Ir taip ribojo
Plaukioti valtims su benzininiais varikliais Sartų ežere būdavo leidžiama nuo birželio 21 dienos. Buvo ribojamas ne tik laikas, tačiau ir variklių galingumas. Tačiau dabar vidaus degimo varikliai – visai uždrausti.
Anot „Peleko“ vadovo Arvydo Vanago, šis draudimas šokiravo ne tik žvejus. Sartų ežere ne vienas verslininkas vykdo vandens turizmą, tad Vyriausybės priimtą draudimą vyras prilygina ir verslo žlugdymui.
„Pavyzdys: Dusetų jachtklubo nariui buvo suteikta parama įsigyti laivą, vykdyti verslą plukdant turistus. Žmogus pasinaudojo parama, įsigijo laivą, bet – „bam“, uždraudžia jo veiklą, nutraukia pajamų srautą. Kur logika?
Labiausiai visus piktina faktas, kad viskas buvo padaryta „už akių“: su niekuo nepasitarta, nekalbėta ir nederinta. Nors sprendimo aiškinamajame rašte teigiama, kad buvo daryti susitikimai, situacija pristatyta, deja, kiek man teko kalbėti su šio sprendimo tiesiogiai paliečiamais žmonėmis, visi sako sužinoję apie jį tik jau jam įsigaliojus.
Mes nagrinėjome tą Sartų regioninio parko planą, kurį sudaro labai daug punktų ir papunkčių, ir informaciją apie draudimą plaukioti benzininiais varikliais radom įterptą lyg tarp kitko, tarp paukščių, žolių ir žemės išsaugojimo. Susidarė įvaizdis, kad viskas atlikta sąmoningai, siekiant, kad niekas nepamatytų ir nepaprieštarautų“, – apmaudą liejo A.Vanagas.
Norėjo bendradarbiavimo
Pašnekovas neslėpė – beveik visa bendruomenė, kurią tiesiogiai palietė šis draudimas, neabejoja, kad prie draudimo įvedimo prisidėjo suinteresuoti asmenys, to laukę daugybę metų: „Tos minties vedini jie ir „įkišo“ punktą tarp žvejams ar verslininkams neaktualių eilučių... O ir sprendimo projektas nebuvo tinkamai paviešintas: juk ne kiekvienas žvejys ar verslininkas žino, kur patalpinti teisės aktų projektai, jei apskritai žino, kad kažkoks jam aktualus projektas yra rengiamas.
Prie priimto sprendimo pridėtas aiškinamasis raštas, kuriame turėtų būti kalbama ir apie draudimą, tačiau nieko tokio nėra, įrašytas abstraktus sakinys „numatyti priemones neigiamam veiklos poveikiui mažinti ir šios saugomos teritorijos aplinkai saugoti“. Mūsų nuomone, tai lyg ir parodo, kad norėta nuslėpti naująjį draudimą dar prieš jį priimant“.
Pasak žvejo, dalis paties parko plano punktų yra prieštaringi patys sau ir pateikia pavyzdį: plane numatyta Dusetose įrengti 8,6 ha laivų nuleidimo vietą, su aptarnavimo centru ir t.t.
„Ne valčių, o laivų. Kam jis reikalingas, jei uždraudė plaukiot benzininiais varikliais? Plane numatyta daug visko išsaugoti, mes tam neprieštaraujam, bet iškart kardinaliai ir paslapčia kažką uždrausti – taip nedaroma. Aiškinamajame rašte nurodyta, kad neigiamų šio sprendimo priėmimo pasekmių nenumatyta. Tačiau jų yra ir nemažai, tiek žvejams, tiek verslininkams“, – susirūpinimą reiškė pašnekovas.
Siekia pakeisti tik vieną punktą
Peticiją žvejų klubo „Pelekas“ vardu praėjusią savaitę pateikęs A. Vanagas tikino, kad ne tik žvejai, tačiau visi, kuriuos tiesiogiai „palietė“ draudimas, norėtų pakeisti tik vieną, 9.7 Sartų regioninio parko planavimo schemos (ribų ir tvarkymo planų) patvirtinimo punktą, skelbiantį, kad „siekiant apsaugoti vietos paukščius nuo trikdymo, Regioninio parko vandenyse draudžiama plaukioti savaeigėmis transporto priemonėmis su vidaus degimo varikliais“.
Pasak vyro, visi supranta poreikį saugoti parką, tačiau prašo nustatyti pereinamąjį laikotarpį, kad žvejai ir verslininkai turėtų laiko persiorientuoti. Klubo „Pelekas“ vadovas dalyvavo ir paskutiniajame Rokiškio rajono tarybos posėdyje, kur situaciją išdėstė tarybos nariams ir kreipėsi į juos pagalbos: „Su tokiu pat prašymu kreipėmės ir į Zarasų tarybos narius bei merę. Prašome padėti ir savo ruoštu kreiptis į Vyriausybę bei Aplinkos ministeriją, kad pašalintų bent minėtą punktą.
Arba pakeistų jį nurodydami pereinamąjį laikotarpį. Nes taip kardinaliai uždrausti, mūsų atžvilgiu, yra nesąmonė. Po tarybos posėdžio opozicija ir Rokiškio meras susiekė su mumis ir pažadėjo iš savo pusės padėti, kiek galės. Viliamės, kad pažadai bus ištesėti“.
Stebėjosi „numestu“ draudimu
Minėtoje Sartų parko planavimo schemoje yra pažymėta, kad numatyti Bradesių ir Kriaunų stovyklaviečių vystymai. Atrodo natūralu, kad informacija apie planuojamus pokyčius turėtų pasiekti atsakingą seniūniją. Visgi, Kriaunų seniūnijos seniūnė Akvilė Šaltenė teigė, kad seniūniją pasiekė tik informacinis pranešimas, kuriuo seniūnija buvo įpareigota pasidalinti su bendruomene.
„Šioje situacijoje mes gavome informacinį pranešimą, kad rengiamas kažkoks projektas ir nurodymą juo pasidalinti skelbimų lentoje. Teisės aktų, kuriuose būtų aiškinama kas ir kaip keičiasi, mums niekas nesiunčia. Šį klausimą turėjo derinti rajono savivaldybė ir deleguoti asmenys.
Su mumis niekas nieko nederino. Sprendimas, mano nuomone, keistas – juk dažniausiai būna nurodytas pereinamasis laikotarpis. Dabar – nieko nėra, taip „numetė“ sprendimą ir iš karto draudžiama“, – trumpai situaciją pakomentavo seniūnė.