Pekinas tokį žingsnį žengė praėjus kelioms dienoms po to, kai JAV įvedė naujus suvaržymus mikroschemų eksportui.
Vašingtonas anksčiau šią savaitę pranešė, kad labiau varžys pažangių puslaidininkių, kurie yra itin svarbūs dirbtinio intelekto sistemoms, eksportą. Tai yra JAV pastangų apriboti Pekino prieigą prie pažangių technologijų dalis.
Kinija šią JAV politiką laiko nesąžininga ir savo ruožtu taip pat ėmėsi veiksmų – liepą šalis pareiškė, kad kai kuriems produktams, kurių sudėtyje yra lustų gamybai svarbių medžiagų galio ir germanio, bus taikoma griežtesnė eksporto kontrolė.
Tuo metu pagal naujausias priemones, kurias penktadienį pristatė Kinijos prekybos ministerija, eksportuotojai turės kreiptis dėl leidimų parduoti klientams iš užsienio kelių rūšių grafitą.
„Atsižvelgdama į būtinybę ginti savo nacionalinį saugumą ir interesus, Kinija, vadovaudamasi įstatymais, pritaikė tam tikriems grafito gaminiams eksporto kontrolę“, – pareiškė ministerija. Ji kalbėjo apie „įprastą“ eksporto kontrolės pakoregavimą, kuris esą nėra nukreiptas prieš kurią nors konkrečią šalį ar regioną.
Grafitas dažnai naudojamas ličio jonų baterijoms gaminti.
JAV Geologijos tarnybos duomenys rodo, kad praėjusiais metais Kinija buvo didžiausia pasaulyje grafito gamintoja.
Kaip pranešama, eksporto kontrolė bus taikoma didelio grynumo, stiprumo ir tankio bei natūraliam dribsnių pavidalo grafitui. Į sąrašą buvo įtrauktas dar trijų tipų grafitas, kuriam jau buvo taikomi laikini ribojimai.
Pasaulyje šiuo metu stebint augančią elektromobilių ir jiems skirtų baterijų paklausą, manoma, kad pasaulinis grafito suvartojimas ateityje didės.
Nauji ribojimai įvesti tarp Kinijos ir JAV jau kurį laiką tvyrant prekybos įtampai.