promilės? Pradedantieji vairuotojai kartais apskritai pamiršta, kad jiems galioja nulio promilių taisyklė.
Piktinasi: patyrusiems galima, o jiems ne, tuomet ir prasideda neatsakingas elgesys. Atrodo, kas čia tokio bokalas alaus, tačiau jis atriša rankas, atrodo, spustelėsiu greičio pedalą, skersuosiu automobilį, o, žiūrėk, autobusų stotelė jau nušluota“, – apibendrino pašnekovė.
saugus vairavimasAlkoholis^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.