Geležinio Vilko gatvėje, atkarpoje tarp Ozo ir Mokslininkų gatvių, praėjusių metų spalį pasodinta 500 pušų. Šis grožis mokesčių mokėtojams kainavo daugiau kaip 32 tūkst. eurų. Tačiau jau po žiemos šios pušelės atrodė kraupiai – spėjo nudžiūti nepaaugusios nė pusmetį.
Savivaldybės atstovai kiek anksčiau aiškino, kad jos bus laistomos, tręšiamos, ravimos. Tačiau dabar matome, kad pasirinktas paprastesnis sprendimas – stagarus tiesiog išrauti.
Sostinės vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėja Ramunė Baniulienė naujienų portalui lrytas.lt teigė, kad pušelės neprigijo dėl aplinkos veiksnių, todėl dabar ruošiamasi želdynus atsodinti atsparesniais krūmais.
R.Baniulienė aiškino, kad atsodinama bus atspariausiais druskoms mieste augalais sedulomis. Vietoj pušelių bus įterpti šie medeliai: 7 klevų, 9 gudobelių ir 9 šermukšnio sodinukai.
„Atsodinimas atsparesniais krūmais vyks artimiausiu metu. Konkrečios datos nėra numatyta, tai priklauso nuo augalų tiekimo. Kaina neviršys prieš tai sodintų pušelių, nauji želdiniai kainuos kelissyk pigiau“, – minėjo R.Baniulienė.
Naujienų portalui lrytas.lt savivaldybės atstovų pasiteiravus, ar jau ne per vėlu sodinti sodinukus, atsakyta, kad sodinti visada ne per vėlu, ypač, kai jau turime saulės ir drėgmės: „Prie šio želdinimo kviečiami prisijungti ir savo aplinką želdinti didžiųjų prekybos objektų savininkai, verslai, bendruomenės“.
Naujienų portalas lrytas.lt savivaldybės klerkų taip pat pasiteiravo, kas padengs finansinį nuostolį – savivaldybė, o gal įmonė, kuri sodino augalus, į šį klausimą buvo atsakyta, kad naujus krūmus minėtoje vietoje nemokamai pasodins rangovas, todėl darbai savivaldybei papildomai nekainuos.
Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėja pabrėžė, kad šiais metais mieste tęsiamas plynų vejos vietų šalia susisiekimo infrastruktūros želdinimas, nebūtinų kietų dangų plotų atvėrimas ir apsodinimas vietinėmis medžių ir krūmų rūšimis: „Taip siekiama gerinti miesto aplinkos kokybę ir miesto vaizdą“.
Ateitis augalų neaiški
Gamtininkas Andrius Gaidamavičius pasakojo, kad spygliuočiai miestuose auga prasčiau, todėl nieko keisto, kad jie neprigijo. Anot pašnekovo, lapuočiai atsparesni augti tokiose vietose, o pati atspariausia – liepa.
„Klevai gal kažkiek irgi atsparesni negu kitos rūšys, tačiau ne taip, kaip liepos. Tas, kas sodina, galbūt supranta tą dalyką ir parenka tas medžių rūšis, kurios yra atsparesnės miesto taršai“, – minėjo A.Gaidamavičius.
Gudobelių ir šermukšnių sodinukų prigijimui pašnekovas duoda kiek mažiau vilčių, tačiau minėjo, kad, pavyzdžiui, gudobelės nėra labai reiklūs krūmai: „Aišku, sužinosime, kaip yra užteršta sostinė, nes jei gudobelės ir šermukšniai negalės augti, tai klausimas, ar mes čia galime gyventi?“.
A.Gaidamavičius tvirtino, kad augalus reikia sodinti ankstyvą pavasarį – balandžio mėnesį, jei norima, kad jie prigytų: „Kuo vėliau pasodini, tuo sunkiau prigyja. Jei dar su lapais sodins, tai bus labai blogai...“. Pasak pašnekovo, geriausia medelius sodinti be lapų, kad būtų išvengta Gedimino prospekte pasodintų liepų likimo.
Naujienų portalas lrytas.lt primena, kad praeitais metais Gedimino prospekte nudžiūvo 17 liepų, todėl jas teko pakeisti į kitus medžius.
Gamtininkas pridūrė, kad iš viso reikėtų apsvarstyti, ar verta kažką sodinti Geležinio Vilko g. Anot pašnekovo, Vilniuje yra daug vietų, kur labai trūksta medžių.