Žinoti verta: ką galite ir ko negalite, kai jus stabdo policijos pareigūnai

2019 m. rugsėjo 14 d. 15:35
Vytenis Radžiūnas
Policijos pareigūnams stabdant transporto priemonę ne vienas vairuotojas vis dar išsigąsta ir pasimeta, bando greitai suprasti, kokį pažeidimą jis atliko ir dėl ko yra stabdomas.
Daugiau nuotraukų (7)
Vis tik žinant savo teises ir pareigas kelyje streso galima išvengti ir jaustis labiau užtikrintai. Teisininkas akcentuoja, kad esant tam tikroms aplinkybėms vairuotojai gali pareigūnams tučtuojau ir nesustoti, o jei reikia, įrašyti ar nufilmuoti pokalbį su pareigūnais.
Praėjusį savaitgalį visuomenė vėl išgirdo apie atlikėjo Egidijaus Dragūno keliones su prabangiu „Lamborghini“ sostinės gatvėmis.
Kaip rašė lrytas.lt, grupės SEL lyderis nesureagavo į policijos pareigūnų nurodymą sustoti ir nuvažiavo, o dainininką pareigūnai nusivijo iki pat jo namų.
Šaltinių teigimu, E. Dragūnas prie jo namų esantiems pareigūnams sakė, jog tiesiog nepastebėjo per savo automobilio langą policijos automobilio ir jį stabdžiusių pareigūnų.
Nemažai darbo su bėgliais turėjo ir pareigūnai naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Kaune. Čia vienas „VW Passat“ vairuotojas tik po įtemptų gaudynių ir įvykusios avarijos buvo sulaikytas.
Bėglys nesuvaldė savo transporto priemonės, rėžėsi į apšvietimo stulpą, o pastarasis galiausiai nukrito tiesiai ant tarnybinio policijos automobilio.
Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per pirmus septynis šių metų mėnesius nustatyti net 76 nepaklusimai reikalavimui sustabdyti transporto priemonę arba pasišalinimai iš eismo įvykio vietos, kai tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais užfiksuota tik 10 tokių atvejų, o per visus 2018-uosius tokių atvejų užregistruota 46.
Nepaklusimas reikalavimui sustabdyti transporto priemonę pagal Administracinių nusižengimų kodeksą asmeniui užtraukia baudą nuo 850 iki 2 tūkstančių eurų. Taip pat gali būti skiriamas transporto priemonės konfiskavimas.
Jei per maži langai, siūlo vairuoti autobusą
Tuo metu pareigūnai nesileidžia į svarstymus, ar vairuotojai gali kartais nepastebėti juos stabdančių pareigūnų, tik akcentuoja, kad įgijęs teisę vairuoti asmuo privalo laikytis Kelių eismo taisyklių, Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių saugų eismą.
Reikalavimas sustabdyti transporto priemonę išreiškiamas duodant signalą lazdele arba mojant skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepiant sustoti.
Norint atkreipti eismo dalyvių dėmesį, gali būti duotas signalas švilpuku.
Policijos patrulio reikalavimas sustabdyti transporto priemonę taip pat gali būti išreiškiamas įjungus specialiomis spalvomis nudažyto ir policijos ženklu pažymėto automobilio švieslentę su užrašu „STOP POLICIJA“ arba „STOP“.
Transporto priemonė gali būti stabdoma važiuojant tarnybine transporto priemone, įjungus jos mėlynos (mėlynos ir raudonos) spalvos švyturėlį (švyturėlius) ir specialiuosius garso signalus. Šiuo atveju reikia privažiuoti prie stabdomos transporto priemonės iš galo ir reikalavimą sustoti pareikšti žodžiais per garsiakalbį.
Vairuotojai keliuose, kur eismui abiem kryptimis yra ne daugiau kaip 4 eismo juostos, privalo sustoti dešiniajame kelkraštyje, o kai jo nėra – prie dešiniojo važiuojamosios dalies krašto. Keliuose su skiriamąja juosta privalo sustoti tik ta pačia kryptimi judančios transporto priemonės.
