Pagal naujus planus, vienkartinių ir terminuotų bilietų kainos padidės beveik dvigubai, o tai reikšmingai apsunkins viešojo transporto prieinamumą gyventojams. Pavyzdžiui, 30 minučių bilieto kaina pakils nuo 65 centų iki 1,25 euro, o mėnesinio bilieto kaina – nuo 29 eurų iki 45 eurų. Metinio bilieto kaina taip pat didės nuo 310 eurų iki 480 eurų.
Miesto valdžia teigia, kad surinktos lėšos bus skirtos autobusų ir troleibusų kokybei gerinti, tačiau tokie kainų pokyčiai gali paskatinti daugiau žmonių rinktis asmeninį transportą, o tai prieštarauja tvarumo tikslams.
Reaguodamas į šiuos planus, klimato judėjimas „Fridays for Future“ kartu su Gegužės 1-osios profesine sąjunga organizuoja protestą. Protestas vyks tuo pat metu, kaip ir Vilniaus miesto Tarybos posėdis – sausio 29 d., 12 val., aikštėje prie Vilniaus miesto savivaldybės. Jo metu bus siekiama atkreipti dėmesį į nepriimtiną viešojo transporto bilietų kainų didinimą, kuris neatitinka miestiečių lūkesčių ir socialinio teisingumo principų.
„Esame įsitikinę, kad tvarus transportas turi būti prieinamas visiems. Viešojo transporto kainų didinimas ne tik socialiai neteisingas, bet ir prieštarauja Vilniaus kaip Europos žaliosios sostinės tikslams. Mes raginame miesto valdžios atstovus ieškoti alternatyvių sprendimų, kurie neapsunkintų gyventojų finansinės padėties“, – sako protesto organizatoriai.
2024-ieji buvo pripažinti šilčiausiais metais Lietuvos istorijoje, o miestai, tokie kaip Vilnius, šyla dar greičiau. Vilniaus miesto savivaldybės duomenimis, 38 proc. Vilniaus šiltnamio efektą sukeliančių dujų kyla iš transporto sektoriaus. Vilnius 2025 metais paskelbtas Europos žaliąja sostine, todėl savivaldybė siekia imtis ambicingo tikslo keisti gyventojų keliavimo įpročius, tačiau kartu planuoja drastiškai didinti viešojo transporto bilietų kainas.