Prisiruošė automobilį iškeisti į autobusą, tačiau nesitikėjo, kad gali užsitraukti baudą: sistema – „tragiška“

2022 m. spalio 19 d. 17:09
Darnų judumą propaguoti ir vilniečius į miesto transportą susodinti turėjusi kadaise išgirta „Statyk ir važiuok“ aikštelė V.Gerulaičio gatvėje tyliai uždaryta. O kitose kol kas veikiančiose keturiose aikštelėse gali sulaukti nemalonių netikėtumų.
Daugiau nuotraukų (5)
Kaip dabar veikia „Statyk ir važiuok“ sistema? 53 metų vilnietis Mindaugas gali apibūdinti vienu žodžiu – tragiškai.
Negana to, kad V.Gerulaičio gatvėje jis neberado „Statyk ir važiuok“ aikštelės, kuria anksčiau ne kartą naudojosi, dar veikiančioje kitoje tokioje aikštelėje Ukmergės gatvėje jis vos netapo nelegalu, kuriam galėjo grėsti bauda.
Testavimo punkto neliko
Mindaugui spalio 6 dieną reikalai taip susiklostė, kad jis nutarė pasinaudoti Vilniaus valdžios išgirtąja „Statyk ir važiuok“ sistema, kai automobilį palieki specialioje aikštelėje, sumoki 50 centų, gauni bilietą ir visą dieną su juo gali važinėtis miesto viešuoju transportu.
Mindaugui pakeliui buvo „Statyk ir važiuok“ aikštelė V.Gerulaičio gatvėje.
Anksčiau vyras ja dažnokai naudojosi, bet atėjus pandemijai čia atsirado palapinės, kuriose buvo atliekami COVID-19 testai.
Pandemija galų gale baigėsi, palapinių nebeliko, aikštelė atlaisvinta.
Laiku pamatė švieslentę
Spalio 6-osios rytą aikštelės užtvarai buvo pakelti, čia stovėjo tik vienas automobilis.
Į aikštelę įsukęs Mindaugas jau buvo čia bepaliekąs automobilį, kai pastebėjo, kad neveikia bilietų automatas. Maža to, švieslentėje degė užrašas, skelbiantis, kad automobilio stovėjimas aikštelėje kainuos 30 centų už valandą.
Tiek pat, kiek kainuoja palikti automobilį šalia esančioje žaliojoje stovėjimo zonoje.
„Paprastai palyginti atlaidžiai žiūriu į mero Remigijaus Šimašiaus krečiamas kvailystes, bet tada nesusilaikiau ir riebiai nusikeikiau. Tai kur, po galais, tas išgirtasis darnus judumas ir siekis vilniečius persodinti į viešąjį transportą?
Prieš penkerius metus mieste savivaldybė pastatė tris „Statyk ir važiuok“ aikšteles, didžiavosi, kokie mes šiuolaikiški ir gamtą tausojantys. O dabar ką? „Žaliosios bangos“ propaguotojai tyliai uždarinėja aikšteles“, – „Sostinei“ piktai pasakojo Mindaugas.
Vilniečiui neliko nieko kita, kaip važiuoti kelis kilometrus į kitą „Statyk ir važiuok“ aikštelę Ukmergės gatvėje. Ši aikštelė kol kas neuždaryta – veikia. Tačiau nuotykiai nesibaigė.
Gavo svetimą bilietą
Mindaugas pastatė aikštelėje automobilį ir nuėjo prie mokėjimo aparato susimokėti. Viskas kaip visada: įkišo mokėjimo kortelę, surinko PIN kodą, aparatas pamąstė, parašė, kad operacija baigta, ir liepė ištraukti kortelę.
O bilieto, suteikiančio teisę iki vidurnakčio naudotis viešuoju transportu, nėra. Tiesiog neišlindo.
Kiek luktelėjęs Mindaugas paskambino ant mokėjimo aparato nurodytu telefono numeriu. Atsiliepęs įmonės „Susisiekimo paslaugos“ darbuotojas liepė atsiųsti SMS žinutę su automobilio numeriu ir nurodyti elektroninį paštą, į kurį galėtų atsiųsti mokėjimo kvitą.
Mindaugas taip ir padarė. Bet kol elektroniniu paštu negavo kvito, lūkuriavo aikštelėje. Po kokios minutės mokėjimo aparatas staiga pradėjo krebždėti ir išspjovė bilietą.
Mindaugas pamanė, kad tai jo bilietas smarkiai vėluodamas pasaulį išvydo. Pasirodo, ne. Ant bilieto buvo ne jo automobilio numeris. Apsidairė aplinkui – nė gyvos dvasios.
Biliete nurodytas mokėjimo laikas. Paaiškėjo, kad už paslaugą sumokėta prieš 20 minučių. Matyt, vairuotojas nesulaukė savo bilieto ir nuėjo. Taip svetimas bilietas atsidūrė Mindaugo rankose.
Bet bilietas yra bilietas, nesvarbu, kas jį turi, – galioja iki spalio 6-osios vidurnakčio. Juo Mindaugui ir teko pasinaudoti.
50 centų nenuskaičiavo
„Toks įspūdis, kad visa miesto transporto sistema griūva ant šono. „Statyk ir važiuok“ aikštelės naikinamos, o tos, kurios veikia, krečia šunybes.
Maža to, po to stotelėje autobuso lauki amžinybę, nes trūksta autobusų vairuotojų“, – R.Šimašiaus giriamu darniu judumu baisėjosi Mindaugas.
Beje, iš „Susisiekimo paslaugų“ taip ir nesulaukęs žadėto bilieto vilnietis vakarop pasitikrino sąskaitą ir pamatė, kad 50 centų nenuskaičiuota. Nežinia, kodėl. Tad nenuostabu, kad aparatas neišspausdino bilieto.
Tačiau iš kur atsirado svetimas bilietas? „Tikra mistika“, – pakomentavo Mindaugas.
Iš aikštelės vakare jam automobilį pavyko išvairuoti be problemų, tik reikėjo susimokėti 50 centų.
Šįkart aparatas nenuvylė – bilietas išlindo.
Staiga tapo pustuštė
„Susisiekimo paslaugų“ atstovai tvirtino, kad aikštelė V.Gerulaičio gatvėje buvo bandomoji ir jos projektas nepasiteisino. Ji buvo uždaryta birželio mėnesio viduryje.
Tai buvo viena pirmųjų „Statyk ir važiuok“ aikštelių. Kai aplink visos kitos stovėjimo aikštelės dar buvo neapmokestintos, ji iš tiesų nebuvo populiari. Tačiau kai aplinkinėse aikštelėse buvo įvesta žalioji zona ir už valandą stovėjimo pradėta rinkti po 30 centų, „Statyk ir važiuok“ iš karto tapo sausakimša.
Panaikinus „Statyk ir važiuok“ aikštelę darnaus judumo specialistams teks dar kartą nusivilti.
Mat pastaruoju metu apytuštės ne tik anksčiau apmokestintos aikštelės, bet ir buvusi „Statyk ir važiuok“ aikštelė, kurioje įvesta taip pat žalioji zona.
Panaši istorija buvo nutikusi ir kitoje „Statyk ir važiuok“ aikštelėje Sėlių gatvėje Žvėryne. Kol aplinkinės gatvės buvo neapmokestintos, ji nebuvo populiari. Tačiau įvedus rinkliavą už stovėjimą „Statyk ir važiuok“ aikštelėje automobiliai pradėjo nebetilpti, nes čia juos palikti yra pigiau nei gatvėje.
Vejasi net Šalčininkai
Nors darnaus judumo entuziastai, 2017 metais ėmė steigti „Statyk ir važiuok“ aikšteles, aiškino, kad jų bus vis daugiau, prie jau veikiančių dviejų įkurtos tik dvi naujos – V.Pociūno gatvėje ir Savanorių prospekte.
Galima palyginti – net Šalčininkuose yra bent dvi „Statyk ir važiuok“ aikštelės.
Steigdama aikšteles Vilniaus valdžia tikino, kad jos neatsiejamos nuo šiuolaikinio miesto veido.
Šiomis aikštelėmis gali naudotis bet kuris vairuotojas, gyvenantis Vilniuje ar atvykęs į Vilnių ir keliaujantis į centrinę miesto dalį.
Gedimai – labai reti?
Paklausti, ką daryti tokiu atveju, kai vairuotojas, „Statyk ir važiuok“ aikštelėje sumokėjęs už stovėjimą, negauna nei mokėjimo kvito, nei viešojo transporto bilieto, „Susisiekimo paslaugų“ atstovai aiškino, kad dėl visų gedimų reikėtų kreiptis telefonu, nurodytu ant mokėjimo aparato, aikštelių taisyklėse, ant aikštelės įrenginių.
Taip pat jie klientus skatina tausoti gamtą ir naudotis „m.Ticket“ programėle.
„Susisiekimo paslaugų“ atstovai tikino, kad kvito neišspausdinimo atvejų pasitaiko itin retai ir tai susiję tik su pavieniais įrangos gedimais.
Įmonės duomenimis, pavėluoto kvito išspausdinimo nėra pasitaikę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.