Svarbu segėti tinkamai
Einantieji užmiesčio keliu, taip pat miesteliuose, gyvenvietėse ir net miestuose, turėtų dėvėti šviesą atspindinčią liemenę, turėti žibintuvėlį – tokius pėsčiuosius tamsiuoju paros metu vairuotojams pastebėti lengviausia. Kita nepakeičiama priemonė – atšvaitas.
Ar jis kokybiškas ir nepriekaištingai atliks savo funkciją, patvirtina EN13356 sertifikatas – toks Europos Sąjungos standartas. Atšvaitas turėtų būti ne mažesnis nei 25 cm². Dar geriau, jei atšvaitas turi didesnį šviesą atspindinčios medžiagos plotą ir siekia daugiau nei 25 cm2.
Pats atšvaitas nešviečia, o tik atspindi šviesą, tad itin svarbu taisyklingai jį pritvirtinti. Visų pirma, jis turėtų būti gerai matomas iš visų pusių, atšvaito neturėtų uždengti kiti daiktai. Užmiestyje pėstieji privalo eiti kairiąja kelio puse, todėl ant dešinės rankos, kiek aukščiau nei rankos riešas, o ant kojos – blauzdos srityje, patariama tvirtinti juostinį atšvaitą.
Kitas būdas – prisisegti pakabinamą atšvaitą prie palto ar striukės kišenės taip, kad jis būtų suaugusio žmogaus kelių aukštyje – taip pakabintą atšvaitą lengvai apšvies automobilio žibintai.
Populiarios šviesą atspindinčios kepurės tinkamos vaikams, mat jie mažesni nei suaugusieji, tačiau, kaip paaiškino atšvaitų kūrėja Gabija Vanagė, žmogų, dėvintį tokią kepurę, automobilio vairuotojui lengviau pastebėti iš toli. Jis jau iš anksto gali sureaguoti, sumažinti greitį. Automobiliui privažiavus arčiau, šviesą atspindinti kepurė nebepadės, nes svarbiausia taisyklė atšvaitą naudojant – jis turi būti transporto priemonių žibintų aukštyje.
„Kokį atšvaitą: prisegamą, juostinį, pakabuką ar priklijuojamą rinktis, didelio skirtumo nėra, svarbiausia, kad jis būtų matomoje vietoje ir prisegtas tinkamai. Atšvaito nevalia laikyti kišenėje ar kuprinėje, tas nepadės“, – kalbėjo G. Vanagė.
Vaikiškų drabužių gamintojai siūlo įsigyti lauko drabužių su integruotomis, šviesą atspindinčiomis juostelėmis, tokios ne visuomet naudojamos suaugusiųjų drabužiuose, tad jiems pasirūpinti atšvaitu dar svarbiau.
G. Vanagė, pati būdama trijų vaikų mama, daro viską, kad atšvaitas taptų ne tik stilinga aprangos detale ir juos rinktųsi netgi skeptikai, manantieji, kad jiems atšvaitas nereikalingas.
Dažniausiai jos sutinkami skeptikai – automobilių vairuotojai, pabrėžiantys, kad ir be atšvaito jie yra saugūs. „Aš tokiais atvejais primenu: juk iki automobilio einate gatve ar vaikštote automobilių stovėjimo aikštelėje, kur kiti vairuotojai gali jūsų nepastebėti.
Kai kurie vairuotojai įsivaizduoja, kad automobilis juos apsaugo, o eidami tik iki automobilio nėra eismo dalyviai. Taip nėra. Dažnai vairuotojai parduotuvių ar automobilių stovėjimo aikštelėje nematomi taip pat kaip ir pėstieji neapšviestoje gatvėje“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.
Rinktis yra iš ko
Kaip rodo G. Vanagės patirtis, moterys noriai renkasi kutus atšvaitus, sega juos prie kuprinių, rankinių, vyrai nešioja atšvaitus pakabukus – juos tvirtina prie kuprinių, striukių ar paltų kišenių.
Batų raišteliai, pagaminti iš šviesą atspindinčios medžiagos, atrodo išties stilingai, juos noriai renkasi aktyvaus laisvalaikio arba sportinio stiliaus drabužių mėgėjai. Tiesa, tokie batų raišteliai nėra sertifikuoti dėl savo dydžio. Tad nors savo funkciją atlieka, kartu privalu segtis ir sertifikuotą atšvaitą.
Populiarūs ir šviesą atspindintys atšvaitai užtrauktukams, kuriuos patogu prikabinti prie kuprinių, striukių, džemperių ar megztinių. Pakabukas yra pagamintas iš šviesą atspindinčios medžiagos ir tamsoje atspindi šviesą, tačiau dėl mažų matmenų neatitinka sertifikato reikalavimo, taigi, jis taip pat – tik papildomas aksesuaras prie sertifikuoto atšvaito.
Daug dėmesio sulaukia įvairūs atšvaitai suvenyrai, ypač su tautine simbolika, tik, jei jie nesertifikuoti, taip pat turėtų būti derinami su sertifikuotais atšvaitais.
Kaip pastebi G. Vanagė, daugiausia atšvaitų nuperkama nuo rugsėjo iki kovo. „Pavasarį pradedame nebenešioti striukių, paltų, tik megztinius ir džemperius, tačiau ir tuomet visiems primenu, kad net birželio mėnesį vaikštome sutemus, tad vis tiek turime segėti atšvaitą. Tuomet padeda užtrauktukų atšvaitai, kurie tvirtinami prie džemperio, megztinio, kuprinių, kurias nešiojame iškylose ar pasivaikščiodami. Atšvaitus segtis būtina ištisus metus“, – pabrėžė pašnekovė.
G. Vanagė girdi ir daugiau pasiteisinimų, pavyzdžiui, kad vaikštant miestų gatvėmis atšvaitų nereikia, juk jos apšviestos. Visgi, jei lyja, matomumas prastas, ypač prietemoje, nuo 16 iki 18 valandos, gatvėse nėra visiškai apšviestos, pėstieji pranyksta pilkame gatvės fone ir tampa sunkiai pastebimi. Anksti rytą, prietemoje ar lietingu metu, kai aplink daug atspindžių, ryškesnis atšvaito atspindys gali atkreipti vairuotojo dėmesį.
„Jei pėstieji mano, kad tokiomis oro sąlygomis yra matomi, turėtų pabandyti vairuotojo sėdynę“, – konstatavo pašnekovė.
Anot G. Vanagės, ji kuria tvarius, kelias funkcijas atliekančius gaminius. Pavyzdžiui, pakabukas – ne tik aksesuaras, bet atlieka ir kitą funkciją – atspindi šviesą bei atkreipia vairuotojų dėmesį. Net kuprinės gaminamos su atšvaitais: šie integruojami petnešose, priekinėje kuprinės dalyje – ji skirta ne tik daiktams susidėti, bet ir saugo sutemus.
Įsigijus atšvaitą, būtina atsižvelgti į gamintojo rekomendacijas. Bene svarbiausia – atšvaitas visuomet privalo būti švarus.
Šviesą atspindinti liemenė turi būti ryški (geltonos, oranžinės ar kt. spalvos), o ties juosmeniu turėti bent du ar daugiau horizontalių, šviesą atspindinčių, elementų.
Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija.