Vilnietis neturi žodžių apibūdinti situacijos, į kurią pateko: „Nieko keisto, kad vėliau iš Lietuvos bėga žmonės“

2021 m. spalio 2 d. 12:16
„Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės negausite“, – tokį atsakymą išgirdo onkologine liga sergantis vilnietis Vytautas iš Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT). Vyro sveikata blogėja, tačiau tarnyba nusprendė, kad kortelė nėra reikalinga.
Daugiau nuotraukų (12)
Vytauto teisininkas Darius Kurpavičius juokauja, kad ši situacija būtų linksma, jei nebūtų liūdna. Šiuo metu jie su Vytautu rašo skundus ir bando surasti teisybę, tačiau situacija nesikeičia.
Vytautas kreipėsi į NDNT, kad jie išduotų neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę, tačiau pastarieji esą atsisakė tai padaryti, nes neva jis neatitinka aprašo punktuose nustatytų reikalavimų. Anot teisininko, NDNT Klaipėdos trečiasis teritorinis skyrius atliko vyro darbingumo įvertinimą ir nustatė 30 proc. nedarbingumo lygį. 
„Mes teikėme vieną skundą tarnybos direktoriui, tačiau jis netenkino mūsų prašymo. Vėliau kreipėmės į Darbo ginčų komisiją, kurie irgi atmetė prašymą ir priėmė sprendimą, jog nereikia išduoti neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės, tvirtindami, kad Vytautas neatitinka ketvirto punkto nustatytų reikalavimų. Tik darbo ginčų komisija paaiškino, kodėl nebuvo išduota neįgaliojo kortelė“, – naujienų portalui lrytas.lt minėjo D.Kurpavičius.
Pasak institucijų, norint gauti neįgaliojo kortelę, darbingumo lygis turi siekti nuo 30 iki 35 proc., reikia turėti teisę vairuoti ir asmeniui būtų sunku naudotis viešuoju transportu. Institucijos priima tą faktą, jog Vytautas atitinka 30 proc. darbingumo lygį ir gali vairuoti automobilį, tačiau pagal užduodamus klausimus nustatyta, jog gali naudotis viešuoju transportu. Šis punktas įvertintas 1 balu.
„Pasiteiravus, kas pasikeitė nuo 2019 metų, nes anksčiau kortelė buvo išduota ir vyras taip pat sirgo onkologine liga, nebuvo atsakyta. Jie mini, jog, pagal jų klausimyną, Vytautas neatitinka reikalavimų“, – pabrėžė teisininkas.
„Gal net dalyvauti olimpiadoje“
Vytauto sveikatos būklė šiuo metu blogėja, o ne gerėja, todėl jam būtinas automobilis, kad greičiau pasiektų būtiniausias įstaigas, tokias kaip parduotuvė, ligoninė.
„Man paskambino iš NDNT komisijos ir pranešė, kad mano nedarbingumo terminas pratęsiamas iki 2021 m. rugsėjo mėnesio. Žinodamas, kaip Lietuvoje būna, aš nunešiau visus iš daktarės gautus dokumentus komisijai. Jie visa tai priėmė ir vėliau paskambinę pradėjo uždavinėti klausimus. Greičiausiai mano, kad aš galiu laisvai naudotis viešuoju transportu, neturiu jokių problemų ir galiu visur nuvykti. Gal net dalyvauti olimpiadoje...“ – naujienų portalui lrytas.lt tvirtino vilnietis.
Vyras pabrėžė, kad visi klausimai buvo užduodami telefonu. Jis mini, kad, pasak Darbo ginčų komisijos, jam buvo užduotas klausimas, ar gali naudotis viešuoju transportu, tačiau jis neprisimena tokio klausimo. Vytautas pridūrė, jog viešuoju transportu nevažinėjo jau 30 metų. Dabar vilnietis negali paeiti, jam dažnai būna silpna ir, jei ilgiau stovi vienoje vietoje, išmuša prakaitas. Jis nesupranta, kaip galėtų tokios būklės įlipti į viešąjį transportą.
„Aš neturiu žodžių apibūdinti šios situacijos. Anksčiau turėdavau neįgaliojo kortelę ir galėdavau statyti transporto priemonę vietoje, kuri skirta neįgaliesiems. Pažiūrėkite, kiek pas mus yra vietų, prie kurių negali privažiuoti, jei neturi kortelės.
Tolėliau pastačius transporto priemonę reikia eiti pėsčiomis apie 200–300 metrų, jei ne daugiau. O jei man skiriama chemoterapija, vos ne tenka mokytis vaikščioti iš naujo. Prieš dvejus metus dar neturėjau tokių didelių problemų su kepenimis.
O kaip jie dabar nustatė, jog man nereikia kortelės… Aš neprašau iš valstybės pinigų, nieko neprašau. Čia elementarus supratimas ir pagalba žmogui, kuris dirba. Mano įmonė tiek sumokėjo mokesčių valstybei, o dabar aš turiu prašyti ir maldauti tos neįgaliojo kortelės“, – dėstė Vytautas.
Vilnietis taip pat pridūrė: „Įsivaizduokite, kiek žmonių dabar dirba, jog man neduotų tos kortelės. Iš pradžių priėmė sprendimą klaipėdiečiai, vėliau iš Vilniaus gauti šeši parašai. Abejoju, kad niekam nekilo klausimų ir visi supranta, jog man nereikia tos kortelės. Jie manęs nei matė, nei girdėjo. Aš nesuprantu, kaip čia viskas vyksta. Darbas juda, dūmai rūksta tam, kad Vytautas negautų kortelės“.