Vairavimo mokyklos „Dorkanas“ saugaus vairavimo instruktorius Darius Kanapinskas ironiškai žiūri į kalbas, kai vairuotojai nestojimą pareigūnams motyvuoja per mažais automobilio langais ar veidrodėliais, esą dėl kurių nepastebėjo juos stabdančių pareigūnų.
„Jie nori įtaigiai įpiršti, kad neva nepastebėjo. Nereikia pamiršti, kad dabartiniai automobilių veidrodėliai yra sferiniai. Kariai, vairuodami savo karinę techniką, viską puikiai pastebi net ir per mažiausius veidrodėlius. Jei „Lamborghini“ per maži langai ar veidrodėliai, pirk tokį automobilį, kur langai ir veidrodėliai bus kaip autobuse ar troleibuse“, – siūlo vairavimo instruktorius.
D. Kanapinskas apskritai nesupranta tikslo bėgti nuo pareigūnų, nes už pažeidimą esą vis tiek reikės atsakyti.
„Praėjusių metų sausį Kaune po policijos gaudynių įvyko tragiška BMW avarija Kaune, kurios metu žuvo net 3 asmenys. Vėliau pavasarį įvyko kurioziškos traktorininko gaudynės Raseinių rajone. Traktorininkas spruko patvinusiais laukais, tačiau pareigūnai vis tiek jį sulaikė.
Apie bėgimus nuo pareigūnų šneku ir su mokiniais: iš 10 bėgimų gal vienam ir pavyksta pabėgti, bet dažniausiai pareigūnai sulaiko visus bėglius. Tad kam bėgti?“ – teiraujasi saugaus vairavimo instruktorius.
Vairuotojo teisės ir pareigos stabdymo metu
Teisininkas Darius Dzikas portalui lrytas.lt teigia, jog policijos pareigūnai privalo vadovautis teisės aktuose įtvirtintomis nuostatomis, kuriose nurodyta, jog policijos pareigūnas neturi teisės stabdyti transporto priemonės kada tik nori, o tam turi būti realus pagrindas.
„Policijos patrulių veiklos instrukcijose nustatyta 10 atvejų, kai policijos patrulis gali stabdyti transporto priemonę ar tikrinti vairuotoją. Vairuotojas, sustabdytas policijos pareigūno, visada gali paprašyti nurodyti stabdymo priežastį ir tikslą, o pareigūnas privalo tokią priežastį vairuotojui aiškiai nurodyti“, – apie vairuotojų teises kalba D. Dzikas.
Pasak teisininko, nors vairuotojai privalo sustoti ir vykdyti teisėtus policijos pareigūnų reikalavimus, pabrėžtina, jog sustojimas turi būti saugus: policijos pareigūnas privalo įsitikinti, jog stabdoma transporto priemonė nekelia grėsmės žmonių saugumui ir netrukdo kitiems eismo dalyviams.
„Taigi policijos pareigūnas turi įvertinti visas išorines aplinkybes, dėl to policijos pareigūnas turėtų vengti stabdyti automobilį vietose, kur sustoti ir stovėti yra draudžiama arba numatytas kelio ruožas yra pavojingas. Taip pat labai svarbu nesudaryti kliūčių kitiems eismo dalyviams ir nesukelti transporto grūsties.
Kitaip tariant, jei vairuotoją stabdo policijos patrulis ir vairuotojas, įvertinęs padėtį, pastebi, jog dėl to gali susidaryti transporto grūstis, jis gali iškart nestoti policijos pareigūnui pareikalavus, tačiau turi dar šiek tiek pavažiavęs rasti saugią vietą automobilio sustojimui, pavyzdžiui, sustoti degalinėje ar aikštelėje, o tai bus vertinama kaip tinkamas vairuotojo pareigų vykdymas“, – lrytas.lt skaitytojams aiškina teisininkas.
Šiuo metu policijos pareigūnui sustabdžius transporto priemonę galima pateikti ne vairuotojo pažymėjimą, o galiojantį savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Ši naujovė vairuotojams galioja jau kiek daugiau nei metus.
Jeigu vairuotojas valdo jam priklausančią transporto priemonę, jis taip pat neprivalo su savimi turėti ir transporto priemonės registravimo dokumento.
