Dėl Lino Balsio poelgio kilęs skandalas atskleidė vieną baisų lietuvių įprotį

2017 m. lapkričio 18 d. 19:33
Praėjusią savaitę kilo didžiulis šurmulys, kai Seimo narys Linas Balsys, į alkotesterį įpūtęs 1,82 promilės išvažiavo iš Seimo.
Daugiau nuotraukų (5)
Įtariama, kad vyras automobilį pats vairavo stipriai apgirtęs. Toks elgesys labai pavojingas, bet dar labiau visuomenę nustebino po šio įvykio pasigirdę politikų prisipažinimai, jog ne vienas žinojo apie kolegos polinkį vartoti alkoholį.
Padėti reikia anksčiau
Ar gali toks viešas gėdinimas iš tiesų padėti žmogui įveikti priklausomybę nuo alkoholio?
Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja Aušra Širvinskienė patvirtino, kad taip. Bet verčiau nelaukti iki kol problema taps tokia didelė, jog virs viešu skandalu.
„Buvo atvejų, kai viešumas padėjo, kai tai buvo paskata kreiptis ir spręsti problemą iš esmės. Bet būtų geriausia, kad tokie dalykai į viešumą neišeitų, nes tuomet problema jau būna įsisenėjusi. 
Dabar girdime, kad L.Balsio atveju problema buvo senai matoma, žinoma. Tie žmonės, kurie žinojo, turėjo jį paskatinti, pasakyti, kad problema matoma ir būtina ją spręsti“, - tvirtino pašnekovė.
Pavojingas įprotis
Tačiau A.Širvinskienė pastebėjo, kad didžioji dalis žmonių alkoholiko saugojimą nuo viešumo supranta pernelyg tiesiogiai ir vietoje to, kad padėtų jam atsisakyti priklausomybės, tampa alkoholizmo bendrininkais.
„Iš pradžių artimieji tokį žmogų dangsto – eina pas gydytojus nedarbingumo lapelio, meluoja darbdaviui, o jei grasina skyrybomis, dažnai to neištesi“, - aiškino ji.
Toks elgesys labai pavojingas, nes alkoholį pamėgęs žmogus nepajunta savo elgesio pasekmių ir laikui bėgant išgeria vis daugiau bei dažniau.
Tuo tarpu šeimos nariai ima jausti vis didesnę nuoskaudą ir nusivylimą, o negydomas alkoholizmas įsitvirtina vis stipriau.
Pašnekovės teigimu, neblaivus žmogus negali mąstyti logiškai, todėl bandymai kalbėtis su išgėrusiu gali išspręsti nebent momentinę problemą, pvz. kai išgėręs žmogus nori vairuoti, iš jo galima atimti raktelius ir tam kartui užkirsti kelią nelaimei. 
Bet būna ir sudėtingų situacijų. „Teko ir iš pacientų išgirsti, kad būdamas girtas gali padaryti viską. Alkoholis gali išprovokuoti agresiją“, - neslėpė ji.
Problemų su alkoholio vartojimu turinti žmogų geriausia kalbinti blaivų ir konkrečiai pasikalbėti apie matomą problemą bei paraginti kreiptis į specialistus. Kaip vieną iš galimybių A.Širvinskienė pasiūlė iškelti ultimatumą, bet jį būtina gerai apgalvoti ir pasirinkti tokį, kurį galėsite ištesėti.
Ji taip pat pabrėžė profesionalios pagalbos svarbą, nes atsisakyti alkoholio vien valios pastangomis dažnai nepavyksta, ypač jei alkoholizmas įsisenėjęs.
Kaip atpažinti alkoholizmą?
Daugelis alkoholikus įsivaizduoja lyg tai būtų vien asocialūs, nuolatos ištinę ir apgirtę asmenys, bet iš tiesų alkoholizmas prasideda nuo iš pirmo žvilgsnio nekaltų situacijų.
Pasak A.Širvinskienės, vienas iš alkoholizmo kriterijų – stiprus potraukis vartoti alkoholį. Pavyzdžiui, išėjęs vakare į miestą žmogus neįsivaizduoja, kaip galėtų pabendrauti su draugais prie puodelio kavos, o nusprendęs išgerti tik vieną bokalą alaus nesusivaldo ir išgeria daugiau. 
„Jei žmogus negali suvaldyti alkoholio kiekio ir dažnumo, tai jau susiformavusi priklausomybė“, - neslėpė ji.
Kitas signalas – kūnu jaučiama abstinencija, kai nepavartojus alkoholio pradeda skaudėti galva, užeina drebulys, liaudiškai vadinamas „pachmielas“, norisi dar išgerti.
„Dar kitas ženklas – kai žmogus ima nebesidomėti tuo, kas anksčiau patiko, pvz., sportu, ir vietoje to pasirenka galimybę pavartoti alkoholio“, - sakė pašnekovė.
Ji išskyrė ir paskutinį alkoholizmo požymį, kurį paprastai ir pamato aplinkiniai. Tai situacijos, kuomet žmogus vartoja alkoholį nepaisant matomų pasekmių, kaip prarastas darbas, griūvanti šeima, finansinės problemos ar kelyje įvykusi nelaimė.
Tačiau ši matoma stadija reiškia jau įsisenėjusį alkoholizmą, todėl labai svarbu jį atpažinti kuo anksčiau. 
Pasak A.Širvinskienės, alkoholizmą paprastai nulemia ne viena priežastis. Žmogui įtakos turi jo aplinka, draugai, alkoholio prieinamumas, jo paties asmeninės savybės, tokios kaip reagavimas į stresą, noras pritapti. Todėl labai svarbu ir pajutus problemą nesigėdyti kreiptis į gydytoją.
Neblaivūs vairuotojai labai dažnai išvažiuoja į Lietuvos kelius. Stebina tai, kad daugiau nei 1,5 prom. įpučiančių asmenų sugaunama net daugiau, nei šios ribos neviršijančių. Pareigūnams kiekvieną savaitgalį įkliūva apie 50 vairuotojų, apgirtusių stipriau nei iki 1,5 prom. 
Jiems tai yra labai ryškus signalas, jog sprendimas vairuoti tokios būklės gali reikšti alkoholizmą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.