Ištyrė faktorius, kurie turi įtakos vairavimui: kas ir kodėl padeda laiku reaguoti į kliūtis

2021 m. balandžio 11 d. 09:59
„Žinių radijas“
Kuo vėliau automobilistai reaguoja į netikėtai kelyje atsiradusią kliūtį, tuo vėliau sustoja automobilis. Tai visiškai logiška. Tačiau moksininkai nutarė pasiaiškinti nuo ko priklauso automobilio stabdymo kelias ir kaip jis keičiasi priklausomai nuo įvairių veiksnių, tiesiogiai nesusijusių su vairavimu.
Daugiau nuotraukų (4)
Britanijos kompanija „CX Lab“, kuri tyrinėja žmonių elgseną, ištyrė faktorius, kurie turi įtakos automobilio valdymui. Štai keletas įdomesnių dirgiklių, turinčių įtaką vairavimui.
Kava
Įprasta kava su kofeinu turėjo geriausią poveikį automobilio stabdymo keliui. Geriausiai vairuotojai reaguoja į kliūtis kelyje, kai kavos išgeria 20 minučių prieš įvykį.
Išgėrus puodelį stiprios kavos, vairuotojas automobilį, važiuojantį 110 km/val. greičiu, sustabdo net 23 metrais greičiau negu negėręs kavos – tai pats geriausias rezultatas iš visų bandytų dirgiklių.
Muzika
Priklausomai nuo muzikos stiliaus, ji gali arba sumažinti, arba atvirkščiai, padidinti stabdymo kelią. „Rythm&Blues“ stiliaus gerbėjams pavyko sustabdyti automobilį keturiais metrais vėliau negu tiems, kurie muzikos neklausė – tai blogiausias rodiklis iš visų muzikos stilių.
Tuo tarpu „RAP“ muzika sutrumpina stabdymo kelią net 15 metrų. Techno stiliaus muzika stabdymo kelią sutrumpina 5 metrais, sunkiojo metalo – 3, klasikinė – 2, džiazas – 1 metru.
Vaikai
Paradoksas, tačiau už nugaros smarkiai triukšmaujantys vaikai padėjo net 13 metrų greičiau sustabdyti automobilį, negu važiuojant tyloje.
Vyrai ir moterys
Įdomu, kad moterys greičiau reagavo į kliūtis kelyje negu vyrai. Jų reakcijos laikas buvo vidutiniškai 0,7 sekundės geresnis. Tai reiškia, kad automobiliui važiuojant 50 km/val. greičiu, moterys sustos 7 metrais anksčiau negu vyrai.
Eksperimentas vyko taip: pirmiausia buvo nustatytas įprastas stabdymo kelias – kai dalyviai stabdė netrukdomi jokių dirgiklių. O vėliau tą patį jie darė veikiami įvairių trukdžių.
Eksperimente dalyvavo daugiau kaip 100 žmonių, vyresnių nei 18 metų. Pusė jų buvo vyrai, pusė – moterys. Trečdalis dalyvavusių vairavo automobilį daugiau kaip 25 metus ir dauguma vairavo daugiau kaip keturias dienas per savaitę. Eksperimentas vyko du mėnesius – praėjusį gruodį ir šių metų sausį.
Automobiliaireakcija^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.