Vilniaus gatvę buvo planuota pradėti remontuoti dar 2018 metais, tačiau Kauno savivaldybei vis nepavykdavo rasti rangovo, kuris šiuos darbus atliks.
Visai neseniai, likus tik dviem savaitėms iki remonto darbų pradžios, tarnautojai staiga pranešė apie prasidėsiančius darbus ir jų eigą.
Vilniaus gatvėje gyvenantiems kauniečiams ir dirbantiems verslininkams tai buvo netikėta. Verslo atstovai puolė į neviltį ir suka galvą, kaip išgyventi, kol remonto darbai vyks.
Gyventojams taip pat kilo įvairių klausimų, bet jie nežino, kur ieškoti atsakymų.
Gaudė kiekvieną žinią
Liepos 1-ąją Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis susitiko su Vilniaus gatvės gyventojais ir verslininkais. Jiems buvo pranešta, kad šios pėsčiųjų gatvės atnaujinimo darbai prasidės nuo Rotušės aikštės iki požeminės pėsčiųjų perėjos.
Pirmajame etape bus išimami grindinio akmenys ir tvarkomos požeminės komunikacijos.
Nuo rugpjūčio 2 dienos darbai prasidės ir nuo požeminės perėjos iki Laisvės alėjos. Pati požeminė perėja bus uždaryta. Specialių priėjimų prie pastatų remonto metu bent kol kas nenumatyta. Gatvę planuojama atnaujinti iki kitų metų vasaros.
Apie tai išgirdę kauniečiai į šią naujieną reagavo skirtingai.
Vilniaus gatvėje gintarinių suvenyrų parduotuvę turinti Regina Randienė pasakojo, kad kartu su kitais Senamiesčio draugijos nariais patys nuolat domėjosi, kada gali prasidėti gatvės remontas.
„Dėl to dalis restoranų ir kavinių savininkų net ir pasibaigus karantinui savo verslo neatnaujino. Žinojome, kad remontas gali prasidėti netrukus“, – sakė verslininkė.
Ji pati salono neuždarys tol, kol iki jo bus galima prieiti. Jei priėjimo nebeliks, nebedirbs, bet dar karantino metu verslininkė išplėtė internetinę prekybą, kuri pasiteisino.
„Visi suprantame, kad gatvę remontuoti reikia. Svarbu, kad darbai būtų baigti kuo greičiau“, – kalbėjo R.Randienė.
Piktinasi, kad nesitarė
Kur kas niūresnėmis nuotaikomis gyvena tie, kurie siūlo su maitinimu susijusias paslaugas.
Kavinės „Kavos kerai“ savininkė Nijolė Dranseikienė sakė, jog kaip ir daugelis kitų verslininkų tikėjosi, kad remontuojant gatvę priėjimai prie kavinių ir parduotuvių bus palikti. Taip buvo daroma atnaujinant Laisvės alėją.
„Jei priėjimų nebus, nemažai verslininkų bus pasmerkti atleisti darbuotojus, verslą uždaryti, bet vis tiek mokėti nuomą už patalpas. Skaudžiausia, kad su mumis savivaldybė nesitarė, neklausė mūsų nuomonės, tiesiog pranešė, kaip darbai vyks, ir tai padarė likus labai mažai laiko iki jų pradžios“, – stebėjosi verslininkė.
Kaunietės įmonėje dirba 7 žmonės ir ji pati. Jei kavinę remonto metu reikės uždaryti, teks atleisti 5 darbuotojus. Po karantino kavinė tik pradėjo atsigauti, bet dabar užgrius nauji sunkumai.
„Tie, kurie turi kavinių, restoranų ir kitose miesto vietose, darbuotojus galės perkelti kitur, bet tokie kaip aš smulkieji verslininkai, kurie dirba tik Vilniaus gatvėje, žlugs“, – sakė N.Dranseikienė.
Liko neatsakytų klausimų
Dar vienos bendrovės „Formosa“, prekiaujančios burbuline arbata, vadovas Eividas Petrulis sakė, kad savivaldybės praneštos žinios jam taip pat buvo netikėtos.
„Kol kas gyvename nežinioje ir laukiame gatvės remonto darbų pradžios. Matysime, ar patekti iki arbatinės tikrai nebus galima. Jei ją reikės uždaryti, darbuotojus perkelsime kitur. Ar tuo metu, kol nedirbsime, reikės mokėti nuomą už patalpas, taip pat dar nežinau, laukiu savininkų sprendimo“, – sakė verslininkas.
Jis, kaip ir dauguma verslininkų, įsitikinęs, kad Vilniaus gatvę reikėjo remontuoti karantino metu arba darbus pradėti jau rudenį, kad ir verslininkai, ir gyventojai joje vasarą galėtų pramogauti.
Klausimų dėl gatvės remonto eigos kyla ir gyventojams.
Nerimauja dėl pamatų
Vilniaus gatvės 15-ojo daugiabučio namo bendrijos pirmininkas Vidas Silvestravičius sakė, kad gatvės remonto seniai laukė, nes dabar einant ja dėl išklypusio grindinio akmenų galima koją išsisukti ar dar labiau susižaloti.
Šio, kaip ir didesnės dalies kitų namų gyventojai į savo kiemus įvažiuoja iš kitų gatvių, tad dėl to labai didelių problemų nesitiki.
„Mums svarbiau, ar atliekant darbus nenukentės pastatai, nes daugelis senų namų pamatų ir sienų jau ir dabar įskilę.
Taip pat darbų metu bus nukasta 80 centimetrų grindinio ir grunto. Kai tai bus padaryta, būtų gerai hidroizoliuoti pastatų pamatus. Bet ar tai bus daroma, kas už tai turėtų mokėti, mes nežinome ir niekas neinformavo, kur dėl to reikėtų kreiptis“, – sakė Vilniaus gatvės gyventojas.
Pažadėjo atidžiai išklausyti visus pasiūlymus
Aloyzas Pakalniškis, Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas:
„Kol kas planai dėl Vilniaus gatvės atnaujinimo darbų nesikeičia. Nuo liepos 12 dienos planuojama pradėti tvarkyti Vilniaus gatvės atkarpą nuo Kauno rotušės iki požeminės perėjos. Rugpjūčio 2-1j1 darbai prasidės atkarpoje nuo požeminės perėjos iki Laisvės alėjos.
Norime, kad Vilniaus gatvės uždarymas būtų kuo trumpesnis, todėl darbus planuojama baigti iki kitų metų vasaros. Tikime, kad atnaujinta Vilniaus gatvė taps patrauklesnė tiek miestiečiams, tiek miesto svečiams, ir tai lems verslo atsigavimą.
Šiuo metu laukiame verslininkų piūlymų ir juos svarstysime.
Automobilių savininkams išduodami leidimai, todėl jų transporto priemonių numeriai yra žinomi. Kol vyks Vilniaus gatvės remontas, jos gyventojai automobilius taip pat galės statyti šalia esančiose teritorijose.
Darbus atlilsiantys rangovai žadėjo geranoriškai padėti visiems gyventojams, kurie kreipsis į juos.“