Seimas nutarė svarstyti Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis siūloma įtvirtinti, kad vairuotojai kelio ženklais būtų informuojami apie visus kelio ruožuose naudojamus stacionarius ir mobiliuosius teisės pažeidimų automatinius fiksavimo prietaisus.
„Rytas, judri gatvė, vaikai eina į mokyklą ir vienoje situacijoje prie mokyklos paslėptas „trikojis“, o kitoje – su įspėjamaisiais ženklais. Ir paklausdavau, kuri situacija saugiau jūsų vaikams patekti į mokyklą. Visi sutiko, kad su įspėjamaisiais ženklais, o ne paslėptu „trikoju“.
Todėl, mano galva, tikrai reikia daryti pataisą, ir būtent ši pataisa, kurią dabar teikiu, leistų naudoti visas greičio matavimo sistemas, bet tik su įspėjamaisiais ženklais, nes tai būtų efektyviau, saugiau ir būtų pasiektas tam tikras rezultatas“, – pristatydamas projektą sakė jo iniciatorius Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas.
Projektui po pateikimo antradienį pritarė 55, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 5 Seimo nariai. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Projektą svarstyti Seimo posėdyje numatoma lapkričio 12 d.
Lietuvos policija: trikojai pasiteisino
Tuo metu tokiems politikų siūlymams nepritaria Policijos departamentas.
„Mūsų nuomone, trikojai greičio matuokliai akivaizdžiai pasiteisino, nes vairuotojai, nežinodami, kurioje vietoje gali išdygti trikojis, važiuoja lėčiau, o tai lemia mažiau eismo įvykių su tragiškomis pasekmėmis ar žuvusiais žmonėmis“, – naujienų portalui lrytas.lt komentavo Policijos departamento atstovas R.Matonis.
Jo žodžiais, tokie nežymėti greičio matuokliai naudojami daugumoje Europos šalių, jų pagrindinis veiksnys ir yra netikėtumo faktorius ir greitas atsiradimas vis kitoje vietoje.
„Tose vietose ar atkarpose, kur ekspertai mato būtinybę mažinti greitį, statomi stacionarūs greičio matuokliai ar keičiami važiavimo greitį ribojantys ženklai. Todėl jei politikai priims tokią įstatymo pataisą, tai bus puiki kalėdinė dovanėlė visiems greičio mėgėjams“, – apibendrino R.Matonis.
Vadina populizmu
Informavimui apie kelyje veikiančius trikojus nepritaria ir saugaus vairavimo mokytojas Artūras Pakėnas. Be to, jis atkreipia dėmesį ir į tai, kada šitas klausimas yra iškeltas – prieš pat Seimo rinkimus.
„Tikrai to nereikia. Kitas klausimas, pradeda visokios spekuliacijos eiti. Pirmas dalykas – priešrinkiminė akcija. Kuris čia Seimas spręs: dabartinis ar sekantis? Tai tad apskritai neaišku, kodėl ši našta užkraunama naujam Seimui.
Palaukime rinkimų ir tada žiūrėkime. Akivaizdus populizmas. Antras dalykas – apsispręskime, kokiu įstatyminiu aktu parašyta, kad šie mobilūs įrenginiai turi būti žymimi ženklu“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo A.Pakėnas.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys taip pat teigia, jog politikai prieš rinkimus mėgsta „gaudyti“ jautrias temas ir jomis naudotis.
„Tiems, kurie nevairuoja arba laikosi KET, tie trikojai nelabai rūpi, bet kiti ir džiaugiasi, kad gatvėse yra saugiau, todėl pritaria jų buvimui keliuose. Pamenu, kaip prieš 20 ar daugiau metų buvo svarstoma miestų gatvėse mažinti greitį – vietoj 60 km/val. nustatyti 50 km/val. greitį.
Tuomet telefonai netilo – visi aktyvesni vairuotojai skambino, užvertė skundais tokį siūlymą. Ta aktyvesnė rinkėjų dalis ir reikalinga politikams“, – naujienų portalui lrytas.lt kalbėjo sociologas.
Visuomenę sudrebinę lazeriniai mobilieji matuokliai, vadinamieji trikojai, pažeidėjus didmiesčiuose gaudo vieną po kito. Vien per šiuos metus sostinėje trikojai jau spėjo sumedžioti beveik 70 tūkst. greičio viršytojų, Kaune – net daugiau kaip 90 tūkst. Kai kurie miestuose įsigudrina lėkti ir 170 km/val. greičiu.
Naujienų portalas lrytas.lt primena, kad saugaus važiavimo greičio nepasirinkimas ar leistino greičio viršijimas 2019 m. buvo svarbiausia avarijų priežastis, nulėmusi 35 proc. eismo įvykių, kurių metu žuvo ar buvo sužeisti žmonės.