Technologijos keičia darbo rinką: tūkstančius paliesiantys pavyzdžiai – automobilių pasaulyje

2023 m. kovo 23 d. 16:43
Gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių yra gyvenimo dalis ir sulig kiekviena diena jis tampa vis svarbesnis kalbant tiek apie asmeninį gyvenimą, tiek – apie kitas sritis. Pastaruosius dešimtmečius pramonę į priekį varė technologinė pažanga, tad naujos galimybės, išaugęs našumas bei galimybės dirbti tvariau nei kada nors anksčiau paveikė mus visus. Beveik visose pramonės srityse ieškoma naujų sprendimų ir naujoviško požiūrio, o tam reikia pokyčių ir įmonėse, ir darbuotojų galvose.
Daugiau nuotraukų (9)
Norint pereiti prie tvarių technologijų stambiose, kaip antai automobilių, pramonės šakose, reikia esminių permainų darbo rinkoje. Tiek nauji, tiek jau esami šios srities darbuotojai privalo įgyti papildomų kompetencijų, o darbdaviai, norintys išlikti konkurencingi, turi būti tikri, kad jų samdiniai spėja žengti koja kojon su pašėlusiai besikeičiančiu pasauliu ir gauna visą reikiamą pagalbą, kad prisitaikytų prie nuolat kintančių sąlygų.
Tokį požiūrį demonstruojančių pavyzdžių yra nemažai. Štai prabangius elektrifikuotus automobilius gaminanti bendrovė „Jaguar Land Rover“ 2022-ųjų pabaigoje paskelbė, jog per ateinančius trejus metus perkvalifikuos 29 000 žmonių tam, kad šie atitiktų ateities poreikius. Tūkstančiai darbuotojų jau yra baigę būtinas perkvalifikavimo programas.
Papildomai britų gamintojas pasirengęs priimti į savo komandą naujų kompetencijų turinčių specialistų. 2022-ųjų pabaigoje „Jaguar Land Rover“ ir jo mažmeninių atstovų surengtuose mokymuose dalyvavo apie 10 000 darbuotojų, šimtai žmonių perkvalifikavimo programą pradės šiemet.
„Ateities įgūdžių“ (angl. „The Future Skills“) programa siekiama užtikrinti, kad visi darbuotojai turėtų įgūdžių, padedančių prižiūrėti ir parduoti naujos kartos elektrifikuotus, skaitmeninius ir autonominius automobilius. Svarbu, kad žmonės dirbtų šiuolaikiškoje aplinkoje ir, jei būtina, galėtų darbuotis iš „savo namų biuro“.
Automobilių apžvalgininkas Justas Lengvinas kaip pavyzdį pateikia technologijų sektoriaus įmones, nes jos geriausiai atspindi, kaip reikia prisitaikyti prie itin sparčių nuolatinių pokyčių ir išbandyti naujausius metodus.
„Viena iš dabartinių darbo rinkos tendencijų yra hibridinis darbo stilius. Tai vis dar nemenkas iššūkis daugeliui organizacijų, nes techniniai įgūdžiai, mokėjimas savarankiškai planuoti, priimti sprendimus ir vidinės motyvacijos turėjimas tėra tik dalis įgūdžių, kurie turi būti plėtojami hibridinio darbo rėmuose“, – sako jis.
Tobulėja drauge su technologijomis
„Jaguar Land Rover“ siekis artimiausioje ateityje tapti vien tik elektrinių automobilių gamintoju yra susijęs su virsmais beveik visose verslo srityse. Kadangi automobilių pramonė patiria vieną didžiausių pokyčių savo istorijoje – visišką elektrifikaciją, – visi šio sektoriaus darbuotojai, pradedant dizaineriais, baigiant remontininkais ir pardavėjais, privalės prisitaikyti.
Dabar apie 80 proc. visų „Jaguar Land Rover“ oficialių atstovybių siūlo elektrinių automobilių priežiūros darbus. Tam, kad pagerintų šios srities rodiklius ir suteiktų naujausių žinių apie elektromobilius bei naujausius technologinius pasiekimus, šiemet gamintojas kvalifikacijos kėlimo kursus siūlo kone visiems savo specialistams.
