Pagrindiniai kriterijai – patikimumas ir saugumas
Visiems, planuojantiems įsigyti pirmąjį savo gyvenime automobilį, ekspertų patarimas yra vienas – jis turi būti patikimas ir saugus. Statistika rodo, kad apie 8 proc. eismo nelaimių įvyksta dėl įvairių automobilio gedimų, kurie nebuvo laiku identifikuoti.
Renaldas Gabartas, Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ atstovas spaudai teigė, kad pirmuosius savarankiško vairavimo kilometrus sukantis žmogus daug labiau nei patyręs vairuotojas, tikėtina, nepastebės, kad tam tikra automobilio detalė blogai veikianti yra susidėvėjusi ir virtusi „uždelsto veikimo bomba“.
„Techninis automobilio išmanymas yra labai svarbus. Jei pradedantysis vairuotojas neskiria, kokie garsai, kvapai ar prietaisų skydelio indikatoriai perspėja apie galimas automobilio problemas tiek jam, tiek kitiems eismo dalyviams kelyje yra labai nesaugu“, – sakė R.Gabartas.
Anot jo, patirties stoka nėra kažkokia kliūtis vairuoti automobilį, tačiau kuklią vairavimo patirtį turintiems vairuotojams pravartu turėti automobilį, kuriame yra įdiegti elektroniniai asistentai bei modernios saugumo sistemos.
„Jauniems vairuotojams vertėtų rinktis automobilio modelį, turintį kiek įmanoma daugiau elektroninių asistentų, padedančių išvengti žmogiškų klaidų ar minimizuoti jų pasekmes. Pavyzdžiui, ABS, ESP, padangų slėgio kontrolės sistemas.
Taip pat vairuoti automobilį yra paprasčiau ir saugiau, kai jame yra įdiegtos sistemos, įspėjančios vairuotoją apie nukrypimą nuo eismo juostos ar apie galimą susidūrimą su kitomis transporto priemonėmis“, – akcentavo ekspertas.
UAB „Longo LT“ vadovas Paulius Valiukėnas sutinka, kad automobilis užtikrina saugesnį važiavimą ir naudojimosi juo patirtį, kai yra įdiegtos modernios saugumo sistemos, pavyzdžiui, išmaniosios saugos oro pagalvės.
„Naujausi saugos oro pagalvių modeliai geba įvertinti automobilyje esamų žmonių kiekį, nustatyti jų svorį bei automobilio važiavimo greitį. Priklausomai nuo smūgio stiprumo, oro pagalvės yra daugiau arba mažiau užpildomos oru, o tai svarbu susidūrimo atveju“, – pasakoja automobilių pardavimo ekspertas.
Noras pasipuikuoti mokant saugumo kainą
Pirmasis automobilis retai kada būna iš salono ir naujausių gamybos metų. Daugeliui jaunuolių ar jų tėvų tokie automobiliai yra neįperkami, todėl pirmojo automobilio žvalgomasi naudotų automobilių turguose.
P.Valiukėnas pastebi, kad neseniai teises išsilaikę jaunuoliai dažnai rizikuoja įsigyti katę maiše, ypač susiduriant su nesąžiningais pardavėjais, kurie klastoja automobilio ridos rodmenis tam, kad nuslėptų tikrąją automobilio būklę.
„Šios klastos galima išvengti paprašius pardavėjo pateikti detalesnę automobilio istoriją. Tokią gali pateikti kiekvienas sertifikuotas automobilių pardavėjas“, – pažymėjo P.Valiukėnas.
Vis dėlto ir patys jaunuoliai, siekdami pasipuikuoti prieš kitus savo naujuoju automobiliu, dažnai perlenkia lazdą. Pavyzdžiui, įstato nestandartinio dydžio ratus ar savarankiškai atlieka važiuoklės modifikavimo darbus. Pasak R.Gabarto, tokie dalykai didina incidentų kelyje riziką.
„Suprantamas jaunuolių noras pasipuikuoti prieš bendraamžius, tačiau patiems automobilio „tobulinti“ nederėtų. Be to, yra rimta problema, kad perkančiam automobilį pilnamečiui nėra numatyti variklio galios ar masės ribojimai.
Didelio darbinio tūrio automobilis nepatyrusio vairuotojo rankose gali būti nesuvaldomas“, – grėsmę įžvelgia asociacijos „Transeksta“ atstovas.
Dokumentai – ne šiaip popierius
P.Valiukėnas atkreipdamas dėmesį į skirtingą perkamą galią turinčius jaunuosius vairuotojus primena, kad ne mažiau nei stilingas norimas automobilis svarbus yra ir pats įsigijimo procesas ir jo dokumentalioji dalis. Anot automobilių eksperto, tvarkingi dokumentai – svarbiausia vykdomų sandorių dalis, galinti užtikrinti garantiją ir teisinį saugumą įvykus sandoriui.
„Pirkimo–pardavimo sutartis visų pirma yra tai, kas patvirtina, jog pirkėjas legaliai įsigijo turtą, už kurį buvo sumokėti pinigai. Visų antra, sutartyje pirkėjas gali reikalauti pateikti visą informaciją apie automobilį, už kurią automatiškai atsako pats pardavėjas“, – dėstė jis.
Specialistas taip pat priduria, kad nusipirkus automobilį ir pastebėjus trūkumus nesant pirkimo–pardavimo sutarčiai pirkėjas praranda teisę skųsti pardavėją ir reikalauti grąžinti sumokėtus pinigus.
Peržiūrėti draudimo istoriją
Transporto priemonių draudikų biuro direktoriaus pavaduotojas Tomas Rudzkis minėjo, kad prieš perkant mašiną reikėtų įvertinti, ar automobilis yra buvęs eismo įvykiuose.
„Draudimo istorija yra medalis iš dviejų pusių – kaip ilgai buvo draustas ir kiek kartų buvo patekęs į eismo įvykius. Draudimo istorijoje svarbu, ar transporto priemonė apdrausta įsigijimo metu, ar pardavėjas perleidžia draudimo sutartį naujam pirkėjui“, – kalbėjo T.Rudzkis.
Pasak pašnekovo, draudimoįvykiai.lt programėlėje yra galimybė peržiūrėti, ar valdoma transporto priemonė yra apdrausta transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimu ir kokiuose eismo įvykiuose automobilis yra dalyvavęs per paskutinius 7 metus. Čia rasite informaciją apie eismo įvykio datą ir laiką, vietą, žalą atlyginusį draudiką, ar transporto priemonės vairuotojas buvo eismo įvykio kaltininkas ar nukentėjusysis.