Vairuotojai neprivalo su savimi turėti privalomosios techninės apžiūros dokumento ir transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo, nepriklausomai nuo to, kam priklauso transporto priemonė. Taigi nors kartu su savimi dokumentų vežiotis nėra privaloma, tačiau to daryti niekas vairuotojams nedraudžia.
Ne mažiau įdomus ir vairuotojams kylantis klausimas, ar vairuotojas gali iš pareigūno reikalauti parodyti kokius nors dokumentus, pavyzdžiui, darbo pažymėjimą?
„Pirmiausia, policijos pareigūnui sustabdžius transporto priemonę ir vykdant savo tarnybines pareigas, privaloma prisistatyti. Tokia yra policijos pareigūno pareiga.
Kai pareigūnas neturi skiriamųjų ženklų (pareigūno tarnybinio ženklo ar yra be tarnybinės uniformos), arba kai asmuo reikalauja, pareigūnas privalo parodyti savo tarnybinį pažymėjimą. Jokių kitų savo asmeninių daiktų ar dokumentų policijos pareigūnas neprivalo pateikti“, – atsako teisininkas D. Dzikas.
Sustabdžius transporto priemonę pareigūno bendravimas turi būti dalykiškas, turintis tikslą ir paskirtį. Pareigūnas negali veltis į konfliktines situacijas, įžeidinėti ar žeminti žmogų, jo garbę ir orumą.
Policijos pareigūno teisės, pareigos ir įgaliojimai yra aiškiai įtvirtinti teisės aktuose, kurių policijos pareigūnas negali viršyti.
Policijos pareigūnui elgiantis nepagarbiai, vairuotojas gali įrašyti pokalbį ar net pareigūną filmuoti, o apie tokį savo veiksmą ir daromą įrašą asmuo neprivalo informuoti policijos pareigūno.
Tačiau tai nereiškia, jog vairuotojas gali policijos pareigūną filmuoti ar daryti garso įrašą tik tuomet, kai policijos pareigūnas galimai viršija savo įgaliojimus ar pažeidžia etikos kodeksą. Vairuotojas turi teisę filmuoti ir daryti garso įrašą nepriklausomai nuo pareigūno veiksmų.
Be to, vairuotojas gali išreikšti prašymą policijos pareigūnui leisti susipažinti su filmuota medžiaga (jei buvo filmuotas), pamatyti užfiksuotus greičio matuoklio rodmenis ir kt.
„Tačiau policijos pareigūnai patys supažindina vairuotoją su padaryti nusižengimu ir paklausia, ar vairuotojas su tuo sutinka. Viena iš vairuotojų teisių yra susipažinti su bylos medžiaga, o pareigūnui surašius administracinio nusižengimo protokolą, vairuotojas turi teisę susipažinti su visa pareigūnų atlikto tyrimo medžiaga. Jei vairuotojas tam prieštarauja – skųsti priimtus procesinius sprendimus“, – aiškina D. Dzikas.
Policijos pareigūnai turi įvairių su tarnyba susijusių pareigų, tačiau reikia nepamiršti, jog ir vairuotojai taip pat turi tam tikrų pareigų, kurių yra privaloma laikytis.
Kaip pasakoja teisininkas, tikrinančiam pareigūnui vairuotojas privalo paduoti dokumentus neišlipdamas iš transporto priemonės, o vairuotojui leidžiama išlipti iš transporto priemonės tik tikrinančiam pareigūnui leidus. Tokia pati pareiga yra ir transporto priemonės keleiviams.
Tamsiuoju paros metu transporto priemonės stabdomos laikantis šių reikalavimų:
- policijos pareigūnai turi vilkėti uniformą su šviesą atspindinčiais elementais, dirbti tik specialiomis spalvomis dažytu ir policijos skiriamaisiais ženklais pažymėtu tarnybiniu automobiliu ar motociklais;
- policijos patrulį turi sudaryti ne mažiau kaip du policijos pareigūnai; stabdyti transporto priemonę šviečiančia reguliuotojo lazdele arba skrituliu su raudonu atšvaitu, įjungus tarnybinės transporto priemonės mėlynos ir (arba) raudonos spalvos švyturėlius. Rekomenduojama stabdyti transporto priemones apšviestuose kelio ruožuose.
Kelių policija^Instantvairuotojai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.