Papildomai „Jaguar Land Rover“ planuoja perkvalifikuoti tūkstančius aukščiausios srities profesionalų, kurių dėmesio centre iki šiol buvo vidaus degimo varikliai. Perkvalifikavimas leis jiems sutelkti dėmesį į elektrifikuotus ir autonominius automobilius.
Įgyti papildomų įgūdžių būtina ne tik tam, kad būtų galima atlikti užduotis, bet ir dėl saugumo. Kadangi gamyklose įsibėgėja elektromobilių gamyba, visi darbuotojai privalo suprasti, kaip saugiai elgtis su aukštos įtampos sistemomis. Be to, daugelis žmonių imasi naujų pareigų, kokių iki šiol nebuvo arba, paprasčiausiai, tų, kurios labiau atitinka jų gebėjimus ir interesus šioje pokyčių eroje.
Pasak J. Lengvino, viena pagrindinių šiandienos darbo rinkos tendencijų – nutolimas nuo tradicinių vaidmenų, mažiau dėmesio tam, kas buvo daroma praeityje, ir leidimas darbuotojams daryti tai, ką jie nori.
„Žmonėms patinka stiprią vertybinę kultūrą turinčios įmonės, kuriose personalizuotas profesinis tobulėjimas, kur yra galimybės lanksčiai dirbti, kur juntama stipri komandinė dvasia bei įkvepianti lyderystė“, – pabrėžia J. Lengvinas.
„Perėjimas nuo vidaus degimo variklių prie elektromobilių buvo gana lengvas. Abi sritys reikalauja gerų chemijos žinių. Aš apie trečdalį savo laiko galėjau skirti nepriklausomam mokymuisi. Dabar, dirbdamas su elektromobiliais, regiu ilgalaikį programos potencialą, nes ji padeda įgyvendinti įmonės „Reimagine“ strategiją“, – kalba „Jaguar Land Rover“ inžinierius Karlas Gunnarssonas.
Iki šiol jis dirbo daugiausia su dyzelinių automobilių katalizatoriais. Nuo praėjusių metų pradžios K. Gunnarssonas triūsia elektromobilių baterijų skyriuje, kur jo ir visos komandos užduotis – padidinti energijos tankį baterijose, kad išaugtų elektra varomų transporto priemonių nuvažiuojamas atstumas.
IT specialistai automobilių pramonei
Didžiosios Britanijos automobilių gamintojas ne tik perkvalifikuoja esamus darbuotojus, bet ir priima naujus specialistus. Ypač tuos, kuriuos neseniai užgriuvo atleidimų banga. 2022 m. lapkritį „Jaguar Land Rover“ paskelbė, kad Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, JAV, Indijoje, Kinijoje ir Vengrijoje samdys daugiau nei 800 naujų darbuotojų skaitmeniniams ir inžineriniams darbams.
Atsižvelgdama į pernai nusiritusią atleidimų bangą technologijų sektoriuje, bendrovė „Jaguar Land Rover“ sukūrė darbo paieškoms skirtą interneto portalą. Jis atveria naujas karjeros galimybes žmonėms, netekusiems darbo technologijų sektoriuje.
Kadangi įmonė tampa ne tik elektromobilių gamintoja, bet ir skaitmenine bei duomenų naudojimu grįsta organizacija, siūlomos darbo vietos tokiose srityse kaip autonomija, dirbtinis intelektas, elektrifikacija, interneto debesijos programinė įranga, duomenų mokslas, mašinų mokymasis ir kt.
J. Lengvinas pastebi, jog netgi tokiose, atrodytų, elementariose srityse, kaip skaitmeniniai prietaisų skydeliai, multimedijos ekranai, vartotojo sąsajų kūrimas ir programavimas, sėkmingai galėtų darbuotis IT srities specialistai.
„Automobiliai primena išmaniuosius įrenginius: kartais, važiuojant skirtingais automobiliais, man vis dar kyla klausimų, kodėl, atrodo, tokio paprasto dalyko kai kurie gamintojai nesugeba padaryti gerai“, – stebisi pašnekovas. Jis įsitikinęs, kad tokius darbus tikrai galima patikėti IT srities profesionalams, pratusiems dirbti su vartotojams patogiais produktais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.