Manipuliuojama informacija apie automobilį
Susitikimas su automobilių perpardavinėtojais ne visada baigiasi sąžiningai sudaryta pirkimo-pardavimo sutartimi. Tačiau kai pastaroji pasirašyta, o automobilio brokas ar apie jį nuslėpta informacija išlenda kaip yla iš maišo tik po kurio laiko, tampa labai apmaudu. „Longo LT“ vadovo Pauliaus Valiukėno teigimu, dažniausiai tokių situacijų nutinka, kai aklai pasikliaunama skelbime pateikta informacija.
„Automobilių perpardavinėtojų skelbimuose pateiktą informaciją reikėtų vertinti itin atsargiai, nes ja labai dažnai manipuliuojama. Pavyzdžiui, jeigu automobilis buvo registruotas 2015 m. gruodžio mėn., skelbime galima rasti nurodytus 2016 metus“, – pasitaikantį sukčiavimo pavyzdį pateikia P.Valiukėnas.
Anot jo, skelbimuose taip pat pasitaiko atvejų, kai nurodoma klaidinga transporto priemonės kategorija: „Rečiau, bet būna atvejų, kai perpardavinėtojai nurodo vienokią kategoriją, nors realybėje ji yra kitokia. Tarkime, vietoje krovininio, kaip rašoma dokumentuose, skelbime nurodoma kad automobilis yra keleivinis. O čia jau papildomos išlaidos ir nenumatytas vargas tokio automobilio savininkui, nes jam teks dažniau atlikti techninę apžiūrą ir mokėti kelių mokestį“, – atkreipia dėmesį P.Valiukėnas.
Visgi tai retesni sukčiavimo atvejai. Kur kas dažniau pasitaiko situacijų, kai atsukama rida arba sudedamos abejotinos kokybės detalės.
„Dirbtinai, arba maskuojant tikrąją padėtį, sukčiai neretai siekia padidinti automobilio vertę. Dažniausiai tą jie daro atsukdami – t.y. sumažindami ridą. Kitas pasitaikantis atvejis, kad po automobilio avarijos yra sudedamos naujesnio to paties modelio detalės. Dėl šio „triuko“ vėliau gali kilti įvairių problemų, pavyzdžiui, įvykus draudiminiam įvykiui kompensuojamos pigesnės detalės.
Dar pasitaiko atvejų, kad žmogus įsigyja automobilį be katalizatoriaus.Taip tikrai gali atsitikti, nes juodojoje rinkoje tokia detalė turi vertę“, – dažniau pasitaikančias sukčiavimo schemas automobilių rinkoje apžvelgia vadovas.
Būdai, kaip nustatyti tikrąją automobilio vertę
Pasak automobilių eksperto, atskirti tikrąją automobilio vertę nuo dirbtinai padidintos galima dėmesį ir laiką skiriant pateiktų duomenų tikrinimui. Tai galima atlikti patiems savarankiškai arba servise. Be to, svarbu prisiminti tris svarbiausius dalykus, kurie lemia automobilio kainą – metai, rida ir komplektacija.
„Tai trys dalykai, kuriuos nesąžiningi asmenys siekia pateikti ne tokius, kokie iš tikrųjų yra. Tad į juos labiausiai reikėtų kreipti dėmesį. Pirmiausia automobilio metus reikia tikrinti transporto priemonės techninės specifikacijos dokumentuose ir nepasitikėti jokiais kitais popieriais. Tuo tarpu ridą jau reikia tikrinti servise, pačiam sunku bus atskirti, ar rida atsukta.
Kalbant apie komplektaciją, reikia įvertinti, ar ji originali. Tą galima padaryti paprašius VIN numerio, nes pagal jį internete galima pažiūrėti, kokia yra tikroji automobilio komplektacija“, – praktiniais patarimais, kaip apsisaugoti nuo galimų apgaudinėjimo atvejų, dalijasi automobilių ekspertas.
Teisinė sistema neapsaugo, išeitis – rinktis patikimą pardavėją
Pasak automobilių eksperto, esama teisinė sistema sunkiai gali kovoti su sukčiavimu automobilių prekyboje. Visų pirma dėl to, kad ji labai lėtai keičiasi ir veikia labiau ant popieriaus nei realybėje. Tačiau yra variantas kreiptis į vartotojų teises.
„Gerai kad yra vartotojų teisės, kurios gina pirkėją, tačiau tai ne visada yra išsigelbėjimas. Pardavėjas gali paduoti vartotojų teisių sprendimą į teismą, tačiau teismų sistema yra apkrauta, advokatai daug kainuoja, todėl procesas gali trukti ne vienerius metus“, – teigia ekspertas.
Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo sukčiavimo atvejų, pasak P.Valiukėno – rinktis sertifikuotą pardavėją.
„Jie vertina savo reputaciją ir patys prieš įsigydami automobilį atlieka visus patikros žingsnius. Sertifikuotas automobilių pardavėjas jokiais būdais nepirks įtartinų, su bloga istorija ar klaidinga informacija automobilių. Tokiu būdu jie eliminuojama riziką pasiūloje atsirasti tokiems automobiliams, kurie ateityje galėtų sukelti pirkėjams problemų“, – pažymi ekspertas.