„Regitra“ dalijasi patarimais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį – SDK kodą galima gauti sklandžiau

2021 m. birželio 22 d. 11:01
Nauja transporto priemonių savininkų apskaitos sistema startavo gegužės pirmąją ir per mažiau nei du mėnesius savininko deklaravimo kodų (SDK) išduota jau 133,6 tūkstančiai, o vien elektroninėje erdvėje – 87,7 tūkstančiai arba arti 66 procentų. „Regitra“ dalijasi patarimais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį nusipirkusiems transporto priemonę ir pildantiems įgijimo deklaraciją internetu, kad SDK būtų sugeneruotas sklandžiai.
Daugiau nuotraukų (5)
Nuo gegužės pirmosios Lietuvoje galima parduoti tik tas transporto priemones, kurios turi SDK. Sudarius sandorį, dar prieš naujajam savininkui registruojant transporto priemonę savo vardu, būtina deklaruoti nuosavybės pasikeitimą.
Tai turi padaryti ir pirkėjas, ir pardavėjas, kuriems bendrai skaičiuojamos 5 darbo dienos minėtam veiksmui atlikti. Pirmasis į „Regitrą“ turi kreiptis pirkėjas ir pateikti įgijimo deklaraciją, tuomet patikrinus duomenis ją turi patvirtinti pardavėjas.
Tai padarius, naujajam transporto priemonės savininkui suteikiamas naujas SDK, su kuriuo jau galima kreiptis dėl transporto priemonės registracijos, t. y., leidimo dalyvauti viešajame eisme suteikimo.
Į ką atkreipti dėmesį teikiantiems deklaracijas internetu?
Svarbu žinoti, kad pateikti įgijimo deklaraciją ir gauti SDK galima tiesiog internetu nemokamai. Praėjus beveik dviem mėnesiams po naujovių įsigaliojimo, pastebima, kad šis kodas ne visada gali būti suteikiamas sklandžiai dėl neteisingai nurodytų duomenų. Taigi, į ką reikėtų atkreipti dėmesį teikiantiems deklaracijas elektroninėje sistemoje?
Viena dažniausiai pasitaikančių situacijų, kai teikiant įgijimo deklaraciją pasirenkama, kad transporto priemonė neturi galiojančio SDK, nors iš tikrųjų kodas jau yra suteiktas. Todėl perkantiems transporto priemonę rekomenduojama pardavėjo reikalauti pateikti SDK ir patikrinti, ar jis tikrai yra galiojantis.
Kodą patariama įrašyti ir į pirkimo–pardavimo sutartį. Taip bus apsaugoti pirkėjo interesai, nes jis bus užtikrintas, kad transporto priemonę įsigijo iš tikrojo savininko ir, jei vėliau paaiškėtų, kad automobilis turi trūkumų, žinos, į kokį žmogų kreiptis bei galės reikalauti kompensacijos.
Taip pat pasitaiko atvejų, kai nurodomi neteisingi pardavėjo duomenys, todėl itin svarbu įsitikinti, ar transporto priemonė tikrai perkama iš tikrojo savininko ir pasitikrinti, ar pirkimo–pardavimo sutartyje nurodyti teisingi duomenys. Pavyzdžiui, galima pardavėjo paprašyti parodyti savo asmens dokumentą ir sutikrinti jame nurodytus duomenis su esančiais sutartyje.
Išskirtinio dėmesio ir atidumo reikia įvedant ir transporto priemonės identifikavimo numerį (VIN). Svarbu nepraleisti ar nesumaišyti skaičių bei raidžių.
Pastebima ir tai, kad neretai deklaracijos teikiamos fizinio asmens vardu, nors iš tikrųjų pirkėjas yra juridinis asmuo.
Tam, kad transporto priemonių savininkai nuosavybės deklaravimo paslaugas gautų kuo sklandžiau, „Regitra“ yra parengusi video instrukcijas, kur žingsnis po žingsnio pasakojama, kaip pirkėjui pateikti įgijimo deklaraciją, o pardavėjui ją patvirtinti, bei kaip prie elektroninės sistemos prisijungti juridinio asmens vardu. Visas šias instrukcijas galima rasti įmonės Youtube kanale.
Gegužę apie 50 proc. savininkų transporto priemonę registravo internetu
Nuotoliniu būdu galima gauti paslaugas, susijusias ne tik su transporto priemonių nuosavybės pasikeitimo deklaravimu, bet ir jų registracija. Pastebima, kad dalis žmonių vyksta į padalinį, nors paslaugą galėtų gauti tiesiog internetu. Taigi, jei yra galimybė, gyventojai kviečiami aktyviau naudotis elektroninėmis paslaugomis.
Pavyzdžiui, jau turint SDK galima įregistruoti Lietuvoje prieš tai registruotą transporto priemonę. Gegužę šią paslaugą internetu atliko apie 50 proc. klientų. Taip pat birželio pradžioje atnaujintas paslaugų teikimas tiems, kurie transporto priemonę įsigyja lizingu.
Užsisakiusiems paslaugą internetu visiškai nereikia vykti į „Regitros“ padalinį, kadangi numerio ženklai ir registracijos liudijimai pristatomi į paštomatus arba per kurjerį. Šiemet per 5 mėnesius tokių siuntų išsiųsta beveik 39 tūkst.
transporto priemonėsavininkaikodai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.