Vilnietė Rugilė su draugais pirmąjį rugsėjo savaitgalį apsistojo Nidoje, Taikos g. 30, nuomojamuose apartamentuose. Nors vasaros sezonas jau buvo pasibaigęs, tačiau turistų mieste tikrai netrūko. Prie Rugilės apartamentų visos vietos turėjo ženklus „rezervuota“.
„Manėme, kad šios vietos skirtos namo gyventojams, todėl palikome lapelius su telefonų numeriais. Aišku, stovėjimo vietos nebuvo sunumeruotos. Automobilius pastatėme šeštadienio popietę, o išvažiavome sekmadienį per pietus. Sekmadienį per pietus mus pasitiko baudos ir itin situaciją aiškinti nenorintis kontrolierius.
Vos radę baudas, suskubome aiškintis, kodėl esame nubausti bei kur galime susimokėti baudą. Kol kalbėjomes su kontrolierumi, pasirodė dar du to paties namo gyventojai, kurie turėjo panašių klausimų“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo Rugilė.
Vilnietė taip pat pasikalbėjo su moterimi, kuri irgi nuomoja toje vietoje apartamentus. Moteris teigė, kad baudą gavo ir jos nuomojamame bute nakvoję svečiai. Ji pasakojo, kad niekaip negali išpirkti kieme vietos, nes jos esą rezervuotos savivaldybei.
Rugilei teko pabendrauti ir su kitu Neringos gyventoju, kuris teigė, kad visą vasarą kiemas buvo tiesiog perpildytas turistų automobilių, tačiau baudų jie negavo.
„Rudenį, kai atvyksta paskutinieji turistai, savivaldybė „nulupa“ iš jų pinigus baudoms. Turistams tai ne tik palieka blogą įspūdį, bet ir atbaido nuo kurorto.
Vietiniai gyventojai ir tuo stebėjosi, kad baudos kvite tik pranešama apie nemokamą parkingą. O kodėl pirmiausia neįspėja žmonių apie šias įdomias taisyklės?, – svarstė Rugilė.
Rugilė pasivaikščiojusi po Nidos kiemus pastebėjo, kad praktiškai visose gatvėse bei kiemuose yra ženklas „rezervuota“.
„Kodėl savivaldybei reikia visų kiemų vietų? Kodėl tiesiog neapmokestinus kiemų, kai gali už parą stovėjimo susimokėti civilizuotai, o ne baudą mokėti ir ieškoti dviejų nemokamų aikštelių visame mieste“, – piktinosi mergina.
Savo ruožtu Neringos meras Darius Jasaitis naujienų portalui lrytas.lt tvirtino, kad jeigu yra ženklas „rezervuota“ arba „draudžiamas eismas“, automobilius statyti gali tik vietiniai gyventojai ir tokia situacija esą vyrauja jau daug metų.
Neringos meras teigė, kad Kuršių g. 2 yra nemokama automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje sutvarkytas apšvietimas, įrengtos kameros bei yra virš 300 stovėjimo vietų.
„Nenorime, kad mieste važinėtų automobiliai, tačiau žinome, kad tokio dalyko išspręsti negalime. Vasarą kažkiek laiko galima buvo statyti automobilius Taikos gatvėje, tačiau vėliau aikštelė buvo išardyta.
Šiais metais turėjome daugiau problemų nei praeitais metais, nes didžioji mūsų aikštelė buvo tvarkoma. Tačiau aikštelė, kurią miestas sutvarkė ir į kurią investavo pinigus, stovėjo tuščia, nes turistams, kelis šimtus metrų, pėsčiomis paeiti yra per toli. Todėl žmonės renkasi būdą išlipti prie durų ir gauti baudą, nes tingi pasistatyti mašiną tolimesnėje nemokamoje aikštelėje“, – teigė D.Jasaitis.
D.Jasaitis aiškino, kad siekia, jog miesteliuose nebūtų automobilių ir žmonės vaikščiotų pėsčiomis arba važinėtų dviračiais, o norint iš Neringos grįžti su teigiamomis emocijomis, esą reikia vykti be automobilio.
Naujienų portalui lrytas.lt pasiteiravus, kaip yra su gyventojais, kurie nuomoja apartamentus turistams, teigė, kad nuomojančių žmonių teritorijos yra savivaldybės, o savivaldybės taryba dar nesvarstė jų parduoti.
„Svarstome įrengti stovėjimo aikšteles už mokestį, kad visi kiemai, kurie priklauso savivaldybei, būtų apmokestinti. Galėtų tada visi statyti transporto priemonę, tačiau turėtų susimokėti valandinį ar savaitinį mokestį. Šio sprendimo taryba, šiais metais, nepriėmė“, – aiškino Neringos meras.
D.Jasaitis teigė, kad baudos turistams siekia apie 14 eurų, tačiau jei pažeisdamas tvarką pasistatai pirmą kartą – moki 7 eurus.
„Daug turistų renkasi rezervuotas aikšteles, nes gali laikyti mašiną savaitę ir baudą sumokėti tik 14 eurų. Šios problemos nelabai jau galime išspręsti. Nebent reikėtų fiziškai nutempti transporto priemonę, bet tada iškiltų kitų problemų.
Net iš Preilos atvažiavęs į Nidą gyventojas negali statyti automobilio, nes čia negyvena. Stovėjimo vieta skirta tik gyvenantiems gyventojams“, – aiškino D.Jasaitis.
Naujienų portalui lrytas.lt pasiteiravus, kodėl ne visi turistai gavo baudas, teigė, kad, kol vienam išrašoma bauda, kiti automobiliai nėra stabdomi.
„Kiek turime kontrolierių ir kiek jie suspėja bausti, tiek vairuotojų ir nubaudžia. Kai sumažėja automobilių, tai kontrolieriai keliauja išrašinėti baudas į kiemus. Vasarą kontrolieriai vaikšto ir baudžia žmones, kurie mokamose savivaldybės aikštelėse užima vietą ir nemoka pinigų, todėl kiemus kontroliuoja mažiau.
Kai mokamose aikštelėse nėra automobilių, kontrolieriai eina bausti pažeidėjus į kiemus, kurie pažeidinėja Kelių eismo taisykles ir stato transporto priemones neleistinose vietoje“, – kalbėjo D.Jasaitis.
Neringos meras sakė, kad jų prioritetai – pirmiausia kontroliuoti mokamose aikštelėse stovinčius žmones, o tik vėliau prie draudžiamų ženklų stovinčius automobilius.
Mero pasiteiravus, ar tokios baudos neatbaidys turistų, kurie atvyksta ir iš užsienio, šis teigė, kad pats užsienyje yra apdalijamas baudomis.
„Iš užsieniečių dar negirdėjau nusiskundimų apie skirtas baudas. Galbūt jie drausmingesni nei mes? Užsieniečiai ilgiau pasikankina, bet randa, kur gali pasistatyti automobilį. Neringoje juk yra taksi paslaugos bei traukinukas už eurą, kuris važiuoja ratu“, – pasiūlė D.Jasaitis.