„Aktyvumas didėja ir kiekvieną dieną, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, apie 2 tūkst. asmenų pasitikrina. Šio ryto duomenimis yra likę 98 tūkst. asmenų“, – ketvirtadienį žurnalistams teigė „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas.
„Kai pradėjome prieš metus skaičiavome, kad 440 tūkst. vairuotojų per metus turi pasirūpinti šia nauja pareiga, nes nuo sekančių metų sausio 1 dienos būtų stabdomas vairuotojo pažymėjimo galiojimas. (...) Per šį laikotarpį sveikatą pasitikrino 344 tūkst. vairuotojų“, – teigė jis.
Anot „Regitros“ vadovo, neaktyviausiai sveikatą tikrinasi jaunimas – 25–30 metų amžiaus vairuotojai, o o neaktyviausias regionas – šiaurės Lietuva.
„Pagrinde yra mūsų jaunieji vairuotojai, 25–30 metų amžiaus asmenys. Aktyvumas didėja, bet jų dalis yra arti 25 tūkst. O aktyviausi yra, tikrai noriu sakyti ačiū, 40–50 metų amžiaus grupei, nes jų dalis yra pati aktyviausia tikrinantis ir rūpinantis šia pareiga“, – nurodė jis.
„Turime labiau šiaurės Lietuvą – tai Zarasai, Visaginas yra būtent ta pusė ir Panevėžio miesto gyventojai turi labiausiai suskubti, nes ta dalis yra mažiausiai pasitikrinusi sveikatą“, – pridūrė V.Dominauskas.„Regitros“ direktoriaus teigimu, visuomenės informavimo priemonės buvo sėkmingos ir nemaža dalis šiuo metu sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų tai padarė dėl objektyvių priežasčių – įsivertinę savo sveikatos būklę arba dėl to, kad jie šiuo metu negyvena Lietuvoje.
„Dalis mūsų šalies piliečių yra išvykę ir negyvena Lietuvoje. Yra asmenų, kurie priėmė sprendimą nebedalyvauti eisme, įsivertinę savo sveikatos būklę. Aplinkybės yra labai įvairios“, – aiškino jis.
V.Dominauskas tikina, kad termino pasitikrinti sveikatą nukėlimas nėra reikalingas, o tie vairuotojai, kurie pasitikrins sveikatą po sausio 1 dienos, galės dalyvauti eisme jau sekančią dieną.
„Noriu nuraminti, jei vis dėlto sausio 2 dieną asmuo pasitikrintų sveikatą tai tik sausio 2 dieną jis negalėtų dalyvauti eisme. Papildomai daryti nieko nereikės, naujausia informacija apie atsinaujinusį medicininės pažymos galiojimą mes kaip „Regitra“ gausime skaitmeniniu kanalu ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus atstatytas“, – pažymėjo jis.
SAM viceministras: sveikatą patikrinti laiko dar yra
SAM viceministras Edgaras Diržius patikino vairuotojus, kad laiko pasitikrinti sveikatą dar yra ir sveikatos priežiūros įstaigos ministerijai nerodo jokių signalų, jog dėl padidėjusio patikrų krūvio jos nesugeba laiku susitvarkyti su šia užduotimi.
„Įmanoma. Mes iš sveikatos priežiūros įstaigų ir šeimos gydytojų negavome jokių pastebėjimų, kad jie nebespės ar nesugebės paimti to padidėjusio krūvio. Jis pakankamai buvo padidėjęs iki 40 tūkst. per mėnesį ir negavome jokių pastebėjimų, kad nespėtų susitvarkyti“, – nurodė viceministras.
„Su įprastu jis padidėjęs iki 10 kartų kai kuriais mėnesiais, žiūrint retrospektyviai. Šiandien jis paskutiniais mėnesiais kiek mažesnis buvo nei tikrinimosi piko laikotarpiais“, – paaiškino jis.
E.Diržius taip pat pažymi, kad dėl sveikatos patikros nėra pastebimas reikšmingas teisę vairuoti turinčių asmenų sumažėjimas.
„Reikšmingo didėjimo nepastebėjome. Nujaučiame dėl to, kad tie žmonės nesikreipia, nes patys žino, kad jie nelabai gali vairuoti“, – pastebėjo jis.
Policija ramina: ypatingų patikrų nebus
Policijos Viešosios tvarkos biuro viršininko pavaduotojas Mindaugas Akelaitis tvirtina, kad nėra numatyta ypatingų priemonių tikrinti vairuotojus nuo kitų metų, tačiau tai fiksuos automatinės greičio matavimo sistemos keliuose.
„Nesame numatė kokių specialių priemonių, kad stabdyti transporto priemones, tikrinti ar vairuotojo pažymėjimas galioja nuo kitų metų. Bet didžiausias tų žmonių, kurie bus dar nepaėję medicininės apžiūros turbūt bus iš greičio matuoklių ir jei kokį pažeidimą padaro žmogus, viršija greitį, tai automatiškai tikrinamas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas“, – tikino jis.
Pasak Policijos atstovo, nuobaudos nusižengusių vairuotojų laukia tokios pat kaip taiku nepratęsus vairuotojo pažymėjimo galiojimo.
„Atsakomybė yra nuo 30 iki 50 eurų, pirmą kartą 15 eurų. Tas pažeidimas lygiai toks pats kaip laiku nepasikeisti pažymėjimo. Nėra taip, kad iš asmens bus atimta teisė vairuoti – tai yra vairuotojo pažymėjimo negaliojimas“, – nurodė M.Akelaitis.
ELTA primena, kad 2022-ųjų rudenį Seimas nusprendė vairuotojo pažymėjimo galiojimą susieti su medicininės pažymos galiojimo trukme. Vairuotojams, nepasitikrinusiems sveikatos nustatytu periodiškumu, vairuotojų pažymėjimų galiojimas bus sustabdytas.