Po diskusijų laikinasis premjeras Saulius Skvernelis rekomendavo palikti tokią pat tvarką, o prireikus surengti Vyriausybės posėdį – tai galėtų būti padaryta net šią savaitę.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius pasiūlė kompromisą – sumažinti parkavimo vietų iki 50 proc., o ne iki 20 proc., kaip reikalaujama dabar.
Jis teigė, kad ribojimas yra sunkiai įgyvendinimas, ir nors prekybos centrai tam jau pasiruošė, nėra aišku, kokia situacija bus piko metu. Be to, šalia prekybos centrų yra daug elektroninės prekybos atsiėmimo taškų.
„Mūsų siūlymas, kuris tikrai būtų, mūsų nuomone, proporcingas ir racionalus: apriboti iki 50 proc. parkavimo vietų skaičių – ne 20 proc., o 50 proc., – kas būtų lengvai įgyvendinama ir nesukurtų didelių įtampų pirkėjams, nesukurtų konfliktų, kelių eismo taisyklių galimų pažeidimų“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo M.Statulevičius.
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) vadovė Rūta Vainienė siūlė suvienodinti ribojimus pirkėjams viduje ir parkavimo vietoms, nes dabar, pasak jos, parduotuvėje gali būti daugiau žmonių, o automobilių aikštelėje kur kas mažiau.
R.Vainienė taip pat teigė, kad parkavimo ribojimas gali labai apsunkinti žmonėms maisto pirkimą, ji girdėjusi, kad maisto prekybininkai jau mažina užsakymus.
„Galbūt galima susilaikyti nuo kažkokių kalėdinių pirkinių ar tokių, kur būna metiniai pirkiniai, bet tie maisto, kasdieniniai pirkiniai – va čia yra labai didelė problema. Yra parduotuvių su labai mažais parkingais, į kurias atvažiuoja ir iš kaimo vietovių žmonės, kurie nori didesnio pasirinkimo, – praktiškai neturės, kur pasistatyti automobilio. Girdėjau, sako maistininkai jau „užsakymus mažiname“, – sakė R.Vainienė.
S.Skvernelis argumentavo, kad nėra prasmės apriboti žmonių srautų tik prekybos centrų viduje, neribojant atvažiuojančių automobilių.
„Jeigu mes ribojame klientų skaičių, padarėme trečdalį, tai kaip gali būti, kad į aikštelę neįmanoma įvažiuoti – logiškai irgi man atsakykite – pilnos aikštelės ir dar netelpa automobiliai. Tai turėtų tie žmonės kažkur būriuotis lauke laukti, bet jie visi kažkaip sueina į tuos pastatus ir sėkmingai tenai būriuojasi“, – kalbėjo S.Skvernelis.
„Tai racionalių, greitų sprendimų jeigu reikės, mes dar padarysime neeilinį nuotolinį posėdį ir priimsime korekcijas“, – pridūrė jis.
Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga abejojo, ar reikia švelninti tvarką dar nematant tikros situacijos. Jis rekomendavo palaukti bent kitos savaitės, pamatyti „kaip atrodo vaizdas“ ir tada apsispręsti.
„Siūlyčiau labai gerai pagalvoti, ar reikia švelninti, juo labiau, kad dar neturime tikro vaizdo. (...) Turime vėl rekordinį skaičių atvejų, tai, nežinau: man atrodo, kad tikrai atrodo nelogiška dar nespėjus net pamatyti, kaip viskas veikia, jau iš karto atšaukti“, – sakė A.Veryga.
S.Skvernelis vėliau trečiadienį pastebėjo, kad sprendimas dėl parkavimo vietų ribojimo nėra tobulas, tačiau būtinas, o korekcijos įmanomos ir dabar.
„Dabar sveikatos apsaugos ministras, jis ir operacijų vadovas, su socialiniais partneriais dar ieškos sprendimų. (...) Jeigu toks būtinumas bus – šiandien, rytoj dar visa diena yra – tie sprendimai gali būti priimami, bet jie turi būti, kaip minėjau, labai aiškūs, proporcingi, tikėtis, kad jie tikrai veiks ir duos rezultatą“, – po paskutinio šios kadencijos Vyriausybės posėdžio sakė S.Skvernelis.
Vyriausybė pirmadienį nutarė, kad nuo trečiadienio prekybos centrai turi užtikrinti 15 kv. metrų prekybos plotą vienam žmogui mažesnėse parduotuvėse ir 30 kv. metrų – didesniuose nei 10 tūkst. kv. metrų prekybos centruose.
Be to, automobilių aikštelėse šalia parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų esančiose galima užimti tik 20 proc. stovėjimo vietų, neskaičiuojant darbuotojams bei neįgaliesiems skirtų vietų.
Nuo trečiadienio tai pat rekomenduojama visose parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų vietose nerengti akcijų, išpardavimų, nuolaidų valandų, kurios didina pirkėjų srautus, siūloma didinti dirbančių kasų skaičių, kad nebūtų eilėje daugiau kaip penki asmenys, nustatyti ilgesnį darbo laiką, parduotuvėse lankytis vienam šeimos asmeniui.