Iš seno automobilio į apynaujį ar naują: kada tokie mainai atsiperka?

2024 m. spalio 2 d. 09:37
Automobiliai sensta tiek techniškai, tiek morališkai. Į priekį sparčiai žengianti automobilių pramonė prie to tik prisideda, dėl to retas vairuotojas viena transporto priemone naudojasi labai ilgai ar juo labiau iki gyvenimo galo. Žmonės parduoda senus, perka naujesnius automobilius. Tačiau šie procesai gali būti sudėtingi ir sukelti ne tik teigiamų emocijų. Kaip sunkumų išvengti ir kada verta tą daryti?
Daugiau nuotraukų (8)
Naudoto automobilio pardavimas gali sukelti daug iššūkių
Naujo automobilio pirkimas – savotiška šventė. Ir čia nekalbama apie vien tik iš salono išvažiavusius, dar dažais kvepiančius modelius. Vienam naujas automobilis bus tiesiai iš gamyklos, su 10-ies kilometrų rida, kitam – jau 5 metus keliuose zujęs modelis, nuvažiavęs 100 tūkst. km, galbūt dar senesnis, su dar didesne rida.
Svarbu – naujesnis, modernesnis ir geresnis už senąjį, pasąmonėje leidžiantis pajusti, kad gyvenimas gerėja, vargai atsiperka komfortiškesniu, malonesniu važiavimu arba tiesiog baigiasi kančios su senatvinius marazmus pradėjusiu rodyti ankstesniuoju modeliu.
Tačiau ne kiekvienas gali sau leisti naują automobilį vos panorėjęs. Dažnu atveju reikia atsikratyti senuoju. Vieniems tai gali būti labai paprasta, o kitiems – sukelti rimtų rūpesčių.
„Iš principo automobilio pardavimo procesas nėra sudėtingas. Jei automobilį pirkote patys grynais ar pavedimu, jis priklauso jums, įdedate skelbimą, surandate pirkėją, užpildote pirkimo–pardavimo sutartį ir parduodate.
Bet šis procesas gali būti ir keblus. Jeigu automobilį pirkote lizingu ir norite parduoti, kai jo terminas dar nėra pasibaigęs, yra likutinė vertė, reikia rasti iš karto visą sumą sumokėsiantį pirkėją, tada reikia automobilį išsipirkti iš lizingo bendrovės, tapti savininku, perleisti pirkėjui, o jei dar jis nori pirkti išsimokėtinai, gali užklupti nemažai iššūkių, ypač tuos, kurie nežino, kaip užpildyti dokumentus“, – naudotų transporto priemonių pardavimo subtilybes dėsto „Autoplius.lt“ portalo komunikacijos specialistas Gintenis Dauparas.
Kur geriausia seną keisti į naujesnį?
Turint naujesnių automobilių lizingą, naudinga kreiptis į naudoto transporto pardavėjus, siūlančius atpirkti automobilius. Dažniausiai tokias paslaugas siūlo didelės ir gamintojų įgaliotosios įmonės, pavyzdžiui, „Bravoauto“. Ten galima atvažiuoti senu automobiliu, atstovai įvertins jo būklę ir pateiks atpirkimo kainą. Už ją bus galima padengti naujesnės transporto priemonės pirkimo pradinį įnašą ar net nemenką dalį sumos.
Naudotų automobilių atpirkimo paslaugą teikia ir nemaža dalis mažesnių mašinų pardavėjų, bet didieji rinkos žaidėjai neretai ne tik pasiūlo geresnes kainas, bet ir sutvarko visus lizingo reikalus. Taigi jie nuo savininkų pečių numeta papildomų rūpesčių naštą.
Be to, didžiosios įmonės gali pasiūlyti geresnes naujesnio automobilio finansavimo sąlygas. Perkant naudotą mašiną iš antrų ar trečių rankų ne ką mažiau svarbi garantija: nepriklausomi pardavėjai teikia 1–3 mėnesių ir kelių tūkstančių kilometrų garantiją, įgaliotieji dažnu atveju duoda pusę metų, o štai „Bravoauto“ savo gamintojų standartus atitinkantiems panaudotiems modeliams siūlo 12 mėnesių arba 20 tūkst. km garantiją ir 21 dienos automobilio grąžinimo garantiją, jei šis nepatiktų ir kiltų noras pasikeisti į kitą.
Ar keisti automobilį apsimoka?
„Brangius, prabangius automobilius rekomenduočiau atiduoti kokiam nors gamintojo atstovui, nes tokių aukštesnės klasės modelių pirkėjai dažnai nepasitiki privačiais pardavėjais. Prekybos agentas jį parduos greičiau. Kalbant apie paprastesnius automobilius, viskas priklauso nuo finansinių galimybių. Jei finansinė nauda svarbi, geriausia viską daryti pačiam, nes taip galima gauti daugiau – juk pardavėjui taip pat reikia uždirbti. Jei tai nerūpi ir atpirkimo kaina tinka, parduoti naudotą transporto priemonę atstovams yra daug patogiau“, – savo įžvalgomis dalijasi G.Dauparas.
Žinoma, kartais žmonės nedrįsta savo vairuojamą automobilį pasiūlyti naudoto transporto pardavėjui, nes mano, kad iš jo negaus tokios sumos, kokios yra vertas jo ratuotis. Dažnas įsitikinęs, kad, parduodamas transporto priemonę kitam asmeniui pagal skelbimą, jis gali gauti daugiau. Tai gali būti tiesa: automobilių verslu užsiimančios įmonės turi uždirbti, be to, jei keičiamas automobilis su defektais, prieš paleidžiant į antrinę rinką, jį reikia sutvarkyti.
Vieni į trūkumus gilinasi mažiau, kiti, ypač ilgas garantijas suteikiantys įgaliotieji centrai, – labiau. Taigi ir siūlomos atpirkimo kainos daug kur gali gana smarkiai skirtis. Tačiau viskas priklauso nuo parduodamo automobilio ir situacijos.
Štai populiarus 3-iosios serijos BMW su gausia įranga ar hibridinis „Ford Kuga“ krosoveris gali rasti naują savininką ir per vieną ar kelias dienas, o mažai kam žinomas ir dėl to mažai kam reikalingas retas „Inifinity“ sedanas, iš mados išėjęs „Volkswagen Sharan“ vienatūris ar labai brangus, išskirtinės komplektacijos 7-osios serijos BMW limuzinas skelbimų portaluose gali šmėžuoti mėnesių mėnesius, netgi pusmetį ar ilgiau.
Didžiausia vertė – laikas ir patogumas
„Atiduoti kai kuriuos automobilius prekybos agentui – saugiau, logiškiau. Jei automobilis tavo kieme stovės pusę metų, jis ir taip nuvertės, tad, norint su juo atsisveikinti, reikės leisti kainą. Šiaip ar taip, tuos pinigus prarasi, nes stovintis automobilis netenka vertės“, – paaiškino „Autoplius.lt“ ekspertas.
Automobilio atpirkimą ir pakeitimą kitu, naujesniu modeliu siūlantys pardavėjai padės sutaupyti laiko. Tai – vienas didžiausių jų privalumų. Pavyzdžiui, atvykus į „Bravoauto“ su senu automobiliu pro vartus galima išvažiuoti su naujesniu, bent metų garantiją turinčiu modeliu kone tą pačią dieną, ir nereikės apsikrauti jokiais rūpesčiais: neteks savaites ar galimai net mėnesius pardavinėti savo automobilio, ieškoti lizingo pasiūlymų ir pildyti dokumentų.
Tai aktualu tuo atveju, jei pirkėjas neturi atliekamų pinigų naujesnės transporto priemonės pradiniam įnašui. Pavyzdžiui, minėtoji „Bravoauto“ atperka įvairius automobilius, juos taip pat galima panaudoti kaip pradinį įnašą kitam. Automobilius apkeisti galima iš karto.
Tai apsaugo nuo naudotų automobilių rinkos svyravimų: būna tarpsnių, kai visi automobiliai graibstomi lyg karštos bandelės (pavyzdžiui, per pandemiją 2021-aisiais, ypač kai trūko naujų modelių), tačiau kai kada rinka stoja: transporto priemonių pasiūla yra didesnė nei paklausa, todėl jas sunkiau parduoti. Pas pardavėją iškeičiant seną automobilį į naujesnį, visos rizikos ir pardavimo rūpesčiai yra perkeliami tai įmonei.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.