Lietuviai jungiasi prie tarptautinio projekto: sieks 20 proc. sumažinti CO2 emisijas transporto sektoriuje

2023 m. gegužės 23 d. 10:29
Transporto ir logistikos sektorius atsakingas už 21 proc. pasaulinės CO2 emisijos. Tvarus transportas vienas iš pagrindinių ES žaliojo susitarimo elementų, todėl transporto sektorius patiria ypač didelį suinteresuotų asmenų spaudimą.
Daugiau nuotraukų (3)
Norint ženklių ir greitų sprendimų, siekiant sumažinti klimato taršą šioje srityje, dažniausiai būtinos didžiulės investicijos.
Siekiant paspartinti šį procesą, Transporto inovacijų asociacija (TIA) kartu su dar penkiomis įmonėmis Lietuvoje, jungiasi prie projekto, kuriuo bus siekiama sumažinti išmetamo CO2 kiekius bent 20 procentų, rašoma pranešime spaudai.
TIA vadovė Asta Kazlauskienė tvirtina, kad transporto sektorius šiuo metu patiria nemažai sunkumų. Logistikos ir transporto pramonė iki šiol tarpusavyje nekoordinuoja ir nestebi išmetamų teršalų kiekio.
„Iki 2050 metų transporto sektorius turėtų sumažinti savo CO2 emisiją 90 proc.: 2025 metais – 15 proc., 2030 metais – 30 proc. Transporto įmonės negali laukti geresnių laikų ir jau dabar privalo ieškoti sprendimų, kaip sumažinti išmetamą CO2 kiekį.
Įsivaizduojama, kad norint pasiekti šių rezultatų reikia didžiulių investicijų, tačiau tai nėra tiesa. Jei transporto ir logistikos bendrovės aktyviau skaitmenintų savo veiklą, dalintųsi informacija, atidžiau planuotų maršrutus, tai leistų jau dabar mažinti taršą aplinkai be papildomų investicijų į transporto parko atnaujinimą“, – įsitikinusi ji.
Norint išspręsti šią problemą, lietuvių komanda jungiasi prie „Horizon Europe“ finansuojamo projekto „Admiral“, kuriuo bus siekiama nekeičiant vilkikų į mažiau taršius, vien tik procesų optimizavimo ir skaitmeninimo pagalba, mažiausiai 20 proc. sumažinti išmetamo CO2 kiekius.
„Horizon Europe“ yra pagrindinė Europos Sąjungos (ES) mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programa, kuriai skirtas 95,5 mlrd. eurų biudžetas.
Ji padeda kovoti su klimato kaita, siekti Jungtinių tautų darnaus vystymosi tikslų ir skatina ES konkurencingumą bei augimą.
Projekto „Admiral“ pagrindiniai koordinatoriai Suomijos techninių tyrimų centras. Iš viso prie projekto prisijungė 21 partneris iš skirtingų šalių Europoje.
Partneriai iš Vokietijos, Portugalijos, Ispanijos, Slovėnijos, Suomijos ir Lietuvos kurs, testuos savo sukurtus produktus, adaptuos, integruos, jungsis ir mokysis vieni iš kitų.
Projekto pabaigoje bus sukurtas „AWAKE“ platforma, kurioje bus galima įsigyti mažiau taršias transporto logistikos paslaugas.
Pranešime pabrėžiama, kad Lietuvos projektui vadovaus ir prižiūrės, kad projekto tikslai būtų pasiekti Transporto inovacijų asociacija, kuri kartu su partneriais kurs ir testuos skaitmeninus produktus bei ieškos kitų logistikos procesų optimizavimo būdų galinčių sumažinti CO2 emisijas.
Skaitmeninius logistikos sprendimus kurs Lietuvos įmonės „TREVIO“, „NORMALIS“ ir „CARGO SIGN“, o sprendimus testuos įmonė „CargoGO Logistics“ ir Klaipėdos LEZ.
Lietuvių projektas daugiausia dėmesio skirs skaitmeninių ryšių tarp logistikos tinklo narių kūrimui ir jų poveikio demonstravimui. Gerinant šį bendradarbiavimą būtų galima įrodyti, kad kelių transportas gali tapti tvaresniu skaitmenizacijos ir procesų optimizacijos dėka.
A.Kazlauskienės teigimu, pritaikius skaitmenines priemones, kurios sumažintų neigiamą įtaką klimatui, transporto sektorius taptų konkurencingesnis ir padidintų paslaugų efektyvumą.
„Skaitmeniniai sprendimai logistikos sektoriuje leistų padidinti tiekimo grandinės dalyvių bendradarbiavimą ir optimizuoti infrastruktūros naudojimą net skirtingose šalyse. Įgyvendinus projektą įmonės galės sekti CO2 pėdsaką savo maršrutuose, o tai leis klientui rinktis kelionės kryptį pagal kainą arba mažesnį išmetamą CO2 kiekį.
Šiai temai aptarti rudenį vyksiančiame Transporto inovacijų forume bus skirta atskira sesija. TIA tikslas – skatinti įmones mokytis kartu ir prisidėti prie tvaresnių sprendimų transporto sektoriuje“, – apibendrina TIA vadovė A. Kazlauskienė.
CO2oro taršaTransportas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.