Pensinio amžiaus vyras nedėvėjo šalmo ir griūdamas susižeidė galvą. Neatmetama, kad ši trauma ir galėjo tapti mirties priežastimi.
Policija skelbė, kad incidentas įvyko tuomet, kai dviratininkai netikėtai kliudė vienas kitą ir griuvo.
Apie sostinės Kalvarijų gatvėje, priešais bažnyčią nutikusią nelaimę apie 10 valandą pranešė praeivė.
Į įvykio vieną atskubėjo policijos patruliai ir greitosios pagalbos medikai, tačiau pastarieji vyriškiui padėti jau nebegalėjo. Jis buvo miręs.
Gresia neįgalumas ar mirtis
Nors dviratininko šalmas neatrodo toks didelis ir tvirtas, kaip skirtieji motociklininkams, jis itin efektyviai saugo dviratininkus nuo žūties.
Daugelis tikisi, kad krisdami nuo dviračio atsirems rankomis ar kojomis ir taip apsisaugos, bet dėl aukštesnio svorio centro ir didesnės inercijos dviratininkai neretai į žemę trenkiasi galva.
Kaip pažymėjo gydytojas neurochirurgas Kęstutis Jacikevičius, dviratininko šalmas negali šimtu procentų apsaugoti nuo galvos traumų, tačiau daugeliu atvejų sumažina jų pasekmes.
„Priklausomai nuo to, kokio stiprumo yra smūgis ir kurioje vietoje jis buvo, traumų pasekmės labai skiriasi.
Vienu atveju tai gali būti paprasčiausias sumušimas, tačiau patiriami ir sudėtingi sužalojimai, kurie baigiasi neįgalumu visam gyvenimui arba mirtimi“, – nelinksmai konstatavo medikas.
Anot pašnekovo, trauma gali būti smegenų sumušimas, taip pat pakraujavimas į smegenis, o tokie pažeidimai ir lemia neįgalumą arba netgi mirtį.
K. Jacikevičiaus manymu, važiavimo greitis šiuo atveju nėra lemiantis faktorius.
Kuo jis didesnis – tuo stipresnį smūgį žmogus patirs krisdamas, tačiau, anot pašnekovo, būta ne vieno atvejo, kai nedideliu greičiu važiavęs dviratininkas už kažko užkliuvęs krito ir sunkiai susižeidė.
„Greitis šalmui nėra esminis faktorius. Ši priemonė apsaugo nuo visų kritimų“, – sakė medikas.
Į rekomendaciją rimtai nežiūri
K. Jacikevičius pastebėjo, kad dviratininko šalmas negelbėtų tik nuo itin stipraus smūgio, tačiau daugeliu atvejų gali išgelbėti gyvybę.
Pašnekovo teigimu, bet koks smūgis galvai ateityje gali turėti baisias pasekmes.
„Didelio laipsnio smegenų sukrėtimas gali turėti ilgalaikes pasekmes, todėl bet kokia galvos trauma yra pavojinga“, – kalbėjo neurochirurgas.
Pagal šiuo metu galiojančias Kelių eismo taisykles, šalmai yra privalomi tik dviračiais keliu važiuojantiems arba vežamiems nepilnamečiams. Kitiems eismo dalyviams jis rekomenduojamas.
Tačiau dviratininkai Lietuvoje kol kas šios rekomendacijos nevertina rimtai, o jų gretose šalmas vis dar nėra įprastas atributas.
Suaugusiuosius juos dėvėti dažniausiai paskatina tik pačių patirtos skaudžios avarijos arba nugirsti pasakojimai apie tai, kaip kažkas kritęs nuo dviračio vėliau ilgam atsigulė į ligoninės lovą.