Vytautas taip pat minėjo, jog buvo užduodami klausimai apie tai, ar jis gali pakelti pusantro kilogramo, tačiau jis nežino, kaip galima interpretuoti šį klausimą – ar jis gali pakelti nešulį ir pastatyti, ar turi nešti kilometrą: „Jei aš atsakysiu, kad galiu jį pakelti, sakys, jog galiu tempti pusantro ar du kilometrus iki autobusų stotelės“.
Anot pašnekovo, tu gali klausimą taip suformuluoti, jog išgirstum atsakymą tokį, kokio tau reikia.
Pakeitė kriterijus
Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) išduoda vadovaudamasi Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo tvarkos aprašu, kuriame nustatyti konkretūs jos išdavimo kriterijai.
NDNT asmenų aptarnavimo ir dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nomeda Pikelytė pasakojo, kad kortelė paskutinio negalios vertinimo metu šių metų birželio mėnesį Vytautui neišduota nuo 2020 m. gegužės mėnesį pakeitus neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo kriterijus.
„Iki to laiko kortelė buvo išduodama, nes ankstesniuosius kriterijus vyras atitiko“, – naujienų portalui lrytas.lt kalbėjo N.Pikelytė.
NDNT teritorinis skyrius kortelės neišdavė, nes ji išduodama tiems darbingumo amžiaus asmenimis, kuriems nustatytas 30–55 proc. darbingumo lygis ir asmeniui sunku naudotis viešuoju ir privačiuoju transportu, t. y., ši mobilumo aplinkybė asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti klausimyne turi būti įvertinta 3–4 balais. Anot pašnekovės, Vytauto atsakymai į asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti klausimyno klausimus buvo įvertinti 1 balu.
Vienas balas reiškia, jog asmuo naudojasi viešuoju ir privačiu transportu savarankiškai ir saugiai, kartais reikalingos pagalbinės priemonės – turėklai, ramentai, lazdos ir kt. Be to, kartais reikia kito asmens pagalbos suteikiant informaciją ar paraginant.
„Klausimynas yra pildomas NDNT specialisto pokalbio su asmeniu, kurio negalia vertinama, metu. Asmuo specialistui turi pateikti atsakymus, kurie tuo metu atitinka jo būklę – savarankiškumą, kasdienės veiklos galimybes, socialinius gebėjimus ir pan. NDNT neturėjo pagrindo abejoti Vytauto pateiktais atsakymais, jie neprieštaravo medicininiams duomenims“, – teigė NDNT asmenų aptarnavimo ir dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė.
Pasak pašnekovės, nors ir nustatytas 30 proc. darbingumo lygis, kortelė jam negalėjo būti išduota.
Klausimynas paprastai pildomas asmeniui atvykus į NDNT, jei dėl sveikatos būklės asmuo atvykti negali, pas jį nuvyksta NDNT darbuotojas. Tačiau teisės aktai nustato, kad karantino ir ekstremaliosios situacijos metu klausimynas yra pildomas telefono ryšio priemonėmis ar elektroniniu paštu, todėl Vytauto klausimynas buvo pildomas telefonu.
N.Pikelytė akcentavo, jog NDNT šių metų liepos 19 d. gavo Vytauto advokato skundą dėl neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės išdavimo aplinkybių.
„Šio skundo pagrindu NDNT Sprendimų kontrolės skyrius patikrino teritorinio skyriaus sprendimą neišduoti kortelės ir nustatė, kad teritorinio skyriaus sprendimas neišduoti kortelės, nes asmuo neatitinka kriterijų, yra teisingas ir pagrįstas. Asmuo apie tai informuotas raštu, kuriame išdėstytas visas tokio sprendimo teisinis pagrindas ir motyvai. Taip pat nurodyta ir sprendimo apskundimo tvarka“, – dėstė pašnekovė.
N.Pikelytė taip pat pridūrė, jog pasikeitus sveikatos būklei asmuo bet kada turi teisę kreiptis į gydantį gydytoją dėl naujo siuntimo į NDNT. Gavus šį siuntimą, atliekamas naujas negalios vertinimas pagal tuometę žmogaus sveikatos būklę ir savarankiškumą.
„Pasigirdo juokas iš kabineto“
Vytautas papasakojo ir dar vieną istoriją, kuri nutiko su NDNT komisija prieš ketverius metus. Jis sėdėjo vienas koridoriuje ir išėjusi mergaitė jo paklausė, ką jis nori sužinoti. Atsakęs, kad nori pasiteirauti, ar gaus neįgalių asmenų automobilių statymo kortelę, mergaitė nuėjo į kabinetą išsiaiškinti šios informacijos.
„Žinote, pas valdininkus tos durys popierinės, todėl išgirdau, kad kita moteris klausė: „Ko jis norėjo?“. Mergaitei atsakius, ta moteris metė negražią repliką ir pasigirdo juokas iš kabineto. Aš sėdėjau prie durų vienas, todėl viską gerai girdėjau. Pasibeldžiau į duris ir pasakiau, kad jos labai neetiškai elgiasi“, – naujienų portalui lrytas.lt akcentavo pašnekovas.
Po šios situacijos jam taip ir neišdavė neįgalių asmenų automobilių statymo kortelės. Kortelę jis gavo tik po dviejų metų.
„Vėžys kaip rūdis. Jei pradeda rūdyti, tik laiko klausimas, kada tave suės. Aš jau susitaikiau, kad čia laiko klausimas, bet kai susiduri su tokiu valdininkų požiūriu, kurie gali tik pasityčioti… Nieko keisto, kad vėliau iš Lietuvos bėga žmonės“, – guodėsi Vytautas.
Teisininkas komentavo, jog apskundę visoms komisijoms šią situaciją ir gavę netenkinamus atsakymus šiuo metu turi vienintelį kelią – kreiptis į teismą. 
Neįgaliejikortelė^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.