Baigėsi kompensacijos už taršių automobilių sunaikinimą: išmokėjo milijonus

2023 m. rugpjūčio 20 d. 10:04
Birželio mėnesį baigėsi kvietimas gyventojams sunaikinti savo taršius automobilius ir už juos gauti kompensaciją už įsigytą mažiau taršią transporto priemonę, el. paspirtuką, dviratį ar apmokėti viešojo transporto bilietus ar dalijimosi paslaugas. Kampanijos metu sunaikinti keliasdešimt tūkstančių automobilių, tačiau jų šalies keliuose liko daugybė. Aplinkos ministerija rezultatais yra pakankamai patenkinta, tačiau nėra įsitikinusi, kad parama bus pratęsta.
Daugiau nuotraukų (6)
Išmokėjo milijonus
Kaip skelbia Aplinkos projektų valdymo agentūra, nuo šių skatinimo priemonių suteikimo pradžios 2019 m. sunaikinta beveik 40 tūkst. taršių automobilių, jų duomenimis panašus skaičius lengvųjų automobilių registruotas Klaipėdos rajone.
Aplinkos ministerija informuoja, kad paramą mažiau taršiems automobiliams įsigyti, sunaikinus senąsias transporto priemones iš Klimato kaitos programos teikia nuo 2019 m., o paramą kitoms alternatyvioms judumo priemonėms teikia nuo 2020 m.
Agentūros komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Cijūnėlienė informuoja, kad per paskutinius metus (nuo 2022 m. birželio iki 2023 m. birželio), šalies gyventojai pateikė daugiau nei 12 tūkstančių paraiškų kompensacijai gauti. Tai reiškia, jog ir automobilių per šį laikotarpį lietuviai sunaikino tiek pat.
Maksimali kompensacijos suma – 1000 eurų vienam žmogui, o bendrai šalies gyventojams išmokėta suma siekia kelis milijonus.
„Pagal paskutinius šių metų birželį pasibaigusius kvietimus kompensacijoms išmokėta jau daugiau nei 7,4 mln. Eurų“, – statistiniais duomenimis dalinasi K.Cijūnėlienė.
Ją papildo Aplinkos ministerijos Klimato politikos grupės patarėja Emilija Šaulytė: „Šiai paramai iš viso skirta – 34,7 mln. Eur Klimato kaitos programos lėšų. Mažiau taršių automobilių įsigijimui iš Klimato kaitos programos nuo 2019 m. skirta 7,7 mln. Eur, o kitoms priemonėms: viešojo transporto bilietams, dalijimosi paslaugoms, paspirtukams ir dviračiams nuo 2020 m. – 27 mln. Eur.“
Dauguma pasinaudojo
Įmonės „Regitra“ duomenimis, vien per pirmąjį šių metų pusmetį buvo sunaikinti 13817 M1 kategorijos lengvieji automobilių.
O per visus praėjusius metus buvo gautos 25428 pažymos apie sunaikintus automobilius.
Žinoma, ne visada automobilio sunaikinimo priežastis gali būti jo sukeliama per didelė tarša, tačiau dažniausiai utilizuojami eksploatacijai nebetinkami seni automobiliai.
Visgi panašu, kad Aplinkos ministerija šios skatinamosios priemonės rezultatais liko patenkinta.
„Dauguma gyventojų turėjusių senas taršias transporto priemones pasinaudojo šia parama ir įsigijo mažiau ar visai netaršias transporto priemones“, – teigia E. Šaulytė.
Ar bus kita galimybė?
Aplinkos ministerijos atstovė sako, kad skiriama parama turėjo sumažinti naujų mokesčių naštą šalies gyventojams. Šansas gauti šią kompensaciją buvo suteiktas kelis kartus, nes paraiškų teikimo terminas buvo pratęstas.
„Šios priemonės buvo parengtos siekiant sukurti paramos mechanizmą gyventojams dėl įvesto automobilių registracijos mokesčio ir pratęstos planuojant automobilių taršos mokestį, kuriam nebuvo pritarta ir jis nebuvo įvestas“, – tikina E.Šaulytė.
Deja, neaišku, ar tie, kurie nesuspėjo pasinaudoti šia proga, dar turės galimybę gauti kompensaciją.
„Kol kas tokių žinių neturime. Sprendimą turi priimti Aplinkos ministerija“, – paklausta, ar yra planuojama panaši akcija, atsako K.Cijūnėlienė.
Aplinkos ministerija dar nėra apsisprendusi, kokias taršos mažinimo priemones taikys toliau, todėl dar nėra aišku, ar kompensacija paspirtukams, dviračiams ir kitoms tvaresnėms judumo formos bus pratęstas.
„Sprendimas dėl paramos teikimo iš Klimato kaitos programos pareiškėjams, kurie sunaikina seną taršų automobilį ir pakeičia jį į netaršias transporto priemones dar nėra priimtas“, – tvirtina E.Šaulytė.
Pasak jos, nors senų taršių transporto priemonių keitimas į mažiau ar visai netaršias transporto priemones padeda mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir prisideda prie oro kokybės gerinimo, šiuo metu kompensacijos mažiau taršioms transporto priemonėms įsigyti vertinamos kartu su kitomis klimato kaitos švelninimo tikslams įgyvendinti planuojamomis priemonėmis.
Ministerija informuoja, kad šiuo metu Klimato kaitos programos investicijų plane rezervuota 111,7 mln. eurų bus paskirstyta šiuo metu atnaujinamo Nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų plano įgyvendinimui.
Bus svarstoma, kam naudingiausia skirti lėšas, kokios priemonės bus efektyviausios ir neturi kito finansavimo šaltinio. Lėšas planuojama tvirtinti 2023 m. rugsėjo mėn. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.
„Tuo metu bus apsispręsta, ar teikti toliau paramą pareiškėjams, kurie ketina įsigyti mažiau ar visai netaršias transporto priemones vietoje senų utilizuotų taršių transporto priemonių“, – teigia E.Šaulytė.
Šiuo metu gyventojai gali pildyti paraišką ir gauti paramą įsigijus grynąjį elektromobilį. Jeigu pareiškėjas įsigijo naują elektromobilį, jam bus suteikta 5000 eurų išmoka, o įsigijus naudotą – 2500 eurų.
Daugiau informacijos ir užpildyti prašymo formą galite rasti čia